בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
עסקים וכלכלה

התמודדות עם חיפוש עבודה

פוטרת? מאיפה מתחילים לחפש עבודה? האינסטינקט הראשוני אומר לך: בואו נסרוק את שוק העבודה, נראה מה הוא מציע, ונציג מועמדות לכל המשרות הקיימות.נתחרה על כל המשרות הקיימות בשוק.
וכמו שאומרים: מה שיוצא אני מרוצה, רק שיצא משהו.הנוקטים בגישה זו ימצאו עצמם מתחרים מול מאות מועמדים אחרים על כל מישרה, ולכן יזכו להרבה מאד "רג'קטים" (תשובות שליליות) שאינם מוסיפים לביטחון העצמי ולמוטיבציה האישית.

ריצ'רד בולס, יועץ קריירה מוביל ב40 השנים האחרונות בארה"ב, ומפרסם רבי מכר ושנתונים מקצועיים, פרסם בשנתון 2009, כי דווקא בתקופת המיתון, ויותר מתמיד, על יועצי הקריירה לכוון את מחפשי העבודה לעשות הסתכלות פנימה ולא החוצה אל שוק העבודה. ובגישה זו אני באופן אישי נוקטת בייעוץ שאני נותנת למחפשי העבודה.

מה זה אומר?

אדם שפוטר, מרגיש פחדים ותסכול, חושש מעתידו, ועשוי לאבד מביטחונו האישי. הוא מרגיש צורך "לירות לכל הכיוונים" כדי למצוא עבודה כלשהי ומהר. אך גישה זו אינה מיטיבה עימו או מועילה לו. היא משפיעה באופן לא רצוי על יכולת ה"פרזנטציה" שלו בראיונות, ועלולה להובילו למעגל של חיפוש לא אפקטיבי וללא מוצא. ולכן התמיכה, האמפטיה, הלגיטימציה לרגשות וההכוונה איך הכי נכון במצב זה לחפש עבודה- מאד חשובים.אני נותנת בידי מחפש העבודה כלים אבחוניים מקצועיים שבעזרתם אנחנו עושים פאוזה, משקפים את תמונת המצב הנוכחית שלו, מבחינת תחומי ידע, כישורים, ערכים, רצונות ועוד... ובודקים מהו אותו תפקיד שהוא החלום התעסוקתי שלו. מהו התפקיד הרצוי או התפקידים האידיאליים שהם אלו שיתנו לו סיפוק אישי ומימוש, בנוסף לפרנסה.אני בודקת ביחד עימו מהם הכישורים השימושיים שלו, הניתנים להעברה בין העיסוק הקודם, לעיסוק הרצוי הבא. ואח"כ מכוונת אותו כיצד לערוך חיפוש יזום וממוקד למציאת התפקיד הרצוי.

גישה זו מומלצת וישימה גם בקרב מפוטרי ההי-טק. ניתן לחפש עבודת ניהול פרויקטים, מכירות, או תכנות בעולם ההי-טק באופן כללי. וניתן לחפש עבודה ספציפית וממוקדת יותר, בתחומי ידע האהובים עלינו במיוחד ולפנות רק לחברות מסוימות, גם אם לא פרסמו מודעת דרושים. ואפילו לנצל את הפיטורין כהזדמנות לעשות שינוי בקריירה.

כאשר מחפשי העבודה מחפשים עבודה ממוקדת, ולא פונים לכל מישרה הקיימת בשוק , אזי הם יחפשו אותה ביתר תשוקה והתלהבות, דבר שמאליו יוקרן בראיונות העבודה, ומחקרים מוכיחים כי שיטה זו מגבירה את סיכויי מציאת העבודה. ומפחיתה את התסכול הנלווה לתקופת החיים הנקראת "תקופת חיפוש עבודה".

מה עוד חשוב לדעת לגבי תקופת חיפוש העבודה?

תקופה זו הינה ארוכה ומתישה ועשויה להימשך שבועות רבים. חשוב מאד לישון!כן, להשלים שעות שינה אבודות מהתקופה בה לא נרדמנו מהחשש לפיטורין. תקופת חיפוש העבודה תיארך בכל מקרה כמה שבועות, ועובדה זו לא תשתנה גם אם נחפש עבודה בלילות ובכל דקה אפשרית. השינה חשובה על מנת להגיע לראיונות חזקים, מחוסנים ובדעה צלולה.ואילו מחסור בשינה עשויי לגרום לנו להופיע לראיונות עבודה טרוטי עיניים ולפגוע בשיקול הדעת, ביכולת קבלת ההחלטות שלנו ובהופעתנו בראיון.

ועוד בהקשר ההופעה שלנו בראיון:

בנוסף לתחומי ידע וניסיון, אשר בוודאי מעניינים את המעסיק, מה שהוא בעיקר מחפש לגלות במהלך הראיון, הוא את הכישורים האישיים שלנו. או במילים אחרות את ה"סטייל" והאופן שבו אנו ניגשים לעבודה, עומדים בזמנים, מנהלים משימה וכן גם איך אנחנו מתמודדים עם משברים. ושוב זה מחזיר אותנו לחשיבות של חיפוש עבודה ממוקד. כאשר נחפש את העבודה אותה אנו רוצים באמת, כישורינו האישיים, אהבתנו והתלהבותנו ממקום העבודה הפוטנציאלי יבליטו אותנו על פני מועמדים אחרים, מתכון מומלץ ל"שביית" ליבו של המראיין.

כחלק מתהליך הייעוץ שלי למחפשי העבודה אנו גם עושים מיפוי כישורים של מחפש העבודה, תוך הבחנה בין כישורי ידע, כישורים אישיים וכישורים פונקציונלים. תהליך זה חשוב ביותר משום שהוא מאפשר למחפש העבודה לדעת מה באמת המראיין מחפש, אלו כישורים כדאי לו להבליט במהלך הראיון, גם אם לא נשאל עליהם ישירות ואלו כישורים רצוי לציין בקורות החיים. מיפוי הכישורים מרענן את מחפש העבודה ומאפשר לו להגיע לראיון מוכן ובטוח יותר וכן לשדרג את קורות החיים שלו.

והחשוב מכל- "networking"יש מי שקל וברור לו איך עושים את זה. ויש מי שכדאי לו להתייעץ עם איש מקצוע שיכוון אותו מיהם קבוצות הnetworking הטובות עבורו, ואיך פונים אל הממתינים עימך בתור בסופרמרקט או מחוץ לכיתת המורה באסיפת ההורים הקרובה, והופכים אותם לחלק מהnetworking שלך.

ולסיכום:נכון להיום  האינטרנט הוכח כמקור פחות יעיל למציאת עבודה, לעומת networking לחיפוש עבודה ממוקד שהוכח ככלי יעיל ביותר. השתתפות בסדנאות לחיפוש עבודה מומלצת משום שהיא מגדילה את אפשרויות הnetworking של משתתפיה.
 
מאת: מרים שפיר אבני דרך- ייעוץ בניהול קריירה וחיפוש עבודה חל נעמן 18 מודיעין נייד: 0544912191 miryam@aderech.co.il http://www.aderech.co.il/
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות