בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות

כאבי בטן
---------
אחד הכאבים הנפוצים אצל בני אדם הוא כאב הבטן ,הרבה סוגים של כאב בטן.
באופן כללי, הופעה פתאומית של הכאב מראה על בעיה אקוטית, כמו קריעה, דימום, סיבוב האיבר וכד'. ואילו הופעה הדרגתית של הכאב מצביעה על דלקת, חסימה או תהליך איטי .

 כאב פועם ריתמי טיפוסי ללחץ מוגבר באיברים חלולים.

כאב קבוע טיפוסי למצב דלקתי, מתיחת ריקמה פרנכימאלית או הפרעות באספקת דם לאיבר.

כאב חד טיפוסי למצבים חריפים במערכת העיכול, חסימת המעיים או חסימת דרכי השתן.

יש גורמים שונים לכאבי בטן. למשל, במקרה של דלקת בתוספתן, בתחילת התהליך הכאב לא חזק ונגרם רק ע"י לחץ של החומר הדלקתי על דפנות התוספתן. הכאב מתחזק בהדרגה. אם גם הצדף מודלק, נצפים סימני דלקת בצדף. הכאב ממוקם ברבע הימני התחתון של הבטן. בזמן ההריון מיקום התוספתן משתנה עקב הגדלת הרחם, ולכן הכאב ממוקם במקום החדש של התוספתן - בהתאם לגיל ההריון. הכאב בדרך כלל מלווה בתסמינים נוספים, כמו בחילות, הקאות ואיבוד תאבון.

כאב בבטן התחתונה זהו הכאב הכי נפוץ ברפואת הנשים. כאב כזה מאד לא ספציפי ויכול להשתייך לבעיות שונות בתכלית, וכן להיות כאב רפאים. לכן חשוב מאד להתחשב בתסמינים נוספים, כמו חום, צמרמורת, מיקום הכאב, כאבים נוספים, דימום, בחילות והקאות, הריון, יום במחזור וכדו'. כאב בטן אצל נשים יכול להצביע על דלקת ברחם, בצינורות או בשחלות.

כאב בבטן התחתונה שמתלווה לדימום מהמערכת הנשית קשור, בדרך כלל, למחלות במערכת המין. כאב שמלווה בחום וצמרמורת הרבה פעמים שייך לזיהומי האגן.

משך הזמן בו האישה סובלת מהכאב וכן ריתמיות בהופעת הכאב יכולים לעזור באבחון המחלה. כך, לדוגמא, אם כאבים אלה או דומים היו גם הרבה פעמים בעבר, או שהאישה סובלת מכאב נוכחי כבר הרבה זמן, כנראה שמדובר במחלה כרונית. כאבים חדים הנמשכים פחות מ-48 שעות יכולים גם הם להיות חלק ממחלה כרונית, למשל, כאבי ביוץ.

כאבים הקשורים להריון:

 • - כאבים ספסטיים המלווים בדימום יכולים להיות סימן להפלה.
 • - לאחר הפלה יזומה, כאב יכול להיות קשור לזיהום, או להתפתח כתוצאה מהוצאה לא שלמה של השליה.

הריון חוץ-רחמי ב-95% מהמקרים מתפתח בצינורות, אף שיכול להתפתח גם בחלל הבטן, צוואר הרחם, שחלות או במקרים של רחם דו-קרני, בקרן הנוספת של הרחם. הכאב ישתנה במקומו ואופיו בהתאם למקום ההריון: הוא יכול להיות חד-צדדי, דו-צדדי או להתפרש על כל הבטן; יכול להיות קבוע, לבא בהתקפים, להופיע או להתחזק בעת עשיית צרכים או בעת תנועה; להיות קבוע או ספסטי. גורמי סיכון להריון חוץ רחמי: דלקות במערכת המין, דלקות באיברי האגן, שימוש באמצעי מניעה מכאניים, הריון חוץ רחמי בעבר.

 • - בקריעת הצינורות עם דימום פנימי, הכאב הוא פתאומי וחזק מאד

כאבים שלא קשורים להריון:

 • - כאבי ביוץ. הכאב הוא תוצאה של גירוי דפנות הבטן בנוזל פוליקולארי. הכאב ממוקם בבטן התחתונה ונמשך בין 12 ל-36 שעות בהתקפים של מספר שעות כל אחד. הכאב מופיע בשלב הפרה-אובולארי של המחזור. אחת מכל 13 נשים סובלת מכאבי ביוץ, שמבחינת הרפואה הקונבנציונאלית אינם דורשים התערבות רפואית. כאבים אלה ממוקדים יותר בצד ימין מאשר בצד שמאל, והיו לגורם העיקרי באבחון מוטעה של דלקת תוספתן אצל נשים. היום, בזכות שימוש בשיטות טכנולוגיות מתקדמות של אבחון, יש הרבה פחות טעויות כאלה.
 • - כאבים כתוצאה מפתולוגיה חריפה של השחלות: דימום, קריעה, סיבוב, שיכולים להיגרם ע"י ציסטות או גידולים שפירים או ממאירים. הכאב נגרם כתוצאה מגירוי הדם על דפנות הבטן או כתוצאה מאסכמיה.
 • - כאב כתוצאה מדימום נגרם עקב גירוי של הדם על דופן הבטן, או כתוצאה ממתיחה מוגברת של השחלה.
 • - כאב כתוצאה מהתפוצצות הציסטה נגרם ע"י לחץ נוזל הקיסטה על דפנות הבטן.
 • - סיבוב השחלה גורם לאיסכמיה ונמק רקמתי. רמת הכאב קשורה קשר ישיר עם מידת ההפרעה באספקת הדם לשחלה: ככל שכלי הדם חסומים יותר, כך האיזור האיסכמי גדול יותר, והכאב חזק יותר. במקרה זה, הכאבים הם בדרך כלל חד-צדדיים ופרוקסיסמאלים, אבל יכולים להיות גם קבועים. בזמן ההריון סיבוב נוצר בדרך כלל בתקופה של גידול מהיר של הרחם (שבועות 8-16), או לאחר ההריון בתקופת התכווצות הרחם. בנוסף לכאב, יש גם תסמינים נוספים: בחילה, הקאות, איבוד הכרה, הלם, כאב בכתף.
 • - היפרסטימולציה של השחלה. תסמין זה יכול להתפתח אצל נשים עם בעיות פוריות המטופלות ע"י הורמונים. השחלות נהיות מוגדלות ופובליציסטיות, עם גוף צהוב ציסטי גדול, סטרומה בצקתית. במצב קל של המחלה ישנם כאבים בבטן התחתונה, נפיחות הבטן ועליה במשקל. במצב קשה נצפים גם התנשמות, חוסר איזון אלקטרוליטים, אולי גוריה, היפובופמיה, אסציטיס ועוד.

כאבים תקופתיים.

דיס מנוראה ראשונית. זהו כאבי מחזור ללא שינויים פתולוגיים באיברי האגן. הכאב הוא ספסטי או פועם, ממוקם בבטן התחתונה, והרבה פעמים גם מקרין למותניים ו/או לירכיים. הכאבים מופיעים רק במחזור שיש בו אובולציה, ונמשך לא מעבר ל-48 שעות. הכאב יכול להתלוות בבחילות, הקאות, כאבים במותניים, כאבי ראש, שלשול והרגשת חולשה ועייפות.

דיס מנוראה משנית - כאבי בטן שנה ויותר אחרי הפסקת המחזור, כתוצאה משינויים אורגניים.

כאבים לא תקופתיים.

מדובר בכאבים ממושכים שאינם קשורים למחזור.
 
 לכאבי בטן:
 • - אנדומטריאוזיס. מתפתח כתוצאה מפרוליפרציה של האנדומטריום מחוץ לרחם. הוא יכול לגרום לשינויים, פגיעות מקומיות, חסימות, הידבקויות, צלקות, וגם גורם לכאבים תקופתיים לפני ו/או בזמן המחזור. מיקום הכאב תלוי במיקום האנדומטריאוזיס.

,

 • - הידבקויות. מתפתחות כסיבוך של מחלות דלקתיות או כסיבוך של התערבות כירורגית.
 • - תסמין שארית השחלה. המחלה מופיעה כסיבוך של אובריאקטומיה דו-צדדית, אם רקמות השחלות הוסרו שלא בשלמותם.

סיבות נוספות לכאב בטן:

 • - ווריקוזיס של וורדי האגן
 • - מחלות דרכי השתן (ציסטיטיס, אבנים בדרכי השתן)
 • - מחלות מערכת העיכול (קוליטיס, דיברטיקוליטיס)
 • - מחלות עצמות וגידים
 • - דלקות ו/או שינויים (סקוליאוזיס, אוסטאוארטריטיס, פיברומיאוזיטיס, הרניה של חוליית עמוד השידרה)
 • - פיברומיומה של הרחם. אלה הם גידולים שפירים המורכבים מרקמות חיבור ושריר, וגורמים לכאבים ודימומים.
 • - מומים מולדים באיברי המין, הגורמים להצטברות דם ברחם. הדבר גורם לכאב.
 • - יש אנשים בעלי נקודות רגישות, שגירויין גורם לתסמונות כאב שונות. טריגרים אפשריים; הפלה יזומה, מחלות מערכתיות, תהליך זיהומי ועוד.
 • - גורמים נפשיים: דיכאון, היפוכונדריה, היסטריה

כאב שהופיע באיזור הטבור ונע לכוון הבטן התחתונה בצד ימין יכול להעיד על דלקת בתוספתן, שדורשת התערבות כירורגית מיידית.

כאב בבטן התחתונה בצד שמאל יכול להעיד על דיברטיקוליטיס. בדרך כלל הוא מלווה בחום, צמרמורת, בחילות, הקאות, עוויתות ועצירות. מחלה זאת יכולה לדרוש אישפוז, ואפילו התערבות כירורגית. בכל מקרה יש צורך בשינוי תזונתי וטיפול.

כאב בבטן התחתונה המלווה באיבוד משקל, בחילות והקאות הרבה פעמים מצביע על מחלות במערכת העיכול.

איבוד הכרה, קולפס כלי דם והלם בדרך כלל מראים על דימום בחלל הבטן.

כאב המלווה בכאבים בגב התחתון, כאבים בזמן ההשתנה ו/או המטוריה מצביעים על בעיות בדרכי השתן.

עצירות יכולה לגרום לכאב בטן בגלל לחץ על דפנות המעיים.

כאב בטן שנחלש אחרי עשיית הצרכים ומלווה בעצירות, שילשול או שניהם לסירוגין, קרוב לוודאי מצביע על מעי רגיז. במחלה זו כאבי בטן הרבה פעמים מלווים בנפיחות הבטן, גזים, צואה רירית ורצון מתמיד להתרוקנות המעיים. יש טיפול למחלה זו.

כאב חד שורף בין הטבור לעצם החזה יכול להעיד על כיב קיבה או כיב תריסריון. מחלות אלה מתפתחות מסיבות רבות, למשל: עישון, מתח וחרדה, פגיעה ברירית, הפרשה מוגברת של חומצת הקיבה, השפעת תרופות רבות, כמו, למשל, תרופות לא-סטרואידיות אנטי-דלקתיות, אספירין ועוד. יש דעה, שלחיידק Helicobacter pylory יש תפקיד בהתפתחות המחלה. במחלה זו הכאבים מלווים בצרבת, בחילות, הקאות, איבוד תאבון וגיהוקים בטעם חמוץ או רקוב. בהתקף פתאומי של כאב כזה יש לפנות למיון. במקרים של מחלות כרוניות, הכאבים באים בהתקפים חולפים, הם שונים בעוצמה ובהמשכיות. בדרך כלל הכאב ממוקם באיזור הטבור, ומתחזק אחרי האוכל. בכיב קיבה, להפך, הכאב הוא על קיבה ריקה, ונחלש אחרי האוכל. הכאב יכול להיות גם בלילה או בבוקר אחרי צום של הלילה. במקביל, יכולים להיות צרבת, טעם מר בפה, במיוחד בבוקר, בחילות, במיוחד בבוקר, והקאות המביאות לתחושת הקלה. חשוב מאד לשמור על דיאטה נכונה ולקבל טיפול מקצועי. אפשר להקל על הכאבים ע"י תה בבונג.

דלקת בכיס המרה או בדרכי המרה ו/או הפרעה בתיפקודם הרבה פעמים גורמים לכאבי בטן, במיוחד בחלק הימני העליון שלו. הכאב הוא עמום ומתגבר עם הזמן, מחמיר אחרי האוכל ומלווה בחיוורון פנים, כאב ראש, הרגשה כללית לא טובה, פיבוק, יובש וטעם רע בפה, בחילה, תאבון ירוד, יכולים להיות גם התקפי הקאות. הכאב יכול להיגרם ע"י תזונה לא נכונה, מצבי מתח וחרדה, אכילת מזון שמן מידי, מטוגן מידי, מתוק-שמן (שוקולד, שמנת, חלבה, גלידה וכד'ו'). כאבים יכולים לקבל אופי של התקפים חוזרים מידי פעם, וכן יכולים להקרין לכתף ימין. בזמן הכאב יכול להיות שלשול או עצירות המלווה בכאב עמום מימין לטבור, הרגשת כאב בבטן, חוסר תאבון, הצואה מקבלת צבע של חימר. יש לשמור על דיאטה מתאימה ולתת טיפול מתאים. במקרה של עליה בחום והקאות חשוב להביא את החולה למיון.

עם הסתבכות המחלה, לצד הכאב יכולים להופיע גם צהבת, חום וצמרמורת.

אפשר לטפל בבעיה ע"י תזונה מסוימת וטיפולים שונים. במקרים קשים אין ברירה, אלא לעשות ניתוח.

הרניה

קלקול קיבה

אלרגיה למזון

כאב שמופיע בכל איזור הבטן שבא מידי פעם בהתקפים קצרים חולפים מעצמם ומלווה בחום, יכול להיות סימן לקדחת ים-תיכונית (FM)). במחלה זו ההתקפיםמופיעים החל מגיל ילדות, ולפעמים יכולים להתלוות בכאב בחזה או בהקאות ושלשולים.

אבנים בכליות

אי-סבילות ללקטוז גם היא יכולה להתבטא בכאבי בטן, שלשולים. הוצאת חלב ומוצריו מהתפריט פותרים את הבעיה לחלוטין.

אם עצב ניקלע בתפר כירורגי לאחר ניתוח איברי האגן, זה יגרום כאבים נוירולוגיים

הרחבת וורידי האגן המלווה בהצטברות הדם הוורידי. יגרום לכאב בטן שמקורה בכלי דם.

מחלות מערכת השלד והשרירים וספאזם שרירי תחתית האגן גם הם יכולים לגרום לכאבי בטן.

חוסר איזון רגשי, דיכאון, מצב פוסט-טראומתי לאחר אונס יכולים להתלוות בכאבי בטן.

פנקראטיטיס (דלקת לבלב). כאב בטן חזק המקרין לשכמות ולכתפיים ומלווה בבחילות והקאות. החולה בדרך כלל שוכב על הצד ולא זז, בטנו מתוחה, תיתכן גם הופעת צהבת. אם פנקראטיטיס מתפתח כסיבוך של חזרת, הוא מופיע ביום השלישי לאחר התנפחות הבלוטות.

נפריטיס אקוטי (דלקת חריפה בכליות). במחלה זו כאבי הבטן מלווים בנפיחות סביב העיניים, מיעוט שתן, שתן כהה, עליה בחום, יתכן גם דם בשתן. סימן חשוב נוסף זה כאבים המופיעים בנגיעה בצידי הגוף באיזור המותניים.

הרעלה בתרופות, במיוחד בתרופות אנטיביוטיות, תרופות סולפה, תרופות מרגיעות, הורמונאליות, תכשירי יוד, ברזל ועופרת למיניהם.

מחלת צליאק. מחלה זו יכולה לפרוץ בכל גיל. במקרה זה כאבי בטן מלווים בבחילות, הקאות, מצב רוח לא יציב, שרירים דלילים, חוסר תאבון, אנמיה, חוסר איזון הורמונאלי, אפטות בפה. יכולים להיות גם תסמינים נוספים. הוצאת מזון מכיל גלוטן מהתפריט פותר את הבעיה.

אסקרידות. אלה הם תולעים עגולים בגודל 25-40 ס"מ המתישבים במעי הדק.הידבקות נעשית דרך אכילת פירות לא שטופים מספיק. אדם שנדבק סובל מבחילות, חולשה, חוסר/עודף תאבון, התקפים של כאב בטן, מתעייף בקלות. בשלב מעבר הגולם מהריאות למערכת העיכול יכול להיות גם שיעול. הטיפול העממי לבעיה - לענה. ישנם גם טיפולים אחרים.

תולעי Cestoda אלה הם תולעי מעיים בגודל 4- 10 מ', המדביקים את האדם באכילת בשר לא מבושל מספיק. סימני הדבקה הם: חולשה כללית, עצבנות, כאבי בטן והפרעות עיכול.

שיטה עממית לטיפול בעיה. לבשל ראש שום בכוס חלב. לאכול 100 גר' גרעיני דלעת ולשתות מיד אחרי זה את החלב. 1/2 שעה לאחר מכן לשתות שמן קיק. לבשל ראש שום במים. שעתיים לאחר שתית שמן הקיק לעשות חוקן עם מים חמימים שבהם התבשל השום.

כאבים פסיכוגניים מופיעים אצל אנשים רגישים בהשפעת גורמים סביבתיים שונים. הם יכולים להתלוות בתסמינים נוספים שונים, כאשר בין התקפי הכאבים האדם מרגיש טוב לחלוטין. אחד מסוגי כאבים אלה הוא "נוירוזה של בית הספר" אצל הילדים, כאשר ילד לא רוצה ללכת לבית הספר בגלל סכסוך עם מורה או עם תלמידים אחרים

כאבים בגלל מחלת אפילפסיה. בהתקף אפילפטי מופיעים כאבי בטן, שנמשכים מספר דקות ומסתיימים, ולאחר מכן החולה נרדם.

אכילת יתר

שפעת

קוליטיס

דלקת שקדים

הצטננות

פלבריטיס. במחלה זו יכולים להיות כאבי בטן בבטן העליונה, כאשר מרכז הכאב נמצא בבית החזה. הכאב מתחזק בזמן תנועה ובנשימה.

פנאומוניה יכולה לגרום לכאבים בבטן העליונה, המתחזקים בנשימה.

פנאומוטורקס (הצטברות הגזים בחלל הפלאוראלי) יכול להקרין כאבים מבית החזה לבטן העליונה, כאשר מרכז הכאב נמצא בבטן, והכאב מתחזק בתנועה ובנשימה.

אנבריזמה של אורטה של חלל הבטן גורמת בדרך כלל לכאב קבוע בבטן העליונה, המתחזק בזמן שהחולה מתישב, מתכופף או נשכב. יתכן גם שמחלה זו תגרום כאב עמום בבטן, המלווה בכאב דומה בגב התחתון ובבית החזה.

התקף לב קוגסטיבי, המאופיין בכאב בצד ימין של הבטן העליונה, המלווה בטכיקרדיה, התנשמות ובצקת פריפרית.

אסכמיה של עורק mesenterica. במחלה זו כאב בטן עם שילשול נמשך כשלושה ימים ומתפתח לכאב חד, קבוע בכל הבטן. אוטם שריר הלב. במחלה זו הכאב ממוקם מאחורי עצם החזה, אך יכול להקרין לבטן.

משבר אדרנאלי. בתחילתו החולה סובל מכאבי בטן, חולשה, בחילות, הקאות, חוסר תאבון וצמרמורת.

קטו-אצידוזיס סוכרתי. לפעמים מלווה בכאבים יורים בבטן הנמשכים מספר ימים וחולפים מעצמם.

סרטן בחלל הבטן בשלבים מתקדמים שלו נותן כאבי בטן.

טראומות הבטן. במקרים אלה יש כאב מקומי, לפעמים בחילות, במקרים של דימומים פנימיים - גם התקשות שרירי הבטן.

מחלות זיהומיות באגן, הן יכולות להתעורר כתוצאה מ- Neisseria gonjorrhoeae, Chlamydia trachomatis, Mycoplasma homini, ולגרום לכאבי בטן.

טיפול

בכאבים כרוניים זהו תהליך ארוך, ובדרך כלל, ככל שהכאבים נמשכים יותר, כך לוקח יותר זמן לאזן את המצב ולפטור את החולה מכאבים אלה. לפעמים טיפול פסיכולוגי או פסיכותראפי תומך מאד בטיפול רפואי, ולפעמים טיפול רפואי הוא בעצם טיפול תומך לטיפול פסיכולוגי, כמו, למשל, במקרים של כאב במצב פוסט-טראומתי.

יש לפנות מיד למיון, אם

 • - אתם מרגישים כאב חד בבטן התחתונה מצד ימין
 • - אם אתם מרגישים כאב בטן המופיע בזמן הליכה, בחילות, הקאות ואיבוד תיאבון המלווים בעליה בחום
 • - כאב חד בבטן העליונה בצידה הימני של הבטן
 • - כאב מלווה בעלית חום, צהבת, כהות השתן, בחילות והקאות, צואה בהירה רכה
 • - כאב חד דוקר, המלווה בדימום ווגינאלי, כאב בכתף ומחזור לא סדיר
 • - כאב חזק לאחר טראומה
 • - כאב חזק שנמשך יותר משעתיים
 • - כאב המלווה בדימום רקטלי או הקאות, כאשר הקיא דומה למשקע של קפה.
 • - כאב מלווה בסחרחורת, חולשה כללית, דופק מהיר, עור קר ודביק
 • - כאב בטן מלווה ברגישות גדולה של הבטן למגע
 • - כאב בטן שנמשך יותר משלושה ימים
 • - כאב בטן מלווה בצואה רירית
 • - כאב בטן מלווה בירידה במשקל והזעות לילה
 • - כאב בטן מלווה בשלשול חזק או/ו הקאות מרובות, שיכולים לגרום להתייבשות

מה לא לעשות במקרה של כאב בטן:

 • - אין לקחת ויטמין C
 • - אין לשתות תה או קפה
 • - אין להשתמש בתרופות אנטי-דלקתיות
 • - אין להשתמש בחוקנים
 • - אין לעשות חוקן

כמה טיפים פשוטים להקלה על כאב בטן:

 • - כאבים בגלל אוסטיאוכונדרוזיס: לשים 25 גר' עלי דפנה בסיר, לשפוך על זה כוס וחצי מים רותחים ולהמשיך להרתיח 5 דקות. לשים במקום חם ל-3 שעות ולסנן. לשתות את הנוזל בלגימות קטנות במשך היום. הלגימה האחרונה אמורה להיות לפני השינה ממש. יש לשתות נוזל עלי דפנה זה במשך 4 ימים רצופים, לעשות הפסקה של שבועיים, ולשתות שוב במשך 4 ימים נוספים. כעבור שנה, יש לעשות ניקוי של הכבד ולחזור על טיפול זה.
 • - כאבי מותניים. לעשות רטיה על המקום הכואב: חימר וחומץ בן יין, לערבב ביחס 1:1. לשים את הרטיה פעם ביום לשעתיים בלבד.
 • כתבות נוספות:

  סיבות אורגניות

כל הזכויות שמורות לד"ר יעל טוקצ'ינסקי ©

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 7 תגובות
 
  תגובות  
  כאבי בטן
רחלה   - ‏08/‏02/‏2012 23:43 
1.
  כאבי בטן
דליה   - ‏08/‏02/‏2012 23:44 
2.
  כאבי בטן
סוזי   - ‏08/‏02/‏2012 23:46 
3.
  כאבי בטן איימים
עילי   - ‏31/‏10/‏2013 12:26 
4.
  כאבי בטן
חלי   - ‏01/‏02/‏2014 01:04 
5.
  כאבי בטן
חיים אלימלך   - ‏22/‏04/‏2014 12:21 
6.
  כאבי בטן
מוטי   - ‏14/‏02/‏2015 19:14 
7.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות