בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
נדל'ן

גינה בקומה 7

בשנים האחרונות המרפסות חזרו לאופנה והפכו ללהיט נדל"ני.

הבנייה בסגנון הבאוהאוס, שהפכה פופולרית בארץ בשנות ה-30 של המאה הקודמת, הפכה את המרפסת לחלק בלתי נפרד מהדירה.

סביב המרפסת נוצר גם הווי חברתי שכלל משחקי קלפים, שיח רב שכונתי, מוזיקה, אבטיחים ועוד.

לדברי המעצב משה קסטיאל, מבעלי בית העיצוב קסטיאל, לקראת שנות ה-70 של המאה הקודמת תופעת ה'בייבי בום' גרמה לרבים לסגור את המרפסת בתריסים כדי להרוויח חדר נוסף או סלון גדול יותר.

בשנים האחרונות המרפסות חזרו לאופנה והפכו ללהיט נדל"ני מבוקש, שעשוי להעלות את ערך הדירה בכ-8%-10%, ובאזורי הביקוש במרכז הארץ אף ב-15%.

יותר ויותר פרויקטים מבדלים את עצמם כיום באמצעות מרפסות ששטחן הממוצע מגיע ל-25 מ"ר לעומת 12-10 מ"ר בעבר. כך למשל בפרויקטים החדשים של גינדי בגבעת שמואל ובנתניה.

דוגמא נוספת היא מגדל גני ציון של האחים חסיד בירושלים, בו כ-70% מהדירות נבנו עם מרפסות תחת כיפת השמים, המאפשרות בניית סוכה תקנית.

רבים רואים בדירה עם מרפסת תחליף לבית פרטי עם גינה ומשקיעים מחשבה וכסף בעיצוב המרפסת. לדברי מרב בורגר, מנהלת השיווק של רשת שטיחי כרמל, לאחרונה חל גידול במספר הלקוחות שרוכשים דשא סינתטי כדי לעצב את ה"גינה הירוקה שלהם" במרפסת הביתית.

אחרים בוחרים בחיפויים מעוצבים העמידים בתנאי מזג האוויר השונים, מציינים המעצבים של אלוני.

לדברי פיני גולדשטיין, סמנכ"ל סחר ושיווק ברשת ביתילי, ריהוט שבעבר היה נחלתם הבלעדית של בעלי גינות הפך לאחרונה למבוקש גם בקרב בעלי מרפסות.

בסקר שערך לאחרונה מכון "חקר רייטינג" בהנהלת מרים חונן, ציינו 75% מהנשאלים כי הם מעדיפים דירה עם מרפסת גדולה על פני דירה עם סלון גדול יותר אך ללא מרפסת. מסקר שערך לוי יצחק, סוקר הנדל"ן, בקרב 360 בתי אב ברחבי הארץ, ציינו 73% מהנשאלים כי הם מעדיפים מרפסות חופפות (אחת מעל השנייה) על פני מרפסות "קופצות", כלומר מרפסות לסירוגין, שכן המרפסות הקופצות פוגעות בפרטיות השכנים.

לעומתם, 12% מהנשאלים ציינו שמרפסות קופצות גורמות לבניין להיראות חדשני יותר, ואילו 15% מהנשאלים ציינו שאין להם עדיפות מיוחדת.

לשאלה "האם בכוונתך לסגור מרפסת קופצת?" השיבו 39% מהנשאלים שהיו מחפשים דרך לסגור את המרפסת, אך לא בתריסים כבעבר אלא בטכניקות חדישות, כמו למשל חלונות שקופים שעולים ויורדים.

61% מהנשאלים השיבו שלא יסגרו את המרפסת בשל היתרונות הרבים של מרפסת פתוחה. אחד היתרונות של 'מרפסת קופצת' הוא יכולתה לשמש מרפסת שמש ואף מקום לבניית סוכה. בירושלים מכונה מרפסת מסוג זה "מרפסת פתוחה", בעוד בחיפה ובנהריה היא נקראת "מרפסת נוף". אחת המטרות של בניית מרפסות לסירוגין היא לשמר את המרפסות בצורתן המקורית, כך שלא ניתן יהיה לקרות אותן או לסוגרן בתריסים.

לוי מציין כי מרפסת השמש הינה להיט בשוק הנדל"ן, וכאמור היא מעלה את ערך הדירה באופן משמעותי. כך למשל, כאשר שתי דירות דומות מוצעות למכירה, זו עם המרפסת תימכר מהר יותר ובמחיר גבוה בכ-10% ומעלה. התופעה בולטת במיוחד בשכונות דתיות שבהן מרפסת פתוחה משמשת לבניית סוכה. בנתניה למשל מוסיפה מרפסת כ-8% לערך הדירה, ואם גם נשקף ממנה נוף לים - הערך המוסף יעלה בכ-25%.

בכפר סבא, ברעננה, בהוד השרון, בראשון לציון ובאזור המרכז, דירה עם מרפסת שמש מעלה את ערך הדירה בכ-10%.

בצפון תל אביב דירות עם מרפסות שמש נמכרות במחיר הגבוה ב-15% ממחיר דירות רגילות, והמרפסות הצופות לים מעלות את ערך הדירה ב-25% ומעלה.

הוספת מרפסת

באזורים רבים בארץ מתארגנים בעלי דירות בבניין משותף לבניית מרפסת שמש. רוב העיריות מאשרות בניית מרפסות פתוחות ללא תוספת היטלי השבחה כלשהם.

גודל המרפסת המאושרת הוא בדרך כלל 10% משטח הבית או לחילופין 12 מ"ר, השטח הגדול מבין האפשרויות.

לוי מציין כי עלות הבנייה של מרפסת שמש, כולל חיבורה לדירה הקיימת והנפקת כל הרישיונות, היא כ-3000-3,300 שקלים למ"ר. כלומר, עלות בניית מרפסת ששטחה כ-12 מ"ר הוא כ-36,000-40,000 שקלים לדירה.

לדברי לוי בניית מרפסת שמש משדרגת את הבניין ומעלה את ערך הדירות מעבר להשקעה הכרוכה בכך.

יחד עם זאת, חשוב לציין כי כל הדיירים חייבים להצטרף לפרויקט בניית המרפסות. במקרה שדייר מסוים אינו מוכן להצטרף לפרויקט, ניתן לבנות מעטפת חיצונית שתיראה כלפי חוץ "כאילו" קיימת מרפסת. באופן זה האחידות נשמרת, והעירייה מוכנה לנפק רשיון בנייה.

להערכת קובי לנגליב, מנכ"ל קבוצת מרכז הבנייה הישראלי, כל מ"ר של מרפסת שמש מעלה את ערך הדירה ב-3,000$-5,000$. ערכה של המרפסת אף עולה אם נשקף ממנה נוף לפארק או לים, בעוד שמבנים סמוכים או כביש סואן מורידים את ערכה. בממוצע, מרפסת בגודל סטנדרטי של 10 מ"ר מעלה את ערך הדירה בלמעלה מ-30,000$.

לנגליב מוסיף כי בנוסף לצורך בהסכמת כל השכנים לבניית מרפסת שמש, כל שינוי או תוספת למרפסת השונה מהתקן מצריך קבלת אישור האורכת לעיתים זמן רב. כך למשל, החוק אוסר להציב פרגולה במרפסות שמש שאינן שייכות לדירות גג או גן. פירוש הדבר הוא שהישיבה במרפסת עלולה להפוך לסיוט בשעות השמש.
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות