בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
ילדים וחינוך

דלקת אוזניים

דלקות אוזניים בילדים -Otitis Media In Children
מאת:חיים שטיינברגר

אוזן חיצונית - אפרכסת האוזן, פתח האוזן ותעלת השמע.

אוזן תיכונה - התופית ( עור התוף ), עצמות השמע : הפטיש, הסדן והארכובה, חלל האוזן הפנימית, החלון הסגלגל, פתחו העליון של צינור אוסטכיוס.

אוזן פנימית - תעלת השבלול, השבלול, איבר השמיעה- איבר קורטי.

תפקוד האוזן

הצלילים נקלטים בפתח האוזן, מועברים בתעלת השמע אל עור התוף, המעביר את הרטט אל עצם הפטיש, שידיתה נשענת עליו מבפנים. הפטיש מעביר את הרטט אל הסדן, שמעביר אותו אל הארכובה. האוזן התיכונה, פועלת כקופסת הגברה של הקול. הצליל מגיע מוגבר אל תעלת השבלול של האוזן הפנימית, ומשם לשבלול שמנתב את הצלילים לפי חוזקם , אל איבר קורטי, וממנו אל עצב השמע וממנו אל המוח שמתרגם אותם למילים ולקולות.

דלקות של האוזן התיכונה

דלקות של האוזן התיכונה אצל ילדים הן שכיחות ביותר, למעשה כול ילד שלישי שמפתח חום בגלל הצטננות, מגיע לרופא עם דלקת באוזן התיכונה. דלקות באוזן התיכונה נגרמות עפ"י רוב בגלל וירוסים שונים, ולעיתים ע"י חיידקים. לרוב דלקת באוזניים מלווה בכאבים חזקים, אך לפעמים אין כאבים. רופא המשפחה או הילדים, יראה אדמומית באחת האוזניים ולפעמים בשתיהן. בדרך כלל ירשום הרופא לילד אנטיביוטיקה גם אם הדלקת ויראלית, לרוב תחלוף הדלקת אחרי יום יומיים. אם היא ויראלית, היא חולפת מאליה גם ללא אנטיביוטיקה, ואם חיידקית היא חולפת בגלל הטיפול האנטיביוטי.

תת לחץ ונוזלים באוזן התיכונה

לעיתים די קרובות, ואצל חלק גדול מהילדים, חוזרות הדלקות אחרי תקופה קצרה, מיד עם ההצטננות הבאה, ושוב ניתנת אנטיביוטיקה ... וחוזר חלילה. הדלקות באוזן התיכונה של הילד, גורמות לאוורור לא תקין של האוזן התיכונה, בעיקר בגלל שהצינור המחבר את האוזן התיכונה ללוע ולחלל האף, נסתם בגלל גודש, צינור זה אחראי על אוורורה של האוזן התיכונה ומתקרא, 'צינור אוסטכיוס' או בעגת העם 'חצוצרת השמע'. כשהאוזן התיכונה איננה מאווררת כראוי נוצר בחללה ואקום, שמושך אליו גם את עור התוף פנימה. כיוון שואקום לא יכול להתקיים לאורך זמן, כי הוא מפריע לפעילות התקינה של עצמות השמע באוזן, מזרימות הרקמות שבאוזן התיכונה נוזלים לחלל האוזן, נוזלים אלה מכבידים על השמיעה התקינה. במצב זה יגיע הילד בדרך כלל אל רופא א.א.ג ( אחרי שהוריו או מוריו שמים לב לבעיות שמיעה אצלו ), שיורה על בדיקת שמיעה, ובמקביל יתחיל בדרך כלל טיפול בסטרואידים.

ניתוח 'כפתורים'

אחרי טיפול בסטרואידים, נעלמים הנוזלים מהאוזן התיכונה, אך בדרך כלל בכדי לשוב ולהופיע אחרי פרק זמן לא ארוך, המחייב טיפול נוסף בסטרואידים... וחוזר חלילה. לעיתים חלל האוזן התיכונה "נדלק" ומתמלא מוגלה, מצב שמחייב עפ"י כלליה של הרפואה המערבית אנטיביוטיקה, ושוב ניתנת אנטיביוטיקה, ושוב מופיע תת לחץ, ושוב נוזלים. כשתסריט חוזר זה מופיע הרבה פעמים, בזה אחר זה, ושמיעתו של הילד/ה נפגעת, מתעורר חשש אצל רופאי א.א.ג שהשמיעה תפגע לתמיד, בגלל חוסר התנועתיות של עצמות השמע והעברה לא תקינה של הצלילים. במצב זה ממליצים מרבית רופאי א.א.ג על ניתוח 'כפתורים' מיידי, ניתוח כפתורים היא פעולה כירורגית המתבצעת בהרדמה מלאה, שבה מנוקבות שתי התופיות באוזניים , ודרך הנקב מוחדרת צינורית שתבטיח את ניקוזה ואוורורה של האוזן התיכונה. 'כפתורים' אלה נופלים אחרי תקופה לא ארוכה ועור התוף מתאחה.

טיפול באמצעות 'EarPopper'

לאחרונה, הוכנס גם בישראל לשימוש, הטיפול באמצעות מכשיר ה - 'EarPopper' , זהו מכשיר שתפקידו לאוורר את האוזן התיכונה, וע"י כך לגרום להשוואת לחצים באוזן, שתמנע דלקות ויצירת נוזלים באוזן התיכונה. המכשיר קצת יותר גדול ממד חום מודרני שמוכנס לאוזן. מחדירים את קצהו לנחיר של האף וחוסמים עם היד את הנחיר השני, המכשיר מחדיר לאף אוויר בלחץ מתאים, עם ההחדרה מתבקש המטופל לבלוע בפה ריק, או אצל כאלה שסובלים מפגיעה ביכולת לבליעה רצונית, לבלוע מים. השוואת הלחצים נעשית תוך כדי פעולת הבליעה. מכשיר זה מונע היום את מרביתם של המקרים בהם נדרש ניתוח 'כפתורים'.

מה הסכנה בפגיעה בלתי הפיכה בשמיעה ?

לפגיעה בלתי הפיכה בשמיעה, או פגיעה בשמיעה לאורך זמן אצל ילדים קטנים בגילאי 3- 6 פוטנציאל לפגוע באיכות הדיבור של הילד, שקליטת המילים וצליליהם אצלו מתעוותת. סכנה מוחשית אחרת היא שהילד שגדל, לא יצליח לעולם, לשמוע שמיעה מלאה ותקינה, עם כול המשתמע מזה לגבי שינויים בהתנהגותו, תפיסת עולמו ותפישתו ע"י החברה.

ההומאופתיה ודלקות אוזניים אצל ילדים

ההומאופתיה מטפלת בדלקות אוזניים אצל ילדים, ללא צורך במתן אנטיביוטיקה וללא צורך במתן סטרואידים. ההומאופתיה משיגה תוצאות נפלאות בטיפולים אלה ולרוב מצליחה להביא להחלמה מלאה של בעיות האוזניים אצל ילדים. כמובן שבדרך זו נמנעים עפ"י רוב מרבית ניתוחי ה'כפתורים' שהרופאים מצאו לנכון לבצע. הטיפול ההומיאופתי הנ"ל אצל ילדים, תורם גם לשינויים חיוביים אחרים במצב הבריאות הכללית של הילד/ה. הילד מתאזן נפשית, מתחיל לתפקד יותר טוב בחיי היומיום, מתמלא בשמחת חיים , וסימפטומים פיסיים אחרים מהם סבל נעלמים גם הם .

תרופות הומיאופתיות לדלקות אוזניים אצל ילדים

כמובן שאת התרופות ההומיאופתיות חייב הומאופת מוסמך, להתאים בצורה ייחודית למקרה, לפי מאפייניו הכללים, הנפשיים, המנטליים והפיסיים של הילד/ה. Mercury ו - Pulsatilla , הן שתי תרופות מאד מתאימות לטיפול בבעיות אוזניים , כמובן שגם כל יתר מאפייניו של הילד/ה חייבים להתאים.

Mercury - היא תרופה לריפוי דלקות אוזניים אצל ילדים אינטנסיביים ורגישים, מבוגרים מכפי גילם, עם אמוציות חזקות... סובלים מהתנגדות נמוכה לזיהומים ודלקות, מריקבון מהיר של השיניים, דלקות גרון חוזרות.

Pulsatilla - היא תרופה מעולם הצומח 'כלנית' , הילד/ה מתאפיין בשינוי מהיר של דעותיו, ברכותו ומתיקותו אל אחרים, בכמיהתו לאוויר פתוח ובסבלו מחדר סגור וחם, בצורך שלו בתנועה, ועוד...

אין לעשות שימוש עצמי במידע זה, ולנסות טיפול עצמי ללא הומאופת מוסמך. מי שיחליט להשתמש בתרופות הנ"ל על בסיס המידע הנ"ל, יעשה כך על אחריותו הבלעדית בלבד.
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות