בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
תיירות

ארה''ב :אטלנטה

אטלנטה היא בירתה של מדינת ג'ורג'יה שבארצות הברית והעיר הגדולה ביותר במדינה זו. אוכלוסיית העיר מנתה בשנת 2003 כ-425 אלף תושבים, ובאזור המטרופוליני גרים כ-4.25 מיליון תושבים.

אטלנטה נוסדה בשנת 1836 כצומת מסילת רכבת מסילות ברזל. בימי מלחמת האזרחים האמריקניתמלחמת האזרחים כבר שימשה כעיר מרכזית בדרום, וסבלה פגיעות קשות מצד צבא הצפון המנצח. היא פונתה מתושביה ונחרבה כמעט עד היסוד בשנת[1864. נפילת אטלנטה פגעה קשות במורל הדרום והייתה אחת מנקודות המפנה שהכריעו את גורל המלחמה.

לאחר סיום המלחמה שוקמה העיר בהדרגה, הוכרזה כבירת ג'ורג'יה, והתפתחה להיות מרכז המסחר והתעשייה של הדרום.

ב[[שנות ה-60 של המאה ה- 20 שימשה מרכז התנועה לזכויות האזרח של ארצות הברית|תנועת זכויות האזרח האמריקאית, שנאבקה נגד ההפרדה הגזעית הנהוגה במדינות הדרום.

ב-1996 נערכו בעיר אולימפיאדת אטלנטה (1996)המשחקים האולימפיים, דבר שמחק את שאריות תדמיתה כעיר דרומית נחשלת והעמידה בשורה אחת עם החשובות והמבוססות בערי צפון אמריקה.
העיר אטלנטה, המכונה 'בירת הדרום החדש', נהנתה בשנים האחרונות משגשוג כלכלי, מן האולימפיאדה של 1996 ומקבוצת בייסבול מצליחה, אבל סבלה לעומת זאת מקהילה פרועה במיוחד של סטודנטים ומתנופת פיתוח לא מבוקרת, שהחריבה כמעט את כל מה שלא הצליחו היזמים להפוך למרכזי קניות. בכל זאת, נותרו בה עדיין רבעים ייחודיים שתוכלו לטייל בהם, ובעיירות הסמוכות נשמרת אווירה של ימים עברו בנוסח העולם הישן. תושבי אטלנטה, רבים מהם תלמידי קולג', הם מהמתקדמים שבאנשי הדרום, וכאשר אינם פורקים כל עול במהלך חופשת הסמסטר באביב, הם מקיימים סצינה פעילה של תרבות מקומית.
 
אטלנטה, שנמצאת באזור הדרום-מזרחי של ארצות הברית, שוכנת בחלקה הצפון-מערבי של מדינת ג'ורג'יה, שהיא בירתה. היא ממוקמת כ-320 ק"מ מצפון-מערב לאוקיאנוס האטלנטי וכ-440 ק"מ מצפון למפרץ מקסיקו.

הכבישים I-20 ו-I-75/85 חוצים את הכרך רחב הידיים לאורכו ולרוחבו, בעוד שכביש I-285 מקיף את העיר ומכונה פרימיטר (Perimeter - הקף) בפי המקומיים. רחוב ווסט פיצ'טרי (West Peachtree St) הוא עורק התחבורה הראשי החוצה את העיר מצפון לדרום, אבל דעו שכ-40 רחובות, שדרות ודרכים נוספים נקראים גם הם פיצ'טרי.

במרכז העיר נפגשים מספר רחובות ראשיים בצומת בעל צורת כוכב הנקרא פייב פוינטס (Five Points). ממזרח לדאונטאון נמצאת סוויט אוברן (Sweet Auburn), השכונה השחורה העיקרית של העיר, ומצפון לה משתרע הפרבר ליטל פייב פוינטס (Little Five Points), מעוזה של קהילת הסטודנטים והזרוקים של אטלנטה. מידטאון (Midtown), מצפון לדאונטאון, הוא מרכז יוקרתי לחיי לילה ולבילוי, ואילו ממערב לדאונטאון נמצאת השכונה הוותיקה ביותר בעיר, ווסט אנד (West End). האצטדיון האולימפי וגראנט פארק (Grant Park) ממוקמים מדרום ומדרום-מזרח לדאונטאון, בהתאמה.
הארטספילד, נמל התעופה הבינלאומי של אטלנטה (Hartsfield International Airport), נמצא 19 ק"מ מדרום לדאונטאון. מסוף האוטובוסים של חברת גרייהאונד (Greyhound) ממוקם מדרום לדאונטאון, בסמוך לתחנת הרכבת התחתית גארנט (Garnett) של הרשות העירונית לתחבורה (MARTA; Metropolitan Area Rapid Transit Authority). תחנת הרכבת של אמטראק (Amtrak) נמצאת חמישה ק"מ מצפון לדאונטאון.
דאונטאון

מאז בנייתו לאחר מלחמת האזרחים, עברו על מרכז העיר אטלנטה שינויים רבים וכיום הוא כרך מודרני של ממש. מרכז הקניות הרב-מפלסי אנדרגראונד אטלנטה (Underground Atlanta) הוא אחד השרידים הבודדים שנותרו מאז המאה ה-19, ונמצא, כפי שמרמז שמו, מתחת לפני האדמה - כתוצאה מהעלאתן של מסילות רכבת ובנייתן על גבי רחובות קיימים. בניין הקפיטול של ג'ורג'יה (State Capitol) בעל הכיפה המוזהבת, שנבנה ב-1889, הוא אחד המבנים ההיסטוריים המרשימים של העיר, ומתקיימים בו סיורים ותערוכות.

 ממערב לכאן נמצא המתחם ההיסטורי פרלי-פופלאר (Fairlie-Poplar), שלפני מאה שנה היה המרכז המסחרי של העיר, ויש בו כ-20 בלוקים של בנייני לבנים עם גגות רעפים, שנבנו בין 1880 לבין מלחמת העולם הראשונה. המכורים לחדשות ישמחו בוודאי לבקר בסי.אן.אן סנטר (CNN Center), שנמצא מספר גושי בניינים בכיוון צפון-מערב, המרכז הראשי של רשת החדשות העולמית בכבלים. בסיורים המודרכים כאן מבקרים באולפני השידור ובחדרים שמאחוריהם, המלאים בטכנאים, בעורכים ובתחקירנים.

סוויט אוברן

במשך עשרות שנים היתה שכונת סוויט אוברן הדאונטאון של אטלנטה השחורה - עיר בתוך עיר, שבה הקימו התושבים האפרו-אמריקניים מוסדות מקבילים לאלה שמהם הרחיקה אותם אטלנטה הלבנה. למרות סלילתו של כביש I-75/85 בשנות ה-40, שביתר את השכונה, היא הפכה למוקד פעילותה של התנועה לזכויות האזרח בשנות ה-50 וה-60 ונשארה מאז מרכזה של אטלנטה השחורה ושל תרבותה. כמה מן הכנסיות, הבתים ומבני המסחר שנבנו בראשית המאה ה-20 שמורים עדיין במצב טוב, ולכן מעניין במיוחד לטייל כאן ברגל. אחד המבנים הללו הוא משכנה של החוויה הפנורמית האפרו-אמריקנית (African American Panoramic Experience; APEX), הכוללת מוצגים הקשורים בתולדות האזור וסרט על השכונה.

מספר גושי בניינים בשדרת אוברן (Auburn Avenue) הוכרזו חלק מן האתר ההיסטורי לזכר מרטין לותר קינג (Martin Luther King Jr. National Historic Site), לכבודו של מנהיג המאבק לזכויות האזרח, שנולד כאן ב-1929, ובית הולדתו של קינג פתוח למבקרים. גוש בניינים אחד ממערב לכאן, ניצבת הכנסייה הבפטיסטית אבנעזר (Ebenezer Baptist Church), שבה הטיף קינג, ומעבר לרחוב נמצא "מרכז מרטין לותר קינג לשינוי ללא אלימות" (Martin Luther King Jr Center for Non-Violent Change), הכולל מרכז מבקרים ותצוגה שמוקדשת לחייו ולעבודתו של מנהיג השחורים הנודע; גם קברו נמצא כאן.

גראנט פארק

בפארק זה, מדרום לדאונטאון, תוכלו לבקר בתצוגה ייחודית: הסייקלורמה של אטלנטה (Atlanta Cyclorama), שנבנתה בשנות ה-80 של המאה ה-19. זהו ציור מעגלי גדול של הקרב על אטלנטה במלחמת האזרחים, שמסתובב סביב הצופים, בשילוב אפקטים של קול ותאורה וקריינות מרתקת. יש כאן גם דיאורמה (תצוגה תלת-ממדית) וסרט קצר על המערכה. בקצהו הדרומי של הפארק נמצא גן החיות של אטלנטה (Zoo Atlanta), הכולל בתי גידול טבעיים כגון יער גשם אפריקני וג'ונגל אינדונזי.

באקהד

קילומטרים אחדים מצפון לדאונטאון נמצא פרבר זה (Buckhead), אחד מהיוקרתיים בעיר, שיש בו מלונות פאר, מסעדות משובחות ומרכזי קניות נוצצים, לצד אחדים מבנייניה המפוארים ביותר של אטלנטה. עם יצירות המופת האדריכליות כאן נמנים תחנת הרכבת ברוקווד (Brookwood Railway Station), שנבנתה ב-1917 והיא אחת מהתחנות המפוארות האחרונות שנותרו בארצות הברית, וכן קתדרלת המלך המשיח (Cathedral of Christ the King), ובה יותר מ-60 ויטראז'ים.

המרכז לתולדות אטלנטה (Atlanta History Center) נמנה עם האתרים הטובים מסוגו בארצות הברית. הוא הוקם על אדמותיה של אחוזת מטעים, ובשטחו נמצאים בית אחוזה מהתקופה שלפני מלחמת האזרחים וחווה, שמתקיימים בהם סיורים מודרכים, אבל גולת הכותרת במכלול היא המוזיאון לתולדות אטלנטה (Atlanta History Museum) שנפתח לאחרונה, והתצוגות בו מתעדות יותר מ-150 שנים.

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות