בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות

וחוסר ביטחון עצמי

ביישנות וחוסר ביטחון עצמי – האם זו שאלה של אופי? האם נולדים עם זה?
או שמא – זו תכונה שסיגלנו לעצמנו לאורך מסע החיים שלנו והיום אנחנו בוחרים בה בכל יום, בכל שעה ובכל רגע נתון מחדש?

בעקבות עבודה רבה עם מטופלים שהגיעו לאימון אישי, כאשר המצב אותו רצו לשפר היה ביישנות וחוסר ביטחון עצמי למדתי רבות על נושא זה.
פגשתי אנשי עסקים מצליחים מאוד, שלא הייתה להם שום בעיה לעמוד על במה, לשאת דברים בפני מאות נוכחים, לנהל אירגונים גדולים ואף להחזיק במשרות בכירות. כל מי שהביט בהם – חש הערצה כלפיהם לנוכח הצלחותיהם המוכחות. אפשר היה להניח כי מדובר באנשים שופעי ביטחון עצמי שהביישנות מהם והלאה.
אך האמת הייתה שונה. אנשים אלה אכן ידעו איך לבטא את עצמם במישור העסקי-חיצוני, אך במישורים אחרים בחייהם הפגינו ביישנות וחוסר ביטחון עצמי – אם בקרב בני-משפחותיהם, חוג חבריהם הקרובים או ביחסיהם עם בני-זוג.

סיפורים לדוגמה:

"ילד פנימי" עם משקפיים
יום אחד הגיע אליי גבר בסביבות גיל ה-40 – איש נדל"ן מצליח מאוד בישראל ובחו"ל, לוחם ללא פשרות, אחד שבעולם העסקים היה מוכר כמי שיודע בדיוק מה הוא רוצה ויכול להשיג זאת. הוא היה ללא ספק איש עסקים כריזמטי שיודע להשיג את שלו.
בפגישה הראשונה שלנו גם אני הוקסמתי מאישיותו הכריזמטית, כפי שקרה לרבים לפניי. התרשמתי מצורת הישיבה שלו, אופן הדיבור, החיוך. לכאורה, לא הייתה כאן שום בעיה של ביישנות.
אך בתחומים אחרים בחייו המצב היה שונה בתכלית. הוא סיפר לי שבניגוד לביטחון שהוא חש בעסקיו, כאשר הוא מנסה "להתחיל" עם בחורה, הביישנות משתלטת עליו כליל. הוא פשוט לא מסוגל לעשות זאת. גם אם הבחורה "מתחילה" איתו, המצב אינו שונה. גופו בוגד בו. כל איבריו מתחילים לרעוד והוא חש בלבול גופני שבפועל משתק אותו. מכיוון שהוא מודע לתגובה זו, הוא מעדיף להישאר אדיש – מה שבת הזוג הפוטנציאלית מפרשת כסנוביות. הוא סיפר לי כי בגיל 40 הוא כבר כמה לזוגיות ורוצה מאוד לחיות את חייו לצד אישה שמתאימה לו, אך לא מסוגל לעשות זאת.
על פניו יש כאן דילמה מסוימת: איך יכול להיות שאדם שמצד אחד הוא מלא ביטחון עצמי יהיה כה ביישן ונבוך מצד אחר? האם ביישנות היא אופי? או שמא האיש שלנו סובל מפיצול אישיות? מה בדיוק עובר על אדם זה כאשר מתרחש המעבר בין חייו המקצועיים לבין חייו הפרטיים? המטופל שלי לא ידע את התשובות ולא ידע איך להסביר איך הוא חי עם שני ניגודים כאלה בתוכו.
בעבודה המשותפת שלנו ובחיפוש אחר החסימה ראינו שהאיש תמיד היה מוביל מאוד מבחינה חברתית בבית הספר ובגן, ומהלך כל ילדותו והתבגרותו, אך מכיוון שלא היה ילד יפה, ואף הרכיב משקפיים (כך הוא זוכר את עצמו), לא הצליח עם בנות.
בתגובה החליט להקדיש את עיקר מרצו ללימודים ולהצלחה חברתית משום שהאמין שההצלחות בתחומים האלה יביאו לו גם את ההצלחה המיוחלת עם בנות המין השני. למרות שהצליח בלימודים ובעסקים, לא זכה להצלחה דומה עם נשים. בכל פעם כשפגש בחורה שנראתה לו מבחינת מראה, רמה ואישיות, התעורר אצלו שוב ושוב אותו "ילד פנימי", ה"ילד" שמרגיש שהוא לא שווה, ששואל את עצמו – למה היא בעצם תרצה אותי? ואז הפתרון שצץ היה - הביישנות.
כשהגענו לשורש הבעיה, הצלחנו לשקם את הדימוי הפנימי שלו ולחבר בין הפנים והחוץ שלו. הוא זכה באפשרות ליצור דימוי עצמי מחודש שמבוסס על מי שהוא היום ולא מי שהיה לפני למעלה מ-30 שנה.
אדם זה הצליח להתגבר על בעיית הביישנות, להרגיש פתוח ובטוח עם בנות המין השני ולהיות אותו אדם בעל ביטחון עצמי - גם במישור העסקי וגם במישור האישי.

תהיי יפה, ביישנית ונשית
ערב אחד הגיעה אליי בחורה מרשימה : היא הייתה גבוהה ויפה מאוד, שקטה ושלווה, בעלת עולם פנימי מדהים ועשיר, יצירתית, כישרונית בצורה מדהימה ובעלת דעות רבות על נושאים שונים ברומו של עולם.
אך הייתה לה בעיה. כאשר הייתה צריכה להימצא באירוע חברתי שהיה בו יותר מאדם אחד נוסף, חשה לפתע מעין שיתוק. למרות שמאוד רצתה להגיד משהו, היא לא הייתה מסוגלת לדבר ולהוציא החוצה את הקול הפנימי שלה. כשניסתה בכל זאת להביע את דעתה, קולה הרגיל הפך לפתע ללחישה. היא חשה כי ביישנות וחוסר ביטחון עצמי משתלטים עליה.
היא הייתה חצויה: מצד אחר זאת היא – חסרת ביטחון עצמי ומתביישת – כך הכירה את עצמה - אך מצד אחר יש לה הרבה דברים שהיא רוצה להוציא לעולם והייתה עושה זאת אלמלא אותה ביישנות, שלמעשה חסמה אותה מלהיות היא עצמה. אותה עלמת חן הייתה בטוחה שהביישנות זה אופי, שאין מה לעשות, שככה היא נולדה (תמיד הייתה נוהגת לומר – "כן, גם אבא שלי הוא כזה") וזה פשוט עניין משפחתי. למרות שלכאורה השלימה עם כך, חשה כי הדבר הזה תוקע אותה בחיים וחוסם אותה מלבוא לידי ביטוי.
כשבדקנו מהי החסימה הזאת שמונעת מבעדה להתפתח, גילינו כי מדובר במסרים שאותם קיבלה בביתה בילדותה. לפי מסרים אלה אישה צריכה להיות שקטה, יפה, רזה ולא להתבלט יתר על המידה – כי זוהי תכונה גברית. ואילו תכונות כמו ביישנות ונחבאות אל הכלים נחשבו בביתה לתכונות נעלות, נשיות ומושכות. היא חיה עם הקונפליקט המתמשך הזה והתקשתה להיפטר מתכונת הביישנות כי העניקה לה פירושים חיוביים. מבחינתה, לאבד את הביישנות היה כמו לאבד חלק מהנשיות והיופי שלה.
רק על-ידי כך שחשפנו את אותה החסימה והיא התגברה על הפחד להיות מה שהיא ולאפשר לעצמה לצאת החוצה מבלי להפסיק להיות אישה יפה ונחשקת גם אם אינה ביישנית יותר, גילינו לפנינו אישיות חדשה – אישה יפה ומושכת, שאינה ביישנית יותר. הפעם, כשניסתה לדבר בפני קהל, הצליחה לעשות זאת בקולה הרגיל.
אם כך, ברור הדבר כי ביישנות וחוסר ביטחון עצמי אינם עניין של אופי. אלה הן תכונות שאנחנו בוחרים בהן, שמולבשות על אמונה קדומה שנמצאת בתת-מודע שלנו. לפעמים אנחנו משתמשים בביישנות זו כדי לא להתמודד עם האמונה עצמה ועם המקום הכואב שממנו היא באה, ומעדיפים להאמין כי הביישנות היא חלק מאיתנו מהאופי שלנו. כך אנו ממשיכים לחסום את עצמו יותר ויותר, לחיות מאחורי חומה ענקית של ביישנות וחוסר ביטחון עצמי ולהרגיש שאנחנו לא באמת חיים אלא פשוט מתחבאים.
ברגע שמגלים אומץ וחושפים את אותה האמונה, רואים מה בדיוק נמצא שם שגורם לנו להרגיש כך ובמה משרתת אותנו הביישנות (כמו בדוגמאות הנ"ל – את הגבר לא להתמודד עם הזוגיות ואת האישה שזיהתה ביישנות עם נשיות לא לאבד נשיות), נוכל להחליט לבחור באמונה חדשה או שמא – להמשיך ולהתחבא מאחורי מסך הביישנות.
אודות כותב המאמר:
אריאן לב היא מתקשרת ומטפלת הוליסטית מומחית לתת-מודע, בעלת מרכז הוליסטי ברמת-גן המכיל בתוכו 3 חטיבות: Personal – לטיפולים אישיים, College – להכשרת מטפלים הוליסטיים מומחים לתת-מודע וקורסים חווייתיים לפי שיטתה, Business - קורסים וסדנאות למגזר העסקי. אריאן התמחתה ופיתחה שיטות רבות וייחודיות לעבודה על תת-המודע על מנת ליצור מציאות רצויה מתוך המצב הקיים. שיטות אילו הינן ייחודיות לאריאן ומפורסמות בארץ ובעולם. בשנת 2006 זכתה בתואר "אשת השנה" של עיתון "הארץ" וארגון "נט"ע" (נשים, טכנולוגיה, עסקים) – כאשת עסקים מצליחה בתחום הטיפול ההוליסטי וההגשמה העצמית. בשנת 2007 זכתה להיות אחת מ-"10 הגדולים" של עיתון "מעריב" בתחום הטיפולים האלטרנטיביים. משרד: 03-6189091. אתר הבית: http://www.arianlev.com/
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2019, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות