בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
משבר עולמי

פשיטות הרגל של החברות האמריקאיות.

עבור מאות חברות אמריקאיות תוכנית החילוץ של הממשל הפדרלי עשויה להתברר כמעט מדי, מאוחר מדי.
בנקאים, עורכי דין ואנליסטים טוענים שתוכנית הממשל להשקיע מיליארדים בבנקים לא תספיק כדי להקל על עסקים בארצות הברית מפני השפעת משבר האשראי. התוצאה, הם אומרים, היא שחברות רבות, שנאבקות עתה כדי להשיג מימון, עלולות לפשוט רגל בקרוב,בהן מפעילת פארקי השעשועים סיקס פלאגז, רשת הפיצות סבארו וחברת התעופה ג'טבלו "בשבועות האחרונים נהיה קשה יותר להשיג הלוואות", אומר לארי פליק, שותף בחברת עורכי הדין בלאנק רום, שעוזרת לחברות לגייס מימון. "כל המהלכים שהממשלה מבצעת כדי לסיים את משבר האשראי עשויים לגרום לאפקט של הגברת זרם המימון, אבל אני עדיין לא מבחין בכך".
"בשבועות האחרונים נהיה קשה יותר להשיג הלוואות", אומר לארי פליק, שותף בחברת עורכי הדין בלאנק רום, שעוזרת לחברות לגייס מימון. "כל המהלכים שהממשלה מבצעת כדי לסיים את משבר האשראי עשויים לגרום לאפקט של הגברת זרם המימון, אבל אני עדיין לא מבחין בכך".

בדו"ח שפרסמה בשבוע שעבר סוכנות הדירוג S&P נמסר על 140 חברות אמריקאיות הנמצאות ברשימת "החוליות החלשות" שהן "הפגיעות ביותר לחידלון". המספר

הזה גבוה פי שניים כמעט לעומת תחילת השנה. עם החברות הבעייתיות ברשימה של הסוכנות נמנות כמה חברות הפונות למשקי בית, למשל קמעונאית ההלבשה אדי באואר, מפעילת פארקי השעשועים סיקס פלאגז ורשת הפיצות סבארו. עוד חברות ברשימה הן מאפיית הדונאטס קריספי קרם וענקית הטכנולוגיה הניידת פאלם, וכן כמה מחברות התעופה הגדולות במדינה, ובכללן ג'טבלו והשותפים התאגידים של יונייטד ואמריקן.

"אנחנו רואים שחברות ממגוון רחב של מגזרים נתקלות בקשיים", אומר סם רובית, העומד בראש תאגיד ביין ריניואל ("התחדשות(", השם האופטימי של חטיבת הארגון מחדש של חברת ביין. "אם משבר האשראי לא ייפתר במהרה, אנחנו צפויים לגל גואה של חברות גדולות שיפשטו רגל", הוא מוסיף.

אנליסטים אומרים שעשרות עסקים קטנים יותר עתידים להיתקל בקשיים דומים. "אם החברות הגדולות במדינה מתקשות להשיג מימון, אז ברור שלחברות הקטנות יותר יהיה קשה בהרבה להשיג אשראי", אומר מרטין פרידסון, שהחברה שלו פרידסון יועצי השקעות מנתחת אג"ח תאגידיות.

כמובן, ישנן הרבה חברות בארה"ב שעדיין מסוגלות לקבל הלוואות. כמה בנקים, בהם ג'יי.פי מורגן צ'ייס ו־וולס פארגו, שלא נפגעו קשה כל כך מההפסדים בשוק המשכנתאות, ושאומרים שעסקי ההלוואות שלהם לא הואטו מעולם.

אבל ההיעלמות הפתאומית של כמה חברות פיננסים גדולות, כמו גם הקיצוץ בפעילות ההלוואות של בנקים רבים, הפכו את השגת המימון לקשה וליקרה יותר עבור חברות רבות. גם קרנות גידור, שחוות את השנה הגרועה ביותר שלהן מעולם, יצאו מעסקי ההלוואה. פרשנים אומרים שתוכנית החילוץ הממשלתית לא תקל על חברות להשיג מימון בזמן הקרוב.

הבעיה היא שרבים מהמהלכים שננקטו עד עכשיו, דוגמת ביטוח קרנות נאמנות בשוק הכספים, נעשו כדי לבטח את שוק ניירות הערך הלאומי. אבל חברות קטנות, או כאלה שאין בידיהן הון רב, אינן יכולות לקבל גישה לשוק ניירות הערך המסחריים, ששמור בעיקר לחברות עם אשראי טוב. יתרה מכך, בזמן שהאוצר דוחק בבנקים להלוות יותר בעקבות ההשקעה של 250 מיליארד הדולר בחברות הללו, פרשנים של התעשייה הזו ספקנים באשר למימושן של ההלוואות.

"הרעיון שלפיו יותר הון ישפיע על מספר ההלוואות של הבנקים הוא חוסר הבנה של הדרך שבה פועלת השיטה הבנקאית", אומר ג'ון סימונס מקורפורייט פיול פרתנרס, בעל ניסיון של 35 שנה בעסקי הבנקאות. "בנקים מסתכלים על התחזית הכלכלית כשהם מחליטים אם לתת הלוואה, ועכשיו התחזית נראית רע מאוד".

כשפחות בנקים נותנים הלוואות, יותר חברות פונות למקורות הון אחרים. ג'ראלד ג'וזף, נשיא חברת ההלוואות גרבר פייננס, מספר שבאחרונה קיבל הרבה שיחות טלפון ממנהלים שבעבר היו מקבלים הלוואות מהבנקים. אבל, כמו מלווים לא בנקאיים אחרים, ג'וזף אומר שהוא הרבה יותר סלקטיבי בנוגע לחברות שאיתן הוא עושה עסקים. "אנחנו מקשיחים את הקריטריונים שלנו למתן הלוואות", אומר ג'וזף. "אנחנו דוחים הרבה יותר לקוחות חדשים מאשר בעבר". לפי הדיווחים, גם חברת GE קפיטל, אחת מהמלווים הלא בנקאיים הגדולים במדינה, הקשיחה את נוהלי מתן ההלוואות שלה עד סוף השנה.

עבור חברות שיזדקקו בחודשים הקרובים למימון מחודש, משמעותו של משבר האשראי המתמשך יכולה להיות שהן ייאלצו לדווח על פשיטת רגל. רובית מחברת ביין מעריך שהשנה יהיו 75 פשיטות רגל של חברות בעלות נכסים בשווי של 100 מיליון דולר לפחות, לעומת 13 בלבד בשנה שעברה. הוא מצפה שמספר פשיטות הרגל ימשיך לעלות גם בשנה הבאה. ב־S&P אומרים שברשימת המעקב שלהם הופיעו בעבר בעיקר חברות בנייה או סוכנויות משכנתאות. אבל המהדורה האחרונה מלאה בחברות מתעשיות כמו הקמעונאות והתקשורת, שבדרך כלל רחוקות מאוד ממשברי הדיור והמשכנתאות. 
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2021, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות