בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
הריון ולידה

הפריות מבחנה

בדיוק 30 שנה חלפו מאז הלידה הראשונה מהפריית מבחנה. על ההליך הרפואי שממשיך לשנות את חייהם של זוגות רבים
בכל שנה נערכים בישראל כ-15 אלף מחזורי הפריה חוץ גופית. מספר זה הוא הגבוה ביותר בעולם ומעיד על כך שבארץ ההתייחסות למצוות פרו ורבו היא כאל ציווי מוסרי וחוקתי.

ההערכה היא שבין 10%-15% מהזוגות המבקשים להרות, נתקלים בבעיות פוריות. להגדרה הזו נכנסים, פרט לזוגות הסובלים מתת-פריון מובנה וברור, גם כל הזוגות שניסו להרות בערך כשנה ולא הצליחו.

"בסופו של דבר אנו פותרים היום כ-% 90 מהמקרים", אומר פרופ' יוסף איצקוביץ-אלדור, מנהל מחלקת נשים ויולדות, בקריה הרפואית רמב"ם ומחלוצי המחקר העולמי בנושא ההפריה החוץ-גופית.

רעיון ההפריה החוץ-גופית, או "הפריית מבחנה", עלה בתחילת שנות ה-70 של המאה הקודמת ועיקרו הקלת תהליך החדרת הזרע לביצית בתנאי מעבדה, במקום באופן טבעי בתוך החצוצרה. במלים אחרות, מדובר בשאיבת הביצית מתוך השחלה אל מחוץ לגוף האישה, הפריית הביצית תחת מיקרוסקופ בצלוחית מעבדה והחזרת הביצית המופרית לרחם.

הליך זה, שנעשה אז תוך כדי המחזור הטבעי, ללא טיפול הורמונלי, הגיע לשיאו ב-25 ביולי 1978, כאשר העולם התבשר על הלידה הראשונה שהושגה כתוצאה מהפריית מבחנה באנגליה, תחת שרביטם של ממציאי השיטה, פרופ' רוברט אדוארדס ופרופ' אדוארד סטפטו. לילדה שנולדה קראו לואיז בראון.

מאז עברו כבר הרבה זרעים וביציות במעבדות ההפריה החוץ-גופית, לואיז בראון ילדה תאומים בעצמה ובבתי החולים ברחבי העולם נולדו כבר כמיליון תינוקות מהפרית מבחנה. מה שנתפס אז כמדע בדיוני הפך היום להליך רפואי שגרתי, המשנה את חייהם של מאות אלפי זוגות, בדרך למימוש חלום ההורות.

החל מראשיתו של תחום זה, ניצבה קבוצתו של פרופ' איצקוביץ-אלדור בחזיתו המחקרית והיישומית, והם אלה שיישמו לראשונה בישראל רבות מהטכנולוגיות שפותחו בתחום. פריצת הדרך המשמעותית ביותר היא שיטה הנקראת "מיקרומניפולציה" והיא בעצם שם כולל לכמה שיטות הנהוגות כיום בטכנולוגיה של הפריה חוץ גופית.
פרופ' איצקוביץ'-אלדור: "אחת הבעיות הקשות היא תת פוריות או עקרות של הגבר. הבעיה נעוצה לא רק במספר הזרעים, אלא במבנה הזרע וביכולתו לחדור את מעטפת הביצית, להיכנס לתוכה ולהפרותה".

התפתחות דרמטית בתחום העקרות התרחשה בתחילת שנות ה-90, עם טכנולוגיה הנקראת Intra Cytoplasmic Sperm Injection. אם בהפריה חוץ גופית רגילה הוסיפו את הזרעונים לתמיסה בה נמצאה הביצית, והזרעונים היו צריכים להגיע לביצית, לחדור אותה בעצמם ולהפרותה, הרי שבשיטת ICSI, נוטלים זרע בודד בצינורית זכוכית דקיקה ותחת מיקרוסקופ מזריקים אותו לתוך הביצית, כך שהזרע מפרה את הביצית, בדומה למתרחש בתהליך הטבעי, בו זרע אחד חודר לביצית אחת ומפרה אותה.

כתוצאה מהתפתחות זו, נמצא פתרון לכ-90% מבעיות הפריון של הגבר, כך שרוב הגברים כיום נכנסים למעגל הפוריות ויכולים להביא ילדים לעולם. שיטת ה- ICSIעוזרת במיוחד במקרים קשים של בעיות בזרע, שלפני כן נאלצו, באין מוצא אחר, לפנות לתרומת זרע".

הטכנולוגיה הזו יושמה לראשונה בבלגיה וזמן קצר לאחר מכן היינו הראשונים לבצע זאת בהצלחה בישראל". יתרה מכך, התברר שגם אם לגברים אין בכלל זרעים בשפיכה, ניתן לבודד זרעונים מתוך רקמת האשך, אם על ידי פתיחת שק האשכים בניתוח ולקיחת דגימה (ביופסיה) או באמצעות שאיבה ע"י מזרק.

פרופ' איצקוביץ'-אלדור: "ב-50% לפחות מהמקרים ניתן למצוא זרעים ברקמה וכאמור, מספיק שמוצאים אפילו זרעים בודדים, על מנת שיהיה ניתן להזריקם ישירות לתוך הביצית ולהשיג הריון".

"בתהליך בחירת הזרע יש עדיין הימור מסוים", מודה פרופ' איצקוביץ'-אלדור, "מכיוון שלא נתגלתה שיטה לבחירת הזרע האולטימטיבי. ניתן לבחור את הזרעים שקצב השחייה שלהם מהיר יותר, אך אין לנו אפשרות לדעת אם הם גם בעלי יכולת גבוהה יותר לחדור את הביצית ולהפרותה. אנו גם לא יכולים לבדוק אם המטען הגנטי שלהם תקין, כדי לעבור את ההפריה ולהתפתח בצורה תקינה".
בהפריה חוץ גופית ניתן להפרות את הביצית ולגדל את העובר בצלחת מעבדה עד היום השישי שלאחר ההפריה. ביום הראשון שלאחר ההפריה, ניתן להבחין כי בתוך הביצית נמצאים גרעין זכרי וגרעין נקבי, שסביבם המעטפת השקופה של הביצית. מרגע זה, בכל יום הביצית המופרית מתחלקת. כלומר, ביום השני לאחר ההפריה יש כבר ארבעה תאים, ביום השלישי שמונה תאים וכך הלאה.

ביום השלישי, כאשר העובר מורכב כבר משמונה תאים, ניתן לקחת לבדיקה תא אחד או שניים ולוודא שאינו נושא איזושהי מחלה גנטית. תהליך זה נעשה על ידי חירור המעטפת השקופה תחת מיקרוסקופ באמצעות קרן לייזר או חומצה, הכנסת צינורית דקיקה אל תוך הביצית ושאיבת שני תאים, כאשר ששת התאים הנותרים נשארים וממשיכים להתחלק.

שני התאים שהוצאו עוברים בדיקות גנטיות להימצאות מחלות, כמו סיסטיק-פיברוזיס, מחלות תורשתיות של מערכת העצבים ועוד. בנוסף, בודקים גם את מספר הכרומוזומים של העובר, על מנת לקבוע אם הוא סובל מהפרעה אחרת, כמו תסמונת דאון, למשל.

פרופ' איצקוביץ'-אלדור: "באופן שגרתי מחזירים את העובר לרחם ביום השני או השלישי, אלא אם רוצים לבדוק אם לעובר יש את היכולת להתחלק. במידה וכן, ממתינים עד היום השישי ואז חייבים להחזיר אותו לרחם, מכיוון שביום זה העובר "בוקע" מהמעטפת השקופה. אגב, גם בתחום הזה השגנו את ההריון הראשון בישראל".

"אסיסטד הצ'ינג"(Assisted Hatching) הוא תהליך נוסף של מיקרומניפולציה במצבים בהם מעטפת הביצית קשיחה במיוחד וקשה לעובר לבקוע דרכה. באמצעות קרן לייזר או חומצה יוצרים חריץ במעטפת הביצית וכך עוזרים לעובר לבקוע. פרופ' איצקוביץ': "בתחילת הדרך התהליך היה מאוד פופולרי. כיום עושים זאת רק כאשר רואים שהמעטפת עבה מהרגיל או בגיל מתקדם של האישה".
אחד הסיבוכים העיקריים והמסוכנים בהפריה חוץ גופית הוא תגובת יתר לטיפול ההורמונלי, שנקרא "גירוי יתר של שחלות", מצב העלול לסכן את בריאות ואף את חיי האישה.

פרופ' איצקוביץ'-אלדור: "בסוף שנות ה-80 הגינו רעיון, על פיו נותנים את זריקת ה-GnRH Agonist (דקפפטיל), הגורמת לשחרור הורמוני הביוץ מיותרת-המח ולהבשלת הביצית, אך גם מדכאת מיד אחרי זה את השחלות. זאת במקום לתת את זריקת ההורמון hCG, המחקה את הורמון הביוץ וגורם להבשלה של הביצית ולביוץ ובמקרה של ריבוי זקיקים, גורם לתסמונת "גירוי יתר של השחלות".
כתוצאה מהשיטה החדשה, כל הזקיקים שמתפתחים לאחר הביוץ או שאיבת הביציות מורדמים והתפתחות תסמונת גירוי היתר של השחלות בלתי אפשרית. מאז השימוש הראשון בשיטה זו עברו כ-20 שנה, אבל רק לאחרונה השכיל העולם הרפואי לאמץ את השיטה במקרים בהם יש חשש לגירוי יתר.

"היום ניתן להגיד לאישה בביטחון רב כי ניתן לגרות את השחלות מבלי לחשוש מגירוי יתר של השחלות, במידה ומשתמשים נכון בתרופות.בכלל, אחת האומנויות בהשריית ביוץ היא לתת את המינון הנכון ובצורה נכונה, כדי שלא יהיה גירוי שחלתי נמוך מדי או גבוה מדי".למאגר המידע חינם לחצו
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות
 
  תגובות  
  הפריות מבחנה
חני   - ‏09/‏12/‏2013 12:04 
1.
  הפריות
ציליל   - ‏09/‏12/‏2013 12:04 
2.
  בעיות פוריות
יעל שלו   - ‏09/‏12/‏2013 12:07 
3.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2019, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות