בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
תיירות

טיול לקובה

קולומבוס כתב על קובה "המקום היפה ביותר בעולם שראתה עין אדם"- מה עדיף טיול מאורגן לקובה או טיול עצמאי פרטי לקובה

ראשית למה לנסוע לקובה ??

בשנים האחרונות יש התעוררות ליציאה לטיולים ביעדים במרכז אמריקה ובכלל זה גם לטיולים לקובה. הדבר גרם לשיפור רב ברמת השירותים לתייר, בתי המלון והמסעדות.

קולומבוס הגיע לחבל הארץ, הנקראת כיום בשם קובה, ב- אוקטובר 1492 בעת מסעו הראשון לגלות נתיב חדש למזרח, וגילה אז את אמריקה, או נכון יותר לומר, חלקים מהאיים הקריביים. ביומן שניהל בימי ההפלגה כתב כי "הגיע למקום היפה בעולם". האי קובה מאז ומעולם משך אוכלוסיות ואנשים מיוחדים ומעניינים: פירטים, ספרדים, צרפתים עשירים, אמריקאיים, הסופר המינגווי וצ‘רצ‘יל המנהיג האנגלי ועוד רבים.

עקב מיקומה האסטרטגי ,בפתחו של מפרץ מקסיקו, והאופי הנוח של אנשיה, קובה הייתה תמיד מקום שנכבש ונשלט על ידי מעצמות או ארצות קולוניאליות. ספרדים, אמריקאיים, צרפתים, בריטים, רוסים. ב- 51 השנים האחרונות קובה עצמאית. מתחילת שנות ה-90 של המאה ה-,20 עם נפילת הגוש הסובייטי, הסתיימה גם ההשפעה הרוסית באי.

כ- 50 שנים קובה הייתה סגורה ומבודדת. לכן, בקרב רבים קיימת בורות רבה בקשר לקובה !. כשאני נפגש עם קבוצות מטיילים לפני טיולים לקובה, הם מציינים מיד את "הקומוניזם והרודנות" ואת פידל קאסטרו. אך, איני דן בהיבט הפוליטי (נושא שלכל פרט השקפה ועמדה משלו). בנוסף למטייל בקובה מסתבר שלשלטון מרכזי חזק ישנם גם צדדים חיוביים....ועוד לומדים שפידל קסטרו או אחיו ראול, אינם האנשים החזקים באי, אלא חוזה מארטי (סופר ואידיאולוג).

אז למה בכל זאת לנסוע לטיול קובה?? מה יש בה שמושך וממגנט ??

טיול לקובה הוא חוויה בלתי נשכחת!

ראשית: בגלל האנשים הנפלאים !

קובה מזכירה לישראלים המבקרים בה את ארץ ישראל הטובה והיפה, דלתות התושבים פתוחות בפניך, ישמחו לשוחח איתך, יענו לך בחיוך רחב ואפילו יזמינו אותך לקפה קטן מה"קפטרה" – הרי כולם מתחלקים במה שיש. אם תתנו ממתק לילד הוא לא יאכל אותו לבדו, אלא יחלוק אותו עם אחיו.

המשפחה היא מרכז החיים וערך עליון. נראה תמוה ומפליא שבאזור שוביניסטי דווקא הנשים הן הדומיננטיות במשפחה, במקומות העבודה, בשווקים ובחברה. אנשים צבעוניים וללא גזענות- שחורים, מולאטים, לבנים, סינים מאסטיסו ועוד.

שנית: כדי ללמוד על דרך חיים ההולכת ונעלמת ! וכנראה לא תחזור !.

בטיול בקובה תוך הכרות עם תושביה המעניינים נבחין שאין מעמדות, או נכון יותר לומר, שהמעמד הגבוה מצומצם ביותר והפער בין העשירים לעניים קטן. בקובה, החינוך חינם !- 99% מתושביה יודעי קרא וכתוב, בניגוד למתרחש אצלנו, החינוך שווה לכל ובחינם, ללא אגרות הורים גבוהות, שמונעות לא פעם מילדים בישראל לצאת טיול, בקובה דבר כזה לעולם לא יקרה. בקובה מונהגת הסעדה בבית הספר לכל ילד ובכל גיל, אוניברסיטה חינם והדרך לרכישת תואר לדוקטורט אפשרית ופתוחה בפני כולם. שרותי רפואה ניתנים חינם בכל פינה באי- כולל רפואת שיניים.

אמנם אנשים עניים אך לא רעבים, הודות לקצבות המזון הניתנות לכל אזרח, כך, אין תחושה של מסכנות ותסכול. בקובה לא נמצא אנשים המחכים בסוף יום בשוק כדי לאסוף מעט ירקות שנותרו . אנשים יבקשו סבון ולא אוכל (אגב, גם סבון ומשחת שיניים ניתנים בהקצבות).

שלישית: המוסיקה !

בקובה מוסיקה בוקעת בקולות רמים מהבתים ומהפאבים הקטנים, מוסיקה קצבית, בעיקר מוסיקת סלסה (מפוארטו ריקו- הילברטו סנטה רוסה וויקטור מנואל), שירה קובנית שהיא נכס צאן ברזל, כמו שירי ה"בואנה ויסטה סושיאל קלאב". הרומנטיקה היא חלק בלתי נפרד מהחיים בקובה. שירי אהבה רבים מושמעים בכל פינה. לא פעם נבחין בנשים המזילות דמעה משירי אהבה דביקים ורומנטיים (בעיקר מקסיקניים- אלחאנדרו פרננדס). כמו כן, נשמע גם מוסיקת ג‘ז טובה ואיכותית, מוסיקה אפריקאית, מוסיקה קלאסית ועוד.

בנוסף

בקובה אווירת חופש רגועה, זרועה חופי ים קריביים מדהימים, בעלי חול לבן ורך ושמש חמה מלטפת, גן עדן עלי אדמות! מגאזינים מכל העולם בחרו בחופי קובה הקסומים, כטובים בעולם. נציין את חופי ואראדרו שנבחרו כאחד משלושת החופים הטובים בעולם ואת החופים הבתוליים של האי סנטה מריה (כשעה וחצי מסנטה קלרה- אליהם יש לנסוע בכביש מדהים בן 47 ק"מ בתוך הים).

בטיול לקובה נטעם את התרבות הקולוניאלית: ערים קולוניאליות, אדריכלות ומבנים מרהיבים ואתרי מורשת עולמית שנתמכים ומשופצים ע"י אונסקו.

בקובה גם בחורף מזג אויר נהדר. טמפרטורה ממוצעת של 22 מעלות צלסיוס מושכת המוני קנדים ואירופאים ליהנות מהשמש הטרופית הנעימה בחודשים הקרים.

ובנוסף: המסתובב בכבישי המדינה יבחין במכוניות ישנות משנות ה-50 , שנראה כאילו נלקחו מסרט רומנטי אמריקאי ישן.

וכמובן אומנות גידול עלי טבק משובחים, ששמם ידוע בכל העולם, מהם מגלגלים את הסיגרים היקרים, הטובים והמשובחים בעולם.

ובל נשכח את תעשיית ייצור משקה הרום (המשמש להכנת קוקטלים: מוחיטו, קובה ליברה ועוד), החביבה על הקובנים ועמים רבים בעולם.

איך אפשר לטייל בקובה??

בקובה אפשר לטייל באופן עצמאי ובטיול מאורגן.

טיול עצמאי לקובה –אפשרי, אך דורש הכנה מדוקדקת לטיול שצורכת זמן לא מבוטל. חשוב "להכין שעורי בית" לפני היציאה. חשוב להכין מסלול לטיול לקובה בחלוקה לפי ימים, לקנות מפה וספר מדריך למטייל בקובה מעודכן ! לידיעה! קובה משתנה כל הזמן! חשוב לשים לב לשנת ההוצאה של הספר ומי כתב אותו (זהירות ! בפרסומים שונים נכתב כי נכתבים ספרי טיולים על ידי כותבים שכלל לא היו במקום), האם זהו מדריך מתורגם (בדקו תאריך התרגום ולא את תאריך ההדפסה !), חשוב לרכוש שיחון ספרדי וללמוד מילים בסיסיות. חשוב לקרא קצת על ההיסטוריה והתרבות, להתעדכן בנושא בטיחות אישית- היכן אפשר לטייל בלילות, לא להיכנס לסמטאות חשוכות ועוד. יש לסרוק אתרי אינטרנט ולמצאו קאזות ומסעדות מתאימות (המלצות גולשים) ועוד.

חשוב לדעת! שקשיי הקיום גורמים לקובנים "לעבוד על התיירים-תופעת החינטריזמו- כך שכל דבר שתרצה לקנות (לדוגמא מסעדה, קאזה, מונית) יעלה לך יקר יותר.

בטיול מאורגן לקובה – מקבלים מסלול מוכן, מלא, בדוק ומוחשב היטב ללא בזבוז זמן מיותר ומיצוי מקסימלי של אתרים. כל שעליכם לעשות הוא ללמוד את המסלול המוצע, לשם לב שהטיול עובר בערים מרכזיות ובאתרים שבהם תחושו את קובה, את תרבותה, הרי סביר להניח שלא תגיעו למקום שוב. חשוב לדעת שנופיה של קובה דומים למקומות אחרים, בעלי אופי טרופי. (לידיעתכם! אם הטיול עובר במקומות מרוחקים או עיירות נידחות, דעו שאלו ימים מבוזבזים).

כבישים משניים וצדדיים מתוחזקים באופן גרוע, לכן חשוב לבדוק את מרחקי נסיעה- לדוגמה הנסיעה לברקואה מעייפת מאוד והנסיעה במרכז קובה ארוכה בכביש משובש, איטית, מונוטונית ומשעממת.

איך תדעו שלא עובדים עליכם ??

אמינות החברה- בדקו את האותיות הקטנות. המילים אפשרי, נצפה, אם יישאר זמן, אם יתאפשר. צריכות להדליק נורה אדומה! בדקו את כוונת הדברים לעומקם!

ההדרכה- בקיאות המדריך. אם מדובר במדריך שמוביל קבוצות לכל העולם... יתכן שרמת ההדרכה טובה אך בקיאותו בפרטים נמוכה. בקשו לדבר עם המדריך והתרשמו (כולם יגידו שהם מכירים מצוין את המקום).

נופש – נופש בחוף קאריבי הוא חוויה. מרביתנו המוחלט עובד קשה במשך השנה, לכן וודאו שיש לפחות יום נופש מלא שבו תוכלו לנוח ולאגור כוחות להמשך. דעו ! השהות בנופש יקרה יותר מיום טיול ולכן חברות מארגנות לא תמיד מכניסות אותו למסלול.

מה עדיף : טיול מאורגן לקובה או טיול פרטי לקובה ??

ראשית, הדבר תלוי באופיו של האדם המטייל. אבל, כפי שצוין קודם לא נשכח שהטיול בקובה שונה מטיול במקומות אחרים בעולם.

ראשית נבדוק תחשיב עלויות בסיסי לטיול עצמאי המבוסס על 2 משתתפים:

טיסה 1500 $
לינה של 8 ימים 150$ לאדם (לינה בקאסה- בבית תושבים)
הסעות 250$ לאדם (אם משכירים רכב 350$ לאדם כולל דלק)
מזון 25$ לאדם ליום = 200$
כניסה לאתרים = 50 $ לאדם
שונות 100 $

סך הכול 2250 $

תקציב מינימאלי- אל תשכחו כי המחירים שמשולמים בקובה במטבע קובני C.U.C., גבוהים בכ- 12% מהרשום עקב פערי שער חליפין.

אנחנו הישראלים נוהגים לומר או לחשוב " עלינו לא יעבדו... וגם לא יעשו עלינו קופה",. נכון שיש משרדי נסיעות שגוזרים אחוזי גבוהים ובעלי משרדים מפוארים. אבל לא כולם כאלו !!

מרבית מסלולי הטיולים בקובה דומים !! מפתיע שטיול מאורגן לקובה במסלול הקלאסי עולה 2100-2200 דולר אמריקאי- ואל תשלמו יותר !!!! . לטיול מאורגן לקובה יתרונות רבים:

הדרכה- בטיול מאורגן לקובה הימים מסודרים ומאורגנים (בדקו שההדרכה בעברית), אוטובוסים מפוארים, ביטחון אישי, רמת בתי המלון טובה עשרות מונים מבתי התושבים. בנוסף, לעיתים בעלי הקאסות (חדרים להשכרה) לא יחכו לכם, רמת המסעדות מוכחת- חלק מהימים האירוח על בסיס פנסיון מלא, אין צורך במשא ומתן עם התושבים שלעיתים גורם להרגשה "שעבדו עלי", יציאה לסיור במרכז העיר מדריד, ניסיון שווה זהב.

נופש- חשוב לאגור כוחות להמשך. אך ימי נופש יקרים יותר- לכן מארגני טיולים לא תמיד מכניסים נופש למסלול הטיול.
נופשונים וסיורי בחירה.- מתכון לגביית כספים בלתי מבוקרת, בקשו לקבל רשימה והשוו בין ההצעות של החברות.

בדקו את מספר הארוחות במהלך הטיול.
בררו באילו חברות טיסה נעשות הטיסות.

החסרונות הבולטים לטיול מאורגן לקובה הם: איננו קובעים את הרכב הקבוצה, גמישות נמוכה, לוח זמנים ותוכנית קשיחים יחסית.

לסיכום: לדעתי טיול מאורגן לקובה עדיף. אך שימו לב !!
חשוב לבדוק איזה ניסיון יש לחברה המארגנת, מהי המתכונת על פיה היא פועלת, ובעיקר מיהו המדריך, מידת מיומנותו, ניסיונו ומהן ההמלצות עליו!

טיול מהנה

כפוף לזכויות יוצרים

לטיול לקובה

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות