בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
מיסטיקה

אינטליגנציה רגשית.

אינטליגנציה רגשית היא תוצר של שתי יכולות עיקריות:

 הכישורים הרגשיים האישיים ואלה החברתיים. הכישורים הרגשיים האישיים קשורים בכם כאינדיבידואלים ומורכבים ממודעות עצמית ומשליטה עצמית. הכישורים הרגשיים החברתיים קשורים בהתנהגותכם בחברה ומורכבים ממודעות חברתית ומניהול מערכות יחסים.

היכולת לנהל מערכות יחסים היא תוצר של שלושת המרכיבים הראשונים של האינטליגנציה הרגשית: מודעות עצמית, שליטה עצמית ומודעות חברתית. זוהי היכולת להפעיל את המודעות לרגשותיכם ולרגשותיהם של אחרים, וכך לתפקד בהצלחה בתקשורת עם זולתכם.

איך לדבר כדי שאנשים יקשיבו?
ככל שהקשר שלכם עם בן שיחכם רופף יותר, כן יקשה עליכם להעביר אליו את המסר שלכם. אם ברצונכם שאנשים יקשיבו לדבריכם, יהיה עליכם להתאמן בניהול מערכות יחסים ולנסות לראות את הצד החיובי שבכל מערכת יחסים, בעיקר אם היא קשה.
ההבדל בין אינטראקציה למערכת יחסים הוא התדירות. השאלה אם תתפתח מערכת יחסים נקבעת על פי האיכות, העומק וכמות הזמן שאתם משקיעים באינטראקציה עם אדם אחר. כאשר אתם פוגשים אדם לראשונה, בדרך כלל תבלו זמן קצר יחדיו, והמגע החברתי ביניכם יהיה שטחי יחסית. ככל שייבנה הקשר עם אדם זה, תיווצר בהדרגה מערכת יחסים. טיבה של מערכת היחסים – אם תהיה קשר שטחי, חברות אמיתית או משהו שנמצא בטווח שביניהם – ייקבע על פי יכולתכם לנהל את האינטראקציות ביניכם. עכשיו נתמקד בתרומה שלכם לקשר. ראשית כל, עליכם לברר איזה תפקיד ממלא הרגש במגעיכם החברתיים עם אנשים אחרים. לרגש השפעה על כל מגע וכל קשר בין אנשים, גם אם מדובר בקשר שטחי וחולף. מצב רוחכם ישפיע על התקשורת עם בן שיחכם – בין שאתם שמחים או עצובים, נרגשים או משועממים. אם תדעו לזהות מתי הרגשות משתלטים על התנהגותכם, תהיה התקשורת עם הזולת מובנת לכם הרבה יותר. אם האדם שמולכם מסוגל לשאת אי-נוחות, תוכלו לשוחח על הקושי יחד, כדי למנוע בעיות בעתיד. אין צורך לשים את עצמכם כ"פסיכולוג" של בן שיחכם

תמיד יהיו מצבים שבהם התייחסות לרגשות תהיה בגדר שגיאה (לדוגמה, עיתוי לא נכון, שותף לשיחה שאינו מעוניין לשוחח על רגשות), אבל בדרך כלל תוכלו לזהות מצבים אלה באמצעות המודעות החברתית שלכם. אם יש לכם הזדמנות לעצור את השיחה ולברר "מה באמת קורה", תוכלו להפחית את עוצמת הרגש. אין צורך לשים את עצמכם כ"פסיכולוג" של בן שיחכם. כדאי לציין בפשטות מה אתם מעוניינים להשיג ולשאול אם יש דרך אחרת לפתור את הבעיה ביחד. השתדלו להימנע מהאשמות ואל תתחמקו מאחריותכם לבעיה. המטרה היא לתת את המשקל הנכון לתוכן הדברים, לדרך שהם נאמרים בה ולרגש שהם מעוררים אצל שני הצדדים.

כדי לברר אילו רגשות מעורבים באינטראקציות בין שני אנשים, שימו לב לשיחות ולמצבים הפשוטים ביותר: פעמים רבות שיחות על מטלות סוף השבוע, שיחות בפגישות משפחתיות, משא ומתן וּויכוחים על ענייני דיומא – נקלעים למבוי סתום בלי כל סיבה נראית לעין. על פי רוב נוצרים כשלים כאשר ישנה רגישות אישית כלשהי ("אבל עשינו את ליל הסדר אצל המשפחה שלך בשנה שעברה!") שאינה מאפשרת למצוא מוצא. רק כאשר ייפתר הסבך הרגשי יבואו דברים על פתרונם. בקשו מהצד השני פסק זמן, בנימוס אך בתקיפות

אם הצד השני הוא המוצף רגש, התייחסו לרגשותיו בלי לאיים עליו. בכל התייחסות לרגשותיו של אדם אחר עליכם לנקוט גישה אוהדת, גם אם אתם מתנגדים למעשיו. אם תהיו ישירים יתר על המידה בהתייחסותכם אל רגשותיו של בן שיחכם, התוצאה תהיה בדרך כלל התגוננות. אם אתם הצד הרגשני, עשו כמיטב יכולתכם ונסו לקחת אחריות על חלקכם בבעיה. אם אתם זקוקים למעט זמן כדי להבין מה אתם מרגישים או אפילו כדי להירגע, בקשו מהצד השני פסק זמן, בנימוס אך בתקיפות. התקשורת ביניכם בוודאי תתנהל ביתר קלות כאשר תהיו מסוגלים לבטא את רגשותיכם באופן מדויק יותר.

אנשים מחבבים אנשים שמחבבים אותם:

רגשות הם גורם שהשפעתו תמיד חד-משמעית, ללא טווח ביניים. כאשר הם מופיעים, הם משפיעים לחיוב או לשלילה על כל מגע בין שני אנשים. לכן, אם אתם מרגישים רגש חיובי כלפי אדם אחר – חשוב שתַראו זאת. אם אתם מתעניינים באמת באדם אחר, אל תסתירו זאת, גם אם מדובר רק במאפיינים מסוימים של האדם הזה. אנשים מחבבים אנשים שמחבבים אותם, והם נהנים מתגובות אוהדות כלפיהם. אנשים תמיד יזכרו מחמאה כנה שנוסחה במדויק. בכל פעם שאתם מראים למישהו שאתם נוטים לו חיבה, אתם עוזרים לו להבין מה חשוב לכם. תמיד כדאי להקדיש זמן להצעת עזרה, לתמיכה, לעידוד או לגילוי אהדה. הזמן שתקדישו לזאת יתרום לבניית מערכת יחסים טובה.

  • מתוך הספר "המדריך המעשי לאינטליגנציה רגשית" מאת ד"ר טראביס ברדברי וד"ר ג'ין גריבס (הוצאת "כתר". תרגום: איריס ברעם)
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות