בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות הנפש

אימון אישי או טיפול פסיכולוגי?
-------
אני נשאלת רבות על ההבדל בין אימון אישי לטיפול פסיכולוגי, בין היתר על ידי נשים שנמצאות במהלכו של טיפול פסיכולוגי או לאחריו, אך חשות כי עדיין אינן נמצאות במקום המיטבי שכה ייחלו לו. מאת:התבוננות
במאמר זה אנסה להבהיר מהם ההבדלים בין השניים, ואתייחס לשיטת האימון הקו-אקטיבי בה ההתנהלות בין המאמן למתאמן הינה "בגובה העיניים". בנוסף, אתייחס לסוגיית ה"ייעוץ" ביחס לשנתיים האחרות.
הטיפול הפסיכולוגי, עוסק בהעלאת אסוציאציות חופשיות על ידי המטופל, תוך שהפסיכולוג עושה ניסיון לחשוף קונפליקטים פנימיים והתרחשויות נפשיות עמוקות ועל פי רוב בלתי מודעות, הקשורות בעברו של האדם, מתוך הנחה שהעלתם למודעות והבנתם, תביא להיעלמות התופעות. המטפל הפסיכולוג בעיקר מאזין, ולעתים מפרש את הדברים, בדרך כלל באמצעות ניתוח המשמש אמצעי להבנת היחסים והקשרים הבין אישיים שייצר ויוצר המטופל במהלך חייו.

בניגוד לטיפול הפסיכולוגי, תהליך האימון הינו תהליך ממוקד המטרה!

אדם הבוחר להגיע לאימון אישי נמצא בפרשת דרכים, מתמודד עם קושי ו/או צורך לבצע שינוי בדרך החיים - אך חווה קושי להגיע לתוצאות הרצויות.
הסיבה,
המבקש לעשות שינוי בנושא כשלהו בחייו עלול הרבה מאוד פעמים לחוות קושי להוביל את השינוי לבדו. מכאן, שמתעורר הצורך באדם חיצוני, קרי, מאמן אישי שילווה ויוביל את תהליך ההעצמה האישית בצורה מקצועית. לאורך תהליך האימון ילמד המתאמן כיצד לשנות את מציאות חייו, לשפר את המודעות העצמית שלו, ובכך יגיע לתוצאות שונות מאלו שהיו מנת חלקו עד כה.
אימון אישי הוא תהליך מובנה ושיטתי, בעל מטרות ברורות ומוגדרות מראש. האימון בנוי ממפגשים שאמורים להוביל את המתאמן להתפתחות אישית והעצמה ואל הגשמת מטרותיו, אלו שהוגדרו בתחילת תהליך האימון.

על אף שבבסיס רעיון האימון לא נמצאת נבירה עמוקה בעבר (כפי שמתבצע בטיפול פסיכולוגי), המתאמן מגיע לאימון עם מכלול היבטים אישיים - תוצר של עברו ולכן, בשלב הראשון עובר המתאמן תהליך בדומה ל"שיקוף" שמטרתו, לאפשר למאמן להבין מהם החסמים, האמונות והערכים עימם הוא מתהלך, ואלו מהם מונעים ממנו להגיע ולהשיג את מטרותיו.
המתאמן המחליט לעשות שינוי בחייו מתוודע בתהליך האימון לבחירה החופשית שיש לו לשנות את תפיסת המציאות עימה הוא מתהלך, ומכאן את דרך התנהלותו.
בהמשך, עוסק המאמן בזיהוי היכולות הקיימות במתאמן ועוזר לו למנף אותן להגשמת מטרותיו בחיים. את זאת עושה המאמן בעזרת יכולותיו האישיות, ניסיונו המקצועי, שיטת האימון שפיתח, הכלים האימוניים המגוונים העומדים לרשותו, שאילת שאלות מנחות, פתיחת ערוצי חשיבה ופעולה חדשים ומעבר לחשיבה תוצאתית - כול זאת תוך עידוד והעצמת המתאמן וחיבורו להיבטים הרציונאליים והרגשיים כאחת.

המאמן עוזר למתאמן להתוודע אל ערכיו ויתרונותיו, מוביל אותו לתהליך של קבלה עצמית והערכה עצמית ומגבש עימו חזון, תוך גזירת מטרות, יעדים ומדדים להצלחה.
המאמן האישי "גוזר" בשיתוף עם המתאמן משימות יומיומיות להשגת המטרות, זאת, תוך התחשבות ביכולותיו ובמשאביו של המתאמן, ותוך שהמאמן מקיים פיקוח ובקרה לאורכו של התהליך עד להגעה להעצמה האישית המיוחלת‏.
הבדל נוסף ומהותי הקיים בין טיפול פסיכולוגי לאימון אישי הינו, שהאימון האישי הינו כלי השואף לתוצאות בזמן קצר יחסית (עד כחצי שנה).

ומה בנוגע לייעוץ ?
בשונה מטיפול פסיכולוגי ומאימון קו-אקטיבי בו יחסי המתאמן מאמן הם בגובה העיניים, היועץ משמש על תקן מומחה. היועץ מקבל מנדט לאבחן את הסיטואציה/יות, ועל סמך הממצאים שהוא אוסף מהשטח בדרך של ראיונות, ניתוח דוחות, מסמכים שונים וכיוצא בזה, מייעץ בכפוף למומחיותו כיצד ניתן לשפר תהליכים/התנהלות, תוך שהוא מתווה לבדו את דרכי הפעולה המיטביות.

לסיכום:
כל מאמן מביא את האג'נדה שלו לאימון. מי שהגיע מעולם תוכן הקשור בטיפולים אלטרנטיביים לדוגמא, ימצא עצמו משלב אותם בתהליך האימון האישי. אותו כנ"ל לגבי ייעוץ. מכאן, שאני מוצאת עצמי לעיתים ובשלבים מסויימים של תהליך האימון גם מייעצת, מה עוד שיש מתאמנים שבחלק מהתהליך זקוקים ל: coaching ובחלקו ל- training - שהינו לימוד למעשה של מיומנויות וטכניקות, תוך מתן כלים פרקטיים להתנהלות יומיומית מיטבית.למאגר המידע ומאמרים בחלום לחצו חינם
כתבות נוספות:
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות
 
  תגובות  
  טיפול פסיכולוגי
חוה אבשי   - ‏13/‏01/‏2014 19:03 
1.
  הטיפול הפסיכולוגי
מיה   - ‏04/‏02/‏2014 14:52 
2.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות