בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
תזונה נכונה

איכות המזון : רכיבי תזונה פועלים טוב יותר .
27.04.06
מאז ראשית קיומו, האדם אכל מזון מגוון, סוגים רבים ושונים של מזון, הן מן הצומח והן מן החי. תוספי מזון נלקחים רק מספר עשרות שנים. מאת:יעקב עזרא
בשיתוף פעולה, רכיבי תזונה פועלים טוב יותר לעומת פעולתם כאשר הם נלקחים בנפרד. מאז ראשית קיומו, האדם אכל מזון מגוון, סוגים רבים ושונים של מזון, הן מן הצומח והן מן החי. תוספי מזון נלקחים רק מספר עשרות שנים. לשם פעולה תקינה, זקוק גוף האדם לעשרות רבות של חומרים שאינם ניתנים להחלפה כמו חומצות אמיניות הכרחיות ולעיתים גם הכרחיות על תנאי, חומצות שומן חיוניות, גלוקוז, ויטמינים ומינרלים רבים. בנוסף, קיימים עוד אלפים של חומרים מעולם הצומח שיש להם איכויות ריפוי כמו פלוונואידים, פיטואסטרוגנים, טנינים, סיבים שונים ועוד.
לשם קיום תהליכי חילוף החומרים, הגוף זקוק לכל רכיבי התזונה ההכרחיים. אין אף תא בגוף שנזקק רק לרכיב תזונה אחד. אין שום רכיב תזונה שפועל לבדו. לשם פעילות תקינה של תאים, רקמות ואיברים, לשם פעילות תקינה של כל האורגניזם, יש צורך במגוון של כל רכיבי התזונה שהוזכרו.
זאת ועוד: לא זו בלבד שכל החומרים הנדרשים, חשובה גם השאלה הכמותית. לגבי כל אחד מהם יש גבול מינימאלי, שמתחתו האדם סובל מתת תזונה או ממחסור ברכיב תזונה זה. לגבי מרביתם, יש גם גבול מכסימלי, אבל עם אכילת מזון מגוון, לא חד צדדי, קשה להגיע להפרזות.
אכילת עודף של מזונות מסוימים יכולים לגרום נזק. אכילת אצות בכמות מעל לנדרש יכולה לגרום לעודפי יודן המשבשים את חילוף החומרים. אכילת בשר או מזונות אחרים שמכילים שומן רווי ומקורם לרוב מן החי, יכולה לגרום לעליית כולסטרול. אכילת עודף מלח מזיקה מבחינות רבות.
באשר ללחץ דם, לדוגמא, נמצא שיחס מתאים בין צריכת נתרן לאשלגן משפיע לטובה יותר מאשר צמצום צריכת הנתרן בלבד. מאחר ורכיבי תזונה עובדים יחדיו, תוך השפעה הדדית, סינרגיסטית, משלימה או לפעמים סותרת, אם לוקחים רכיבי תזונה כתוספי מזון, חשוב לקחת את אותם רכיבים הפועלים יחדיו באחת מן שיצוינו. סיבה נוספת לכך היא שגם מחסורים מופיעים בדרך סינרגיסטית.
התערבות סינרגיסטית בטוחה יותר – הסיבה העיקרית לצורך לקיחת תוספי מזון יחדיו איננה בגלל הגברת יעילותם, אלא מטעמי בטיחות. מאז הופעת האדם עלי אדמות, מעולם לא היה מצב בו הגוף קיבל דרך מזון רכיב תזונה בודד, או מספר מצומצם של רכיבי תזונה – המזונות תמיד סיפקו קשת רחבה של רכיבי תזונה. אפילו מלח ים, שרבים נוטים לחשוב שהוא נתרן כלורי, למעשה מכיל עשרות
רבות של מינרלים אחרים שהתמוססו בים, אם כי כמותם קטנה יחסית לזו של הנתרן הכלורי.
למעשה כל התהליכים החשובים בגוף כמו חילוף החומרים של אבות המזון, מעגל קרבס בחילוף החומרים, שימור התאים מפני נזקים, יצירת פרוסטגלנדינים ולאוקוטריאנים, חילוף החומרים של הנאורוטרנסמיטורים במוח, המגוון של התהליכים האנטיאוקסידנטיים, בניית מערכת חיסונית יעילה ונטרול רעלים – בכל התהליכים האלו משתתפים כל רכיבי התזונה הקיימים!
נטילת תוספי מזון בודדים כשהם לעצמם עלולה לגרום נזק בריאותי, בפעולה סינרגיסטית עם רכיבי תזונה אחרים הם מביאים תועלת. המצב עם רכיבי תזונה הפוך מזה של תרופות. כאשר רופא רושם לחולה תרופה, מבלי להיכנס לנושא אם יש או אין דרכים טובות יותר לטיפול באותה מחלה, הוא משתדל לתת תרופה אחת בלבד. כאשר נותנים תוספי מזון, יש לתת מגוון רחב, לעולם לא תוסף מזון בודד.
ליקופן ואלפא טוקופרול כמונעי התרבות תאי סרטן ערמונית.
במחקרים שנעשו עם ליקופן כמונע התרבות של תאי סרטן ערמונית אנושיים, נמצא שהוא עצמו לא היה יעיל. אבל כאשר הוא נלקח ביחד עם אלפא טוקפרול, 1 מילימול ליקופן ו-50 מילימול אלפא טוקפרול, צירוף זה מנע כ-90% מן השגשוג של התאים הסרטניים. גם מנתונים אלו יש חיזוק לעובדה שצריכה מוגברת של ירקות ופירות המכילים שלל חומרים חשובים, היא העיקר במניעת התפתחות סרטן לסוגיו,
ולא נטילת ביטא קרוטן בלבד. ברור שיש גם להימנע מעישון, מחשיפת יתר לשמש וממגע עם רעלים.
המקורות התזונתיים היותר טובים לליקופן הם תרכיז עגבניות, מיצי עגבניות ופירות העגבניה, אבטיח ואשכוליות אדומות.
ניאצין וכרום יחדיו מורידים רמות כולסטרול מופרזות.
הן ניאצין והן כרום מוכרים כמורידי רמות כולסטרול מופרזות. כרום הוא גם תוסף מזון מרכזי בהורדת רמות סוכר ורמות טריגליצרידים מופרזות. מתוארים בספרות שני מקרים של אנשים שלקחו יחדיו ניאצין וכרום.
לאחד מהם היו רמות כולסטרול כללי של 399 מ"ג לדצ"ל. אחרי 4 חודשים של נטילת צירוף זה, רמת הכולסטרול ירדה אצלו ל-280 מ"ג לדצ"ל. לשני היתה רמת התחלתית של 337 מ"ג לדצ"ל והיא ירדה תוך חודש ל-260. משהפסיק, הכולסטרול אצלו עלה שוב. אז הוא החל לקחת שוב תוספים אלו הוריד ב- 15% את השטח שמתחת לעקומה של העמסת סוכר בשעתיים הראשונות וב- 7% את רמת הגלוקוז בצום.
אפקטים סינרגיסטיים נוספים
צירוף של חומצות שומן EPA עם GLA עזר נגד הדרדרות של עכברים שחלו במחלה דמוית לופוס אנושי. צירוף זה עזר להם כנגד מצבים דלקתיים והידרדרות של מצב הכליות.
צירוף של GLA וחומצה אלפא ליפואית עזר במידה רבה נגד הפרעות נוירולוגיות ופגיעה בכליות המתפתחות אצל חולי סוכרת. ב-15 ניסויים שונים, בהם ניתנו כמויות של חומצה אלפא ליפואית בין 600- 1800 מ"ג ליום במשך 4 עד 24 חודשים, נמצא שטיפול כזה מנע במידה רבה נאורופתיות אצל חולי סוכרת. בניסוים אחרים, כאשר נתנו חומצה אלפא ליפואית עם GLA, היה שיפור רב בזרימת דם אצל
סוכרתיים ואצל בעלי חיים סוכרתיים, וכן שיפור במדדים האלקטרופיזיולוגיים והנאורוכימיים.
לטיפול באוסטאוארטריטיס בברכיים נתנו ל-36 חולים גברים, לפרק זמן של 16 שבועות, צירוף של גלוקוזמין הידרוכלורי בכמות של 1500 מ"ג ליום, כונדרואיטין סופלט בכמות של 1200 מ"ג ליום ואסקורבט המנגן, 228 מ"ג ליום. צירוף זה הביא לתועלת רבה בהפחתת חומרת המחלה אצל המטופלים וללא כל תופעות לוואי.
צירוף רכיבי תזונה שהביא תועלת במצבי אימפוטנציה אצל גברים מבוגרים היה מתן ארגינין, תמצית ג`ינקו בילובה, ויטמין E ונוסחה של מולטיויטמינרל.

אלו הם צרופים מבטיחים שכבר נוסו. יש לא מעט צרופים שיש טעם לבדוק אותם, ובלבד שצרופים אלו יהיו מתוספי מזון טבעיים ובכמויות בטוחות. למעשה, לאחרונה חברות שונות, יצרניות של תכשירי ויטמינים, מינרלים ותוספי מזון אחרים החלו לייצר צרופים מיוחדים לטיפול בבעיות בריאות שונות. רבים מצרופים אלו הם מבטיחים ביותר.
 
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות