בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
נשים

חשיבות החיסונים לילדים

רוב החיסונים ניתנים לתינוק במהלך השנה הראשונה לחייהם ומאוד חשוב להקפיד על שגרת החיסונים כי המחלות נגדם מחסנים טרם חלפו מהעולם.
חיסון הוא חומר שנועד להגן מפני המחלות להם גורמים וירוסים וחיידקים וכי יש שני סוגי חיסונים. חיסון פעיל שניתן לפני שהאדם נחשף לגורם המחלה וחיסון סביל שזה נוגדנים שניתנים אחרי שהאדם נחשף לגורם המחלה. ד"ר גרסירו מדגישה כי כל החיסונים נבדקו במחקרים ומאושרים על ידי רשויות הבריאות בארה"ב אירופה וישראל. תוכנית חיסונים
 
חלק מהטענות הנשמעות על-ידי המתנגדים לחיסונים הן שהמחלות שנגדן ניתנים החיסונים למעשה נעלמו מהמדינות המפותחות, לכן מתן החיסונים הוא מיותר, מה גם שרוב הילדים בסביבה מחוסנים וכך הם מגנים על הילד שהוריו בחרו שלא לחסנו. "המחלה היחידה שמוגרה לחלוטין, ולכן ניתן היה להפסיק את החיסון נגדה, היא מחלת האבעבועות השחורות. כל המחלות האחרות שנגדן מחסנים קיימות עדיין", מסבירה ד"ר שטיין. "אמנם במדינות שבהן מחסנים ירד שיעורן באופו דרסטי, אך במקומות אחרים בעולם הן קיימות, ובשיעורי תחלואה גבוהים. היות שהעולם הוא כיום 'כפר גלובלי', נוסעים יכולים לייבא מחלות אלו, ומי שאינו מחוסן נמצא בעמדת פגיעות". עוד היא מוסיפה, כי חלק ממחוללי המחלות נמצאים בסביבתנו, כגון מחולל הטטנוס הנמצא באבק, לכלוך, חלודה ועוד.

ד"ר שטיין מספרת כי במדינות שהפסיקו חיסונים עקב חשש (לא מוצדק) הופיעו מגפות עם עלייה ניכרת בתמותה, כגון התפרצויות שעלת בבריטניה, יפן ושבדיה בשנות השבעים והשמונים, והתפרצות דיפטריה בברית המועצות לשעבר בתחילת שנות התשעים. לדבריה, החשש מחיסון ה-MMR בבריטניה הביא לירידה דרמטית בהתחסנות, ולעלייה בתחלואה. כמו כן, אורח בריטי חולה, שהגיע לישראל לחתונה בחצר חסידית שבה נהוג לא לחסן, הביא להתפרצות של כאלפיים מקרי חצבת בשנת 2008 בישראל (רוב החולים לא היו מחוסנים).

החיסונים מגנים עלינו ועל ילדינו מהמחלות המסוכנות. בנוסף, אנו משמשים הגנה לאחוז מסוים באוכלוסיה שאינו יכול להתחסן עקב רגישות יתר לאחד ממרכיבי החיסון, לתינוקות שלא הגיעו עדיין לגיל מתן החיסון או לאנשים הסובלים ממחלות חסר חיסוני (נובעות מפגמים מולדים בגנים שונים). בנוסף, ישנו גם אחוז מסוים באוכלוסייה המתחסן אך אינו מגיב למתן חיסון. "אנשים ותינוקות אלו נמצאים בסיכון יתר, וההגנה היחידה שלהם היא המעגל של אוכלוסיה מחוסנת סביבם, שלא תעביר אליהם מחלות", אומרת ד"ר שטיין. "תוכנית חיסונים מוצלחת, כמו גם חברה מוצלחת, תלויה בשיתוף פעולה של האינדיבידואלים לטובת הכלל. ברור שאנו מייחסים חוסר אחריות לנהג שמתעלם מחוקי התנועה על סמך זה ששאר הנהגים ייזהרו ממנו. באותה מידה, איננו יכולים לסמוך על האנשים סביבנו שימנעו העברת מחלות אם אנו יכולים להתחסן ולא עושים זאת".

חיזוק המערכת החיסונית

המראה של הפעוט הקטן בטיפת חלב שמקבל זריקה גורם לחלקנו לרחמים ולבטים לגבי יכולתו הגופנית לקבל חיסון כשהוא עוד כל כך קטן. כתוצאה מכך נשמעת טענה רווחת שהחיסונים גורמים לעומס בלתי נסבל על מערכת החיסון. "החיסונים אינם מחלישים את גוף התינוק, להיפך - הם גורמים לשיפור התגובה של מערכת החיסון כנגד מחוללי המחלות, כך שאם הגוף יותקף על ידי מי מהם, תוכל מערכת החיסון להילחם בו כיחידת קומנדו מאומנת ולא כפלוגת טירונים", אומרת ד"ר שטיין. "במציאות, מערכת החיסון של תינוק יכולה להגיב לכ-100 אלף אורגניזמים שונים (חיידקים וירוסים וכדומה), לכן, מתן חיסון כנגד 10 אורגניזמים, כפי שמומלץ בשנת החיים הראשונה, יעשה שימוש ב-0.01% ממערכת החיסון, המהווה כמובן חלק זניח מהפוטנציאל שלה". עוד היא מוסיפה, כי כשהגוף נחשף לחומר זר, הוא מגיב למרכיבים מסוימים בו, שאותם מכנים "אנטיגנים". אנו מוקפים אנטיגנים זרים וחשופים אליהם ללא הרף. בכל מחלה פשוטה, הגוף מגיב לכמה עשרות אנטיגנים. בכל תוכנית החיסונים הניתנת כיום, מוצגים לגוף כ-125 אנטיגנים בלבד, כך שמתן חיסונים עושה שימוש בטל בשישים במערכת החיסון לעומת יכולתה, ואין שום חשש לשימוש יתר.

 

חיסונים ואוטיזם

הטענה המפחידה ביותר הנשמעת בקרב מתנגדי החיסונים היא שחיסון ה-MMR עלול לגרום לאוטיזם או להחמיר את המצב הקיים. ד"ר שטיין מפריכה את הטענה: "אוטיזם הוא תסמין של מגוון מחלות נוירולוגיות, המתבטא בהפרעה תקשורתית בדרגות שונות. קיימת עלייה מתמדת באבחון אוטיזם. עלייה זו מוסברת באופן חלקי על ידי שיפור באמצעי האבחנה, עלייה במודעות ושינוי בקריטריונים האבחנתיים, אך קיים ככל הנראה גם גורם סביבתי שטרם ידוע מה טיבו. היות שהבעיות התקשורתיות מתחילות לבלוט סביב גיל שנה, גיל שבו הילד אמור להתחיל לפתח תקשורת שפתית, וגם חיסון ה-MMR ניתן בגיל שנה, הועלתה האפשרות של קשר בין השניים".

ב-1988 התפרסם בעיתון מדעי מוביל מחקר קטן, על 12 ילדים, שרמז על קשר בין חיסון ה-MMR לבין התפתחות אוטיזם אצל שמונה מהם. הכותבים, בראשות ד"ר אנדרו וויקפילד, רופא מבית החולים רויאל פרי בלונדון, לא היו ראשונים להעלות היפותזה זו, אך הם היו הראשונים לתת לה גושפנקה "מדעית". המחקר הוביל לתהודה תקשורתית רבה, התעורר פחד גדול ממתן החיסון, ורמת ההתחסנות ירדה פלאים (מה שגרר עלייה ניכרת בתחלואה). בהמשך, הקשר נשלל בסדרת מחקרים גדולים אשר בוצעה על מאות אלפי ילדים, ובסופו של דבר התברר מחקרו של ד"ר וויקפילד כמעשה רמייה שגרם לשערורייה בקהילה המדעית.

"בארה"ב קיים מערך דיווח (The vaccine adverse event reporting system VAERS), המרכז כל תופעה חריגה החלה לאחר חיסון, מקלה ועד חמורה, בין אם נראית קשורה לחיסון ובין אם לאו", אומרת ד"ר שטיין. "בצורה זו קיימת ביקורת מתמשכת על תופעות לוואי של חיסונים והמערכת מבקרת את עצמה באופן מתמשך. בטיחותם של החיסונים הוכחה במעקב אחר מיליונים רבים של ילדים שחוסנו, ומחקרים אפידמיולוגים מדעיים רבי היקף ממדינות שונות ובשיטות שונות שללו באופן ברור ומוחלט את הקשר שקיים כביכול בין חיסונים לתופעות לוואי כמו אוטיזם, מוות בעריסה, טרשת נפוצה, סוכרת, ועוד".

מניעת סיבוכים
אמנם ניתן להבין את חשיבות החיסונים נגד מחלות קשות ומפחידות, אך כיום כחלק משגרת החיסונים מחסנים גם נגד אבעבועות רוח, מחלת ילדים שרובנו עברנו ללא חיסון. "גם בצורתה הקלה, מחלה זו היא מטרידה ביותר וגורמת הן סבל לילד החולה והן אובדן ימי עבודה לא מבוטל להוריו", אומרת ד"ר שטיין. "הנתונים מישראל מראים אובן של כשמונה ימי לימודים ו-2.5 ימי עבודה בממוצע. בנוסף קיים שיעור לא מבוטל של סיבוכים - הן מנגיף האבעבועות עצמו והן סיבוכים חיידקיים משניים. בכל שנה, 1 מתוך 300 ילדים בישראל מגיע לאשפוז, ו-2-1 ילדים מתים כתוצאה מסיבוכים אלו. לכן, אין סיבה לחשוף ילד לסיכון לחלות במחלה העלולה לגרום לסיבוכים קשים כאשר יש בנמצא חיסון נגדה".

כאמור, הסיכונים בוויתור על החיסונים גדולים יותר מסיכוני החיסונים עצמם, לכן קבלת ההחלטות שלכם צריכה להתבסס על נתונים מדעיים ועובדות קיימות ולא על השערות, שמועות או תחושות, מכיוון שמדובר בבריאות ילדכם.
כתבות נוספות:
בריאות
לפרטים נוספים על חיסונים - לחצו כאן.

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  חיסונים לילדים
חביבה לוין   - ‏07/‏11/‏2014 22:38 
1.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות