בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
כלכלה וצמיחה

לדבר אנגלית עם שפת גוף

כשאנו מדברים אנו עושים שימוש בהרבה יותר מרק מילים, אנו מתקשרים גם בעזרת הפנים, הידיים ובשאר הגוף. צורת תקשורת זו נקראת – שפת גוף או תקשורת שאינה ורבאלית.
סוג תקשורת זה אינה כוללת רק את תנועת הגוף אלא גם את הבעות פנים, תנועות ידיים, קשר עין וטונציית הקול בעת הדיבור. מומחים טוענים ש70 -85% מהתקשרות שלנו עם אנשים אחרים הינה תקשורת שאינה ורבאלית., כלומר הרוב המכריע של המידע שאנו מעבירים ומתקשרים אינו ורבאלי כלל. אנו מביעים בשפת גוף את הרגשות שלנו, מצבי רוח, תקוות בצורה הרבה יותר חזקה וברורה מאשר במילים.

לא רק כמות התקשורת שאינה ורבאלית גדולה, אלא גם האיכות שלה, לדוגמא, אדם אשר אומר דברים חיוביים כאשר שפת הגוף שלו מביע שליליות למה נאמין? לאיזו תקשורת נייחס יותר חשיבות? ברוב המקרים אנו נאמין ל תקשורת שאינה ורבאלית. במקרה הזה המילים של אותו אדם לא יצליחו להעביר את המסר המבוקש. אם אנו רוצים לשפר את התקשורת שלנו ויעילות העברת המסרים שלנו על מנת ליצור תקשורת יעילה ושיתוף פעולה עם הצד המקשיב אנו חייבים לדבר ולשפר את תקשורת שאינה ורבאלית שלנו.

העצה החשובה ביותר בנושא היא שמירה על רגיעה ולדבר בצורה טבעית וזורמת. לנסות לשחק או לזייף את שפת הגוף על פי מה שאנו חושבים שהצד המקשיב מצפה, יכול לגרום לנו להראות קצת מוזר ומגוחך. לעומת זאת, כל מה שצריך לעשות זה לתת לשפת הגוף לזרום החוצה מהגוף בצורה טבעית במקביל למילים. אם נגיד משהו חיובי אז להפנים, תנועות הידיים והגוף צריכים לשדר את אותו המסר. ככל שנהיה מודעים לחשיבות הנושא ונתקשר יותר עם הגוף כך הדבר יהפוך לטבעי יותר עבורנו.

תנועות ידיים – אנו יכולים להדגיש את עיקרי הדברים שלנו באמצעות תנועות ידיים, להזכיר לצד המקשיב כמה נקודות עיקריות יש לנו בשיחה, לסמן לצד המקשיב מתי אנו עוברים נושאי שיחה ועוד. תנועות ידיים מהירות או הרחקת הידיים אחת מהשנייה יכולות לסמן על חשיבות הנושא עבורנו. אגרוף כף היד או מחיאת כף חזקה או דפיקה כף היד על השולחן יכולה לסמן רגשות עזים. מצד שני, אם אנו מברכים משהו לשלום אנו נרים את הידיים כאשר כפות הידיים פתוחות.

אצבעות – כמובן שתמיד נוכל לבצע אקט של ספירה תוך כדי שיחה, אך שימו לב לגבי תנועות עם האצבעות, במדינות מסוימות מה שנחשה לתנועה מאד חיובית עם האצבע יכולה להיחשב עלבון גדול המגונה אחרת, לדוגמא בישראל ישנה את צנועת היד אשר מסמן "רק רגע", ואילו באיטליה אותה תנועה בדיוק נחשבת לתנועת היד במגונה ביותר אשר אדם יכול לעשות לחברו (וכמובן גם התגובה לא תאחר להגיע...). בנוגע לספירה בכל מדינה סופרים באמצעות האצבעות בצורה שונה, בצרפת עושים שימוש עם האגודל ולא עם האצבע, ביפן יד פתוחה עם האגודל למטה מסמלת את המספר "אחד" וישנן עוד דוגמאות רבות. כאשר אתם במידה אחרת התקשורת המילולית חשובה ביותר על מנת למנוע קצרים בתקשורת עקב פשרנות שונה לשפת גוף, גם אם היא נעשת בתמימות ברוב המקרים. אל תניחו שכל אנשי העולם מפרשים את שפת גופכם באותה הצורה. כשאר אנו במידה זרה עלינו להיות קשובים ביותר לתגובות של הצד המקשיב, ובמידה ואנו רואים תגובה שאינה תואמת את הכוונה שלנו עלינו להדגיש שוב את המסר שלנו המילים ברורות.

תנועות פנים וגוף הינם אמצעי תקשורת שאנו עושים בו שימוש בכל יום. בשיחה בכלל ובאנגלית בכלל, חשוב לחייך מפעם לפעם בשיחה בעיקר לאחר הערות מעניינות של הצד השני. על מנת להביע התעניינות יש להנהן עם הראש למעלה ולמטה. מפעם לפעם יש להוסיף צליל המביע על התעניינות והקשבה.

הכי חשוב מכולם, הינו שמירה על קשר עין עם האדם שממול, ניתן להפסיק את קשר העין כשאר אנו מדברים, אך כשאר אנו הצד שמקשיב קשר העין הוא קריטי.

במידה והשיחה מתנהלת בעמידה, חשוב לשמור על מרחק ממוצע מהאדם השני, מרחק שאינו קרוב מדי או רחוק מדי. עמדו בתנוחה שנוחה לכם. גם בסוג שיחה זה, ישנה חשיבות לשוני התרבותי לכן יש לשים לב, לדוגמא, אנשים מצרפת, ישראל וספרד נוטים לדבר כאשר המרחק בין הדוברים הוא מאד קרוב ואנשים ממדינות ערביות אפילו עומדים קרוב עוד יותר , לעומת הסינים והיפנים ששמורים על מרחק גדול במיוחד אחד מהשני. אין צורך לאמץ כל התנהגות מכל תרבות שתפגשו מסביב לעולם, אך מה שכן חשוב זה להיות מודעים לשוני ולכבד אותו.

בכל שיחה, בין אם בעמידה או ישיבה, ניתן להישען מעט לכוון האדם השני על מנת להראות חיבה, חברות או פתיחות. נסו להימנע מלשלב ידיים בצמוד לחזה, זה משדר סגירות ומתח, זו מחווה "מגוננת". נהוג להניח את הידיים לצידי הגוף או על הברכיים בישיבה או עמידה יד אחת בכיס, בקיצור להחזיק את הגוף איך שנוח, על מנת לשדר את הנינוחות לצד השני. שמירה על מנועת ידיים משדרת לאדם המשני שזוהי שיחה חברית.

מעבר לתקשורת שאינה ורבאלית ושפת הגוף, אל לנו לשכוח שאנו עושים שימוש גם בקול שלנו, בנוסף למילים שאנו אומרים. אנו עושים שימוש בטונציה (עליות וירידות של עוצמת הקול) על מנת להדגיש את משמעות הדברים הנאמרים עבורנו. ניתן לעשות שימוש בקול גם ללא מילים, וע"י שימשו של כך עם מילים זהו כלי חזק מאד להעברת המסר והרגשות שלנו.

קול חזק ועוצמתי דרך כלל מתפרש כבטחון עצמי, ואילו קול חלש ועדין מתפרש כאינטימי. קול גבוה וחזק (בדומה לצעק של אישה) מתפרש כלחץ וחוסר נוחות, ואילו קול חלש ונמוך מתפרש כעייפות וכחוסר התלהבות.

לסיכום, שפת הגוף היא אחד מהכלים הבסיסיים ביותר שעלינו ללמוד כאשר אנו לומדים שפה.

בהצלחה,
צוות אתר http://www.language.co.il/
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  שפת גוף
חנן   - ‏16/‏01/‏2014 21:22 
1.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2018, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות