בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
לטייל באירופה

לטייל בפריז

פריז במיטבה בחודשי האביב (מרץ עד מאי), בהם מזג האוויר נעים, וגם הסתיו נעים כמעט באותה מידה.
מוזיאון הלובר

מבנה עצום זה (Musée du Louvre) נבנה בסביבות שנת 1200 כמבצר, הוסב במחצית המאה ה-16 לארמון המלך, והחל את הקריירה שלו כמוזיאון ציבורי לאחר המהפכה, בשנת 1793. שיפוץ הלובר (התוכנית שנקראה גראן-לובר) היה אחד הפרויקטים הגדולים שיזם הנשיא לשעבר פרנסואה מיטראן בשנות ה-80; בין השאר נוספה למבנה פירמידת זכוכית בגובה 21 מ', העומדת בכניסה. היא נחשבה בתחילה לחוסר טעם, אבל בזמן שעבר הצליחה לכבוש את לב המבקרים. המוני תיירים מתנשפים יוצאים לריצת מרתון באולמות המלאים ציורים, פסלים ועתיקות, שהמפורסמים ביותר הם המונה ליזה, ונוס ממילו ופסל הניצחון המכונף מסמותראקי. אם הצפיפות וגודלו העצום של המוזיאון מפחידים אתכם, בחרו באסכולה מסוימת או באגף מסוים והתעלמו משאר חלקי המוזיאון.

מרכז ז'ורז' פומפידו

מרכז זה (Centre Georges Pompidou) מוקדש לאמנות מודרנית ולאמנות בת-זמננו, ומספר המבקרים בו גדול לאין שיעור ממספרם בכל אתר אחר בפריז. המבנה, בעל העיצוב העתידני והמטורף-משהו הוקם בשנים 1972-1977 ולאחרונה נפתח מחדש אחרי שיפוצים ממושכים. תמצאו כאן מספר תצוגות מעניינות וספרייה בת שלושה מפלסים, שהקריאה בה חינם, ועל מדפיה נמצאים יותר מאלפיים כתבי-עת ועיתונים מרחבי העולם, רבים מהם באנגלית. ברחבה ממערב למרכז מפגינים את כישוריהם מוסיקאי רחוב, פנטומימאים שחולמים להיות מרסל מרסו, והמוני טיפוסים מפוקפקים, בהם כייסים וסוחרי סמים.


נוטרדאם

הקתדרלה של פריז, היא אחד ההישגים הגדולים ביותר של האדריכלות הגותית. בנייתה החלה ב-1163 והושלמה בסביבות 1345, ובחלל העצום שבתוכה יש מקום ליותר מ-6,000 מתפללים. המבנה מפורסם אמנם בהרמוניה המופלאה שמאפיינת אותו, אבל כיוון שהצרפתים אוהבים מאוד לסבך דברים, תמצאו בו גם דוגמאות קלות לאי סימטריה. דוגמה לכך היא השוני הקל בין שלוש הכניסות של הכנסייה, המקושטות בפסלים, ששימשו פעם מעין ספרי קודש בתמונות להמוני העם שלא ידעו קרוא וכתוב. את פנים הכנסייה מעטרים חלונות רוזטה (ויטראז'ים בצורת ורד) ועוגב של 7800 צינורות, שאמנם שופץ לאחרונה, אבל עדיין אינו תקין. ממרגלות המגדל הצפוני יכולים המבקרים (זכרו לשמור על גב זקוף) לטפס לראשה של חזיתה המערבית של הקתדרלה ולהשקיף על רוב הגארגוילים (פסלים ופתחי-מרזב דמויי מפלצות) המבהילים המעטרים אותה, וכמובן גם על חלק נכבד מהעיר פריז. מתחת לרחבה שבחזית הקתדרלה נמצאת הקריפטה (קפלה תת-קרקעית) הארכיאולוגית, עם שרידי מבנים מן התקופה הגאלו-רומית ומתקופות מאוחרות יותר.

סנט-שאפל

כנסייה זו (Sainte Chapelle)שוכנת במכלול של בתי המשפט (Palais de Justice). לואי התשיעי, שכונה הקדוש, יזם את בנייתה במטרה לאצור שרידים קדושים שרכש בהון תועפות, ובהם, לפי האמונה הנוצרית, נזר הקוצים של ישו. זוהי כנסייה מקסימה, שהאור חודר לקומה השנייה שלה מבעד לוויטראז'ים ענקיים מן המאה ה-13, שהם העתיקים והיפים ביותר בפריז. כדי להתרשם מחזותה החיצונית של הקפלה, עמדו מעברו השני של הכביש, ליד השער הראשי של בית המשפט -שער מרהיב ומוזהב מן המאה ה-18. לאחר שחפציכם יעברו בדיקות מדוקדקות, נוסח נמלי תעופה, תוכלו לטייל במסדרונות בית המשפט הארוכים, ואם תגיעו לכאן בשעה שנערך משפט, תוכלו גם לצפות בו. משפטים בעבירות קלות מתקיימים בבקרים, ואילו המשפטים בענייני פלילים - רבים מהם פשעים על רקע רומנטי, תחום המומחיות של הצרפתים - מתחילים אחר הצהריים.

מוזיאון אורסיי

מוזיאון זה (Musée d'Orsay) ממוקם בתחנת רכבת לשעבר, מבנה יפהפה משנת 1900, שנחנך בגלגולו הנוכחי כמוזיאון בשנת 1986. בתוכו מוצג אוצר של ציורים, פסלים וחפצי אמנות מן השנים 1848-1914, ובכללו יצירותיהם של האימפרסיוניסטים ושל הפוסט-אימפרסיוניסטים. רוב היצירות הללו מוצגות בקומת הקרקע ובקומה העליונה, שהאור חודר אליה דרך תקרת הזכוכית, ואילו בקומות הביניים תראו כמה חדרים נהדרים המרוהטים בסגנון אר-נובו. במוזיאון רודן (Musée Rodin) הסמוך מוצגים פסלי ארד ופסלי שיש מלאי-חיים, יצירותיהם של רודן ושל דוגמניתו ואהובתו, הפסלת קאמי קלודל, וכן תבניות גבס של כמה מן היצירות הידועות ביותר של רודן. מאחורי המוזיאון משתרע גן נפלא, מלא פסלים ועצים מצלים, שהוא אחד מהפינות המקסימות ביותר של פריז.

מגדל אייפל

מגדל הברזל הענק (Tour d'Eiffel) הוקם לכבוד התערוכה העולמית של 1889, להנצחת יובל המאה למהפכה הצרפתית. הוא נקרא על שם מתכננו, המהנדס גוסטב אייפל, ומתנשא לגובה של 320 מ'; עד שנת 1930 היה הבניין הגבוה ביותר בעולם. כשהוקם, מתחו עליו האליטות האומנותית והספרותית של פריז ביקורת חריפה, ובשנת 1909 רצו להרוס אותו, אבל למזלנו התגלה כמקום האידיאלי להצבתן של אנטנות השידור, שלהן נזקקה טכנולוגיית הרדיו-טלגרף החדשה-דאז. לאחר שתביטו מלמטה למעלה, דרך קורות הפלדה, תוכלו לבקר באחת משלוש הקומות הפתוחות לציבור, שמגיעים אליהן במדרגות או במעלית. מכר הדשא מצדו הדרום-מזרחי של המגדל המריאו הטיסות הראשונות בעולם בכדור פורח.

אבנו דה שאנז-אליזה

השדרות היוקרתיות (Avenue des Champs-Élysées), שבני המעמד הגבוה אהבו לטייל בהן ולהפגין את עושרם, מסמלות כבר שנים רבות את האלגנטיות ואת שמחת החיים המאפיינים את פריז. השתלטותם עליהן של המסעדות למזון מהיר, אולמות התצוגה למכוניות, חברות התעופה ובתי הקולנוע עמעמו קצת את הזוהר, אבל השדרות, באורך שני קילומטרים וברוחב 70 מ', הן עדיין מקום מושלם לטיול של ערב ולקפה יקר באחד מבתי הקפה שלאורכן.

סימטייר דו פר לאשז

בית הקברות המתויר ביותר בעולם (Cimetière du Père Lachaise) הוקם בשנת 1805, ובשטחו המטופח והמוריק קבורים יותר ממיליון איש, בהם אישים דגולים כמו המלחין שופן; הסופרים מולייר, אפולינר, אוסקר וויילד, בלזאק, מרסל פרוסט וגרטרוד סטיין; הציירים דויד, דלקרואה, פיסארו, סרה ומודיליאני; השחקנים שרה ברנאר, סימון סיניורה ואיב מונטאן; הזמרת אדית פיאף; והרקדנית איזדורה דנקן. הקבר הפופולרי ביותר הוא קברו של כוכב הרוק של שנות ה-60 ג'ים מוריסון, סולן להקת 'הדלתות', שמת בפריז בשנת 1971. 100 שנה קודם לכן התחולל בבית הקברות קרב נואש בין הקומונארים שהתקוממו נגד הסכם הכניעה המשפיל עם פרוסיה לבין כוחות הממשלה, והמורדים ששרדו הועמדו בסופו של דבר לאורך הקיר ונורו למוות. הם נקברו במקום שנפלו, בקבר אחים.

פלאס דה ווז'

בשנת 1605 החליט המלך אנרי הרביעי להפוך את רובע המארה לשכונת המגורים היוקרתית ביותר בצרפת. ההתחלה היתה פלאס דה ווז' (Place des Vosges), כיכר מרובעת סגורה, הבנויה מ-36 בתים סימטריים עם מעברים מקושתים בקומת הקרקע, גגות צפחה משופעים, חלונות גדולים בעליות הגג וקירות עטורי צמחים מטפסים. הבתים הראשונים נבנו מלבנים, אבל בהמשך, כדי לחסוך בזמן, הוכנו מסגרות עץ שכוסו בטיח, ומאוחר יותר נצבעו הקירות בדוגמת לבנים. בעבר התקיימו דו-קרבות, תוך הקפדה על כל כללי הטקס, בגן האלגנטי שבמרכז הכיכר. בשנים 1832-48 התגורר הסופר ויקטור הוגו בבית מס' 6, וכעת שוכן בו המוזיאון העירוני לזכרו. בארקאדות שסביב פלאס דה ווז' יש חנויות, גלריות יוקרתיות ובתי-קפה, שיושביהם לוגמים מספלונים קטנים ומנשקים מדי פעם את לחייהם של מכריהם המטופחים.

הקטקומבות

בשנת 1785 הוחלט לפתור את הבעיות התברואתיות והאסתטיות שגרמו בתי הקברות העמוסים במרכז פריז באמצעות הוצאת העצמות מן הקברים והעברתן למנהרות, בשלוש מחצבות שכבר לא היו בשימוש. אחד ממקומות הקבורה שנוצרו באותה תקופה הן הקטקומבות (Catacombes) -ללא ספק אתר התיירות המקברי ביותר בפריז. לאחר שיורדים 20 מ' מתחת למפלס הרחוב, עוברים המבקרים המתחלחלים לאורך מסדרונות תת-קרקעיים, שלקירותיהם ערומות בסדר מופתי עצמות, גולגלות וצלעות. למבקרים מעל גיל 60 הכניסה חופשית, דבר שאומר הרבה על חוש ההומור הצרפתי. התעלות, ששימשו במלחמת העולם השנייה כמפקדתה הראשית של המחתרת הצרפתית, הרזיסטאנס, נמצאות מדרום לסיין.

יער בולון

בואה דה בולון (Bois de Boulogne) הוא הפארק הגדול המשתרע בגבולה המערבי של פריז. יש כאן שפע של חורשות, שבילים מפותלים, אגם עם סירות משוטים, לונה-פארק לילדים, בתי קפה בסגנון הבל אפוק ופעילות מינית ערה, בעיקר בלילות. כל לילה מוצפים קטעים מסוימים של הפארק בזונות מכל מין וסוג ובמקצוענים וחובבים בעלי העדפות מיניות מגוונות ו/או מסוכנות. בשנים האחרונות ערכה המשטרה פשיטות כדי להילחם בענף המין שהתפתח בפארק, אבל המקומיים עדיין מייעצים הן לנשים והן לגברים לא לעבור דרך הפארק לבדם בשעות הלילה.
כתבות נוספות:
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות