בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות

מיץ חמוציות מפחיתה כולסטרול בגברים .

שתיית מיץ חמוציות על בסיס יומי, מורידה את רמת חמצון הכולסטרול הרע בדם,

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת לבל בקוויבק קנדה, קובע, כי שתיית מיץ חמוציות על בסיס יומי, מורידה את רמת חמצון הכולסטרול הרע בדם המכונה LDL (Low Density Lipoproteins), שהינו גורם מרכזי בהתפתחות מחלות לב וכלי דם. הכולסטרול הרע (LDL).

הינו רכיב המוביל שומן וכולסטרול מהכבד אל התאים דרך כלי הדם ובהיותו עשיר בחומצות שומן יש לו נטייה להתחמצן על ידי רכיבים המצויים במערכת הדם. בעקבות תהליך זה, כולסטרול מחומצן שוקע ביתר קלות בכלי הדם ובכך מחמיר את תהליך סתימת העורקים ויצירת טרשת עורקים.

המחקר בדק את ההשפעה של שתיית מיץ חמוציות, המהווה מקור עשיר וטבעי ברכיבים נוגדי חמצון (אנטי אוקסידנטים) אשר מספקים הגנה לכלי הדם והלב, על ידי הורדת חמצון הכולסטרול הרע בדם.

המחקר נערך במשך 12 שבועות ובוצע בקרב 30 גברים בשנות החמישים לחייהם, אשר צרכו על בסיס יומי שלושה מינונים עולים של מיץ חמוציות דל קלוריות (125 מ"ל, 250 מ"ל ו- 500 מ"ל), כל מינון נצרך במשך ארבעה שבועות. עם תחילתה וסיומה של כל אחת משלוש התקופות בהן נצרך מינון מסויים של מיץ חמוציות בוצע מעקב אחר המשתתפים ונלקחו מהם דגימות דם אשר בדקו את רמת חמצון הכולסטרול בדם.

מניתוח תוצאות המחקר עולה תמונה מעודדת המראה כי אצל הנבדקים נמצאה ירידה משמעותית ברמת חמצון הכולסטרול הרע בדם לאורך המחקר ובהשוואה לרמתו לפני צריכת מיץ החמוציות, על פי בדיקות הדם שנערכו במהלכו ובסופו של המחקר. מסקנת החוקרים הייתה כי שתייה יומית של מיץ חמוציות מביאה להפחתה משמעותית בחמצון הכולסטרול הרע בדם ובכך תורמת להפחתת הסיכון לטרשת עורקים ומחלות כלי דם ולב. החוקרים השתמשו במיץ חמוציות דל קלוריות.

המחקרפורסם בגיליון האחרון של כתב העת המדעי הבריטי לתזונה (British Journal of Nutrition) ומצטרף לשורה של מחקרים חדשים שפורסמו לאחרונה אשר מצביעים על האופן בו המרכיבים נוגדי החמצון הייחודים המצויים במיץ החמוציות מחזקים את מערכת החיסון, מונעים זיהומים במערכת דרכי השתן ומסייעים בהורדת הסיכון למחלות לב וסרטן.

עם התקדמות המחקר המדעי בעולם הולכות ומצטברות עדויות מחקריות נוספות לכך שחמוציות והשפעתן נוגדת החמצון יכולות לשמש גורם מסייע גם באזורים נוספים בגוף ובטיפול בסרטן שכבר קיים. כך לדוגמה, מחקר ישראלי חדש שפורסם בגיליון יוני של של כתב העת המדעי לתזונה מולקולרית היוצא בגרמניה (Molecular Nutrition & Food Research), קבע כי מיץ חמוציות מסייע בריפוי אולקוס על ידי הגברת הסיכוי להצלחת טיפול אנטיביוטי נגד חיידק בקיבה הגורם לקיב קיבה (אולקוס). מסקנת החוקרים אשר התבססה על פעילותו של מיץ החמוציות, אשר הודות לרכיבים הקיימים בו הנקראים פרואנטוציאנידינים (נוגדי חימצון ייחודיים), יצרו מנגנון המונע ההיצמדות חיידקית לדופן הרקמה וכך מסייע לניטרול הפעילות המזיקה של החיידקים, היא כי שתיית שתי כוסות (500 מ"ל ) של מיץ חמוציות לצד טיפול אנטיביוטי כנגד חיידק הליקובקטר משפרת את הצלחת הטיפול אצל נשים. המחקר הישראלי נערך על ידי קבוצת חוקרים מבית הספר לבריאות הציבור מאוניברסיטת תל אביב ומהמרכז הרפואי רבין קמפוס בלינסון, במסגרתו נבדקה לראשונה השפעתו של מיץ חמוציות כתוסף לטיפול מקובל כנגד החיידק המורכב משילוב של תרופה אנטיביוטית ותרופה להפחתה של הפרשת חומצת הקיבה.

כמו כן, מחקר קליני ישראלי נוסף קבע כי ישנה השפעה חיובית של שטיפת פה מועשרת במיצוי חמוציות על היגיינת הפה . המחקר מצא כי במשך 6 שבועות של שימוש יומי קבוע במי שטיפת פה המכילים חמוציות נמצאה בקבוצת הטיפול ירידה משמעותית בספירה של מספר סוגי פתוגנים בפה (Streptococcus mutans) וכמו כן, בספירת החיידקים הכללית בחלל הפה, דבר המשפיע גם על ירידה בהתפתחות פלאק ומחלות חניכיים. הודות לפעילות עיכוב ההיצמדות של זנים שונים של חיידקי הפה על ידי רכיבי החמוציות.

בנוסף, במחקר פיני של התקופה האחרונה נמצא שצריכה קבועה של מיץ חמוציות יכולה להוריד את הסיכון להתפתחות דלקת בדרכי השתן. מנתוני המחקר עלתה תמונה אופטימית ונמצאה ירידה של 50 אחוז בהישנות הדלקות בדרכי השתן בקרב 150 נשים עם לפחות אירוע אחד של דלקות בדרכי שתן בגיל ממוצע של 30. נתוני מחקר זה תומכים גם בתפקיד המניעתי של חמוציות כנגד דלקות בדרכי השתן.

על חמוציות ותרומתן לבריאות

חמוציות הן פירות השייכים למשפחת פירות היער ומקורן בצפון אמריקה. ילידי אמריקה הלבנים כינו את שיח החמוציות בשם קרנבריז (CRANBERRY ) שכן הגבעול והפרח הזכירו להם את ראשו ומקורו של עגור (CRANE ). חמוציות נחשבות לפרי מרפא ברפואה העממית של צפון אמריקה. בין היתר שימשו פרחי חמוציות לחבישת פצעים, העלים לטיפול בבעיות של דרכי השתן וטיפול בשלשולים, הפירות הסגולים אדומים למניעת דלקות בדרכי השתן וחיזוק המערכת החיסונית. פרי החמוציות שימש כמקור לויטמין C בקרב מלחים בזמן הפלגתם ברחבי האוקיינוס.
 
 לפני עידן השימוש באנטיביוטיקה היו כבר החמוציות טיפול פופולארי בדלקות בדרכי השתן. לחמוציות ערכים תזונתיים רבים, כגון סיבים תזונתיים, וויטמין C ופיטוכימיקלים שונים, פרואנטוציאנידינים (נוגדי חימצון ייחודיים), פוליפנולים, חומצה אלגית ועוד. החל משנת 1984 הצביעו מחקרים רבים על כך שחמוציות הן בעלות יתרונות בריאותיים. המחקר המדעי הראשון על חמוציות קשור למערכת דרכי השתן. היתרון הבריאותי הוא הודות לרכיבים הקיימים בפרי החמוציות, הנקראים פרואנטוציאנידינים (נוגדי חימצון ייחודיים), אשר נמצאו כאחראים על יצירת מנגנון המונע ההיצמדות חיידקית לדופן הרקמה וכך מסייע לניטרול הפעילות המזיקה של החיידקים. עם התקדמות המחקר המדעי בעולם הולכות ומצטברות עדויות נוספות הסוברות כי חמוציות יכולות לשמש כגורם מגן גם באזורים נוספים בגוף ובהשפעתם נוגדת החימצון המגינה על הלב, מונעת סרטן ומאיטה הזדקנות תאים.
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות