בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
נשים

אוסטאופורוזיס.

דלדול במסת העצם וירידה בתכולת הסידן בעצמות, היא מחלה עם השלכות קשות על איכות החיים, שאף עלולה לסכן חיים, בעיקר בגיל מבוגר.
עם זאת, אין לה כל סימנים מקדימים. המחלה אינה גורמת לכאבים ואין סימנים אחרים המעידים על הידלדלות מסת העצם של החולים, עד שהם לוקים בשבר.

ד"ר משה זלוצובר, מומחה לאנדוקרינולוגיה ולגינקולוגיה במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה, אומר כי אחד המאפיינים הבולטים של שברים שמהם סובלים חולי אוסטאופורוזיס הוא שהם נגרמים עקב טראומה מינימלית. די במכה קלה, שאצל אדם בריא תסתיים בחבלה לא משמעותית, כדי לגרום שבר לחולה אוסטאופורוזיס.

חולי אוסטאופורוזיס גם סובלים משברים באזורים אופייניים - שורש כף היד, עמוד השדרה (שם לרוב אין שבר, אלא תמט של חוליות בגלל הירידה במסת העצם) ובעצם צוואר הירך. השבר האחרון הוא גם המסוכן ביותר. רק 40% מהחולים שסובלים משבר בצוואר הירך מחלימים לגמרי. 17% מהם, לעומת זאת, עשויים למות בתוך שנה מהיום שבו לקו בשבר בעצם זו. אחת הסיבות לכך היא שרוב החולים הלוקים בשבר זה הם קשישים בגיל 75-80. שברים בשורש כף היד אופייניים יותר בגיל צעיר יותר.

לאחר שאירע שבר ומתברר שהסיבה לו היא אוסטאופורוזיס (בעקבות בדיקה לאבחון מסת העצם), ניתן לחולים טיפול תרופתי. התרופות נחלקות לשני סוגים עיקריים: תרופות המונעות את פירוק העצם ותרופות שנועדו לבניית עצם. עם זאת, זלוצובר מדגיש כי הדרך הטובה ביותר לטפל במחלה היא הקפדה על אורח חיים מונע. אורח חיים זה כולל תזונה עשירה בסידן, פעילות גופנית נושאת משקל, כלומר הליכה או ריצה (שחייה אינה תורמת לצפיפות העצם) במינון מתון אך בהתמדה, צריכה של ויטמין D, האחראי לספיגת סידן בעצמות, הימנעות מעישון והימנעות מאלכוהול.

בין הלוקים במחלה יש רוב לנשים מעל גיל חדלון הווסת (מנופאוזה), אבל גם גברים וגם אנשים צעירים יותר סובלים ממנה. בתום חודש המודעות למחלה, כדאי לציין שאצל נשים בגיל המעבר, הסיכון לשבר בגלל אוסטאופורוזיס הוא 20%-30% ואצל גברים 20%.

אורח החיים שעליו מדבר זלוצובר מומלץ גם לנשים צעירות, שכן מסת העצם אצל נשים מגיעה לשיאה בערך בגיל 30. החל מגיל 40 יש ירידה של כאחוז בשנה במסת העצם, ואורח חיים נכון עשוי להאט אותה. לנשים מבוגרות מומלץ לשלב פעילות גופנית, תזונה עשירה בסידן וטיפול תרופתי. הטיפול התרופתי כולל כמה קבוצות של תרופות, ואחת מהן היא הורמונים חלופיים כמו אסטרוגן, שיעילותם בהקשר זה גבוהה מאוד.

התרופות היעילות ביותר והנפוצות ביותר למניעת פירוק עצם משתייכות לקבוצת הביפוספונטים. רוב התרופות האלה - אלנדרונט (פוסלן) או ריזדראנט (אקטונל) - ניתנות בטבליות או בכדורים, שיש לבלוע פעם ביום. את הכדורים יש לבלוע בעמידה או בישיבה, ואחרי הבליעה יש להימנע משכיבה בין חצי שעה לשעה, שכן עד שהכדור לא מגיע לקיבה, הוא עשוי לגרום תחושות לא נעימות של צריבה וכאבים.

בגלל הקושי הכרוך בבליעת הכדורים מקבוצת תרופות זו, מנסים חוקרים, רופאים ומפתחי תרופות להקל על החולים. דרך אחת לעשות זאת היא להפחית את התדירות של נטילת התרופה. יש תרופות הנלקחות פעם בשבוע והחל בינואר אמורה לקבל אישור לשימוש בישראל התרופה אקטונל, שאותה יידרשו החולים לבלוע פעם או פעמיים בחודש. תרופה זו כבר נמצאת בשימוש בארה"ב ובאירופה, והיא תיכנס לשימוש בישראל בתחילת 2009, אם כי עדיין לא תיכלל בסל הבריאות.

לחולים שאינם מצליחים לבלוע את התרופות ניתן טיפול דרך הווריד, בעירוי או בזריקה. טיפול דרך הווריד ניתן בתדירות נמוכה בהרבה. התרופה אקלסטרה, למשל, ניתנת בעירוי רק פעם בשנה. קיים גם תכשיר בונה עצם, פורטאו, הניתן בזריקות יומיומיות עד שנתיים. כשמסתיים הטיפול בפורטאו זקוקים החולים גם לטיפול המונע פירוק עצם.

אף שלאוסטאופורוזיס אין בדרך כלל סימנים מקדימים, זלוצובר מדגיש כי יש כמה תופעות שצריכות להדליק נורות אזהרה, בעיקר אצל קשישים. תופעה אחת היא כאבי עצמות, שנגרמים בדרך כלל בגלל חוסר בוויטמין D. הסידן מעורב בפעילות השרירים, ובעיקר שריר הלב. אם רמת הסידן בדם יורדת, הגוף פונה למקור הזמין ביותר לסידן - העצמות - ולוקח מהן את הסידן החסר. במצב כזה עשויים החולים לסבול מכאבי עצמות.

תופעה אחרת שאמורה לעורר דאגה היא ירידה של יותר משני סנטימטרים בגובה בתוך פרק זמן קצר, כשנה. קשיש שגובהו פחת לפתע במידה כזאת, גם אם אינו סובל מכאבים, צריך לפנות לבדיקת צפיפות העצם, כדי לברר אם לקה באוסטאופורזיס. הסיבה לירידה המהירה בגובה היא פגיעה בחוליות עמוד השדרה בגלל הידלדלות מסת העצם.

בכל מקרה, נשים מגיל 60 צריכות לעבור בדיקה לבירור צפיפות העצם באופן שגרתי. מגיל זה, הבדיקה כלולה בסל הבריאות, ואם יש צורך בטיפול תרופתי, גם הוא חלק מהסל. הרוב המכריע של חולי האוסטאופורוזיס יכולים לקבל כיום טיפול תרופתי יעיל, הנכלל בסל.

תופעות הלוואי שנגרמות עקב תרופות למניעת פירוק העצם הן בעיקר כאבי בטן ותחושה לא נעימה בוושט, בעקבות בליעת הכדור. תופעה נדירה ביותר שעליה דווח היא פרפורים של הלב בעקבות נטילת התרופות. אחד מכמה אלפי מטופלים המקבלים ביפוספונטים עלול לסבול מנמק של עצם הלסת התחתונה. תופעה זו פוקדת בעיקר חולים הסובלים ממחלות ממאירות או אחרים שמערכת החיסון שלהם אינה במיטבה. לאלה מומלץ לעבור בדיקת שיניים מקיפה ולעבור טיפולי שיניים, אם יש בהם צורך, לפני תחילת הטיפול באוסטאופורוזיס.
כתבות נוספות:
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות