בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
הריון ולידה

ניתוח קיסרי לבקשת היולדת
----------------
"ניתוח קיסרי לבקשת היולדת" הינו מונח אשר הוטבע בשנים האחרונות ופירושו ניתוח קיסרי המבוצע בהיעדר התוויה רפואית או מילדותית מקובלת.
שורשיו של עיקרון זה טמונים עוד במאמר אשר פורסם בשנת 1985, ובו תיארו פלדמן וחבריו מקרה של פגיעה נוירולוגית של הילוד, אשר התרחשה במהלך תהליך הלידה. המאמר אשר כותרתו "ניתוח קיסרי מניעתי במועד?" נחתם בהערה פרובוקטיבית של המחברים בדבר "הסכמה מדעת" על אופן הלידה – נרתיקית מול ניתוח קיסרי. הצעתם של המחברים באותו המאמר הינה לבצע ניתוח קיסרי, שמטרתו מניעת סיכונים וסבוכים שונים הכרוכים בלידה הנרתיקית.

 

רעיון הניתוח המניעתי זכה אך למעט תשומת לב עד סוף שנות ה- 90. כיום מהווה ניתוח קיסרי לבקשת היולדת, למושא העיסוק של רבים מן המאמרים, בהם מאמרי מחקר ומאמרי מערכת, מכתבים למערכת וניירות עמדה של איגודים מילדותיים שונים. כמו כן, מהווה נושא זה מוקד עניין בשיחות סלון של נשים בטרם לידתן.

לעיקרון "הניתוח לפי בקשת היולדת" היבטים רפואיים משפטיים ואתיים שונים. במאמר זה אסקור את חלקם ואחתום בהצגת המדיניות הנהוגה במחלקתנו.

על פי דיווחים מן העולם, מהווים כיום ניתוחים קיסריים לפי בקשת היולדת כ 14%-22% מסך כל הניתוחים הקיסריים האלקטיביים. על פי רוב, מקור הבקשה לניתוח קיסרי נובע מהפחד של היולדת מפני צירי הלידה או מסבוכים הכרוכים בתהליך הלידה עצמו.דוגמאות לסיבוכים שכאלה הינן פגיעה עוברית או פגיעות שונות באברי המין כגון פגיעה באזור החיץ.

לבירור סיבת הפחד חשיבות רבה בניהול מקרים אלו. הוכח ששיחות עם אנשי מקצוע, כגון פסיכולוגים ועובדים סוציאליים, אשר מטרתן "טיפול בפחד" הביאו להורדת כשני שלישים משעור הבקשות לניתוח קיסרי בקרב נשים אלה.

לאחרונה מס' עבודות מבריטניה, ניו-זילנד, אירלנד, קנדה וישראל (גונן וחבריו מהמרכז הרפואי בני ציון) דנו בגישות השונות של מיילדות ורופאים מיילדים (גברים ונשים) לגבי ניתוח לבקשת היולדת. כ 7%-30% מבין הרופאים המיילדים ו- 4.4% מהמיילדות העדיפו ניתוח קיסרי לנשותיהם או לעצמן. יתרה מזאת, 62%-81% מהרופאים המיילדים הביעו נכונות לבצע ניתוח קיסרי לבקשת היולדת ללא התוויה רפואית או מילדותית מקובלת.

כמו מטופלותיהן, גם הרופאים המיילדים מציינים את חששם מהפגיעה באזור החיץ ומפגיעה בעובר במהלך תהליך הלידה, כהצדקה לנכונותם זו. סיבות נוספות שהם מציינים: חשש מאי שליטה עתידי במתן שתן וצואה, פגיעה בתפקוד המיני והכאבים הכרוכים בתהליך הלידה.

היבטים אתיים

האם לניתוח קיסרי אלקטיבי ללא שום הצדקה רפואית/מילדותית קיימת הצדקה אתית?

בבואנו לדון על ההיבטים האתיים, יש לסקור מספר עקרונות אשר עליהם מתבססת קבלת ההחלטות הרפואית-אתית:

 • מחויבותו של הרופא לקדם את בריאות מטופליו.
 • מחויבותו של הרופא שלא להזיק למטופליו.
 • מחויבותו של הרופא להציג בפני מטופליו את כל החלופות הטיפוליות, על יתרונותיהן וחסרונותיהן ולקבל את הסכמתם לטיפול במסגרת "ההסכמה מדעת".
 • הזכות הנתונה למטופל לדחות כל טיפול אשר מוצע לו על ידי הצוות המטפל, אך היעדר הזכות "לדרוש" טיפול אשר נחשב בעיני הצוות המטפל כבלתי הכרחי, בלתי מוכח או אפילו מזיק.

בהתבסס על עקרונות אלו הכריזה "הפדרציה הבינלאומית למיילדות וגניקולוגיה" (FIGO), על "הניתוח הקיסרי לבקשת היולדת" כבלתי לגיטימי. היעדר הלגיטימיות נובע מהפוטנציאל של ניתוח זה לגרום לנזק הן ליולדת והן לילוד.

בהכרזתה, הדגישה FIGO את נחיתותו של ניתוח מסוג זה, ביחס ללידה הנרתיקית הבטוחה יותר הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך.

בהתבסס על אותם עקרונות, יצא "הקולג' האמריקאי למיילדות וגניקולוגיה" (ACOG) בהכרזה שונה לגמרי. על פי ACOG:

1. על הרופא המטפל לחתור לסיבות אשר הביאו את המטופלת לבקש ניתוח קיסרי. ייתכן שבהסברה נכונה ניתן יהיה "לנטרל" חלק מן הסיבות הללו.

2. על הרופא המטפל להציג בפני המטופלת את מרב הנתונים הקיימים בידיו ביחס ליתרונות והחסרונות של ניתוח מתוכנן מול לידה נרתיקית. אם בהתבסס על נתונים אלו, משוכנע הרופא ביתרון של הניתוח המתוכנן על פני הלידה הנרתיקית, הרי שביצוע הניתוח מוצדק אתית. אם אין הוא סבור שלניתוח יתרון על פני לידה נרתיקית, רשאי הוא לסרב לבצוע הניתוח.

מהם אותם יתרונות המיוחסים לניתוח הקיסרי המתוכנן ביחס ללידה הנרתיקית?

היתרונות לאם

היתרון הבולט לטווח הארוך הינו שימור רצפת האגן ובכך הורדת שיעור ההיארעות של מקרי אי שליטה במתן שתן , צואה וגזים. כמו כן, הורדת שעור ההיארעות של צניחת אברי האגן.

על פי רוב המחקרים "האפקט המגן" של הניתוח הקיסרי גובר במידה והניתוח מתבצע עוד לפני התחלת הלידה.

יתרון אחר המיוחס לניתוח המתוכנן הינו היכולת להימנע מביצוע ניתוח קיסרי דחוף, שכידוע כרוך בעלייה בתחלואה האימהית.

היתרונות לעובר:

הספרות מציינת מספר יתרונות לניתוח הקיסרי האלקטיבי.

 • ירידה במקרי המוות התוך רחמי

בחישובים סטטיסטיים שונים הוכח שהופעת מקרי מוות עוברי תוך רחמי תפחת במקרה ויבוצע ניתוח קיסרי אלקטיבי בשבוע 39 להריון. אולם, יש לציין שהופעת מקרים אלה הינה נמוכה גם כאשר לא מבוצע ניתוח אלקטיבי.

ירידה בהארעות שאיפת מים מקוניאלים

הוכח כי שאיפת מים מקוניאלים עלולה אף היא לעלות בשכיחותה אחרי שבוע 39 להריון. מזה ניתן להניח שניתוח קיסרי בשבוע 39 עשוי להוריד את שכיחות סיבוך זה.

 • הפחתה בהעברת זיהומים מאם לילוד

יתרון נוסף הטמון בבצוע ניתוח אלקטיבי במקום לידה נרתיקית הינו הפחתה בהעברת זיהומים שונים כגון HIV , הפטיטיס B ו- C מהאם לילוד, גם כאשר האם נטולת כל סמפטומים. חשוב לציין שהיארעות זיהומים אלה באוכלוסיית הנשים ההרות הינה נמוכה. יתרה על כן, לא ברור כיצד משפיעה ההדבקה ב- HCV על הילוד המודבק.

 • הימנעות מעצירת לידה אפשרית ומהסבוכים הכרוכים בה

אישה הבוחרת לעבור לידה נרתיקית עומדת בפני סיכון אפשרי של עצירת הלידה. סיבוך זה מצריך סיום הלידה בניתוח קיסרי דחוף או לידה מכשירנית כפי שנגזר מן התנאים המיילדותיים.

הוכח שלידות בהן היה כשלון לידה מכשירנית (ואקום/מלקחיים) וצורך בניתוח דחוף, התאפיינו בסיכון גבוה יותר לתחלואה עוברית מסוגים שונים.

 • צמצום הופעת שברים ופגיעות עצביות שונות

למעלה מ- 50% מהשברים והפגיעות העצביות נמנעים בקרב ילודים אשר נולדו בניתוח קיסרי. למרות זאת חשוב לזכור שהיארעות סבוכים אלו כמעט וזניחה בלידות בהן לאם אין סכרת הריונית ועובר החשוד כגדול מדי. מחקרים הראו שבאוכלוסיית נשים עם עוברים גדולים נדרש לבצע למעלה מ- 400 ניתוחים קיסריים, על מנת למנוע מקרה יחיד של פגיעה תמידית בפלקסוס הברכיאלי (שיתוק ע"ש Erb).

ומהו הצד האחר של המטבע? מהם החסרונות הכרוכים בבצוע ניתוח קיסרי אלקטיבי?

הסכנות לאם

נשים אשר בעברן ניתוח קיסרי הן בעלות סיכון יתר לפתח סבוכים שונים בלידות העתידיות כגון:

 • קרע של הצלקת הניתוחית במהלך לידה - סבוך הכרוך בסכנת מוות עוברית ואימהית.
 • שליית פתח (שלייה המכסה את הפתח הפנימי של צוואר הרחם) – סבוך שאינו מאפשר לידה רגילה וכרוך לעתים בדימום מסכן חיים במהלך ההיריון.
 • שלייה נעוצה – שלייה הצמודה לדופן הרחם באופן בלתי תקין. סבוך זה כרוך בדימומים מוגברים לאחר הלידה, דימומים שלעתים אף מחייבים כריתת הרחם.

סבוכים לטווח קצר הכרוכים בניתוח כגון: דימום, זיהום ופגיעה באברים שכנים וסבוכים לטווח ארוך כגון, הדבקויות בחלל הבטן (גורם אפשרי לאובדן פוריות), מהווים משתנה חשוב שיש להתחשב בו בבואנו להחליט על בצוע ניתוח קיסרי לעומת מול לידה נרתיקית.

הסכנות לעובר/ לילוד

הספרות מציינת מספר סבוכים אפשריים אשר עלולים לנבוע מניתוח קיסרי אלקטיבי:

· בעיות נשימתיות הנגרמות מבשלות ריאתית בלתי מספקת. סבוך זה עלול להופיע במידה והניתוח מבוצע בטרם עת, בשל תיארוך בלתי נכון של ההריון. אין ספק שהמפתח למניעת סבוכים נשימתיים אלו הנו תארוך נכון של ההריון ותיעודו.

· חתכים הנגרמים לעובר במהלך הניתוח – סבוך נדיר.

· תת לחץ דם אימהי במהלך הניתוח שעלול לגרום לפגיעה היפוקסית בעובר.

כפי שציינתי בתחילה, הספרות חלוקה בנוגע לעיקרון "הניתוח לבקשת היולדת". כתוצאה מכך מאמץ לעצמו כל מרכז לידה מדיניות התואמת את השקפתו הרפואית והאתית. במרכזים המזדהים עם עיקרון זה, על הרופא המטפל להציג בפני האישה את מרב הנתונים בנוגע לחסרונות והיתרונות הכרוכים בניתוח הקיסרי האלקטיבי אל מול הלידה הנרתיקית. עליו לחתור לברור הסיבות המניעות את האישה לבקש ניתוח במקום לידה נרתיקית ולנסות ולהתמודד עימן.

הוכח שבהסברה ויעוץ מתאימים ניתן למזער את חרדת האישה שעשויה בעקבות זאת אף להסיר את בקשתה לניתוח קיסרי אלקטיבי.

באדיבות אתר המרכז הרפואי "בני ציון" באדיבות:להיות בריא
 
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 6 תגובות
 
  תגובות  
  ניתוח קיסרי לבקשת היולדת
נורית ממן   - ‏31/‏12/‏2013 20:52 
1.
  ניתוח קיסרי המבוצע בהיעדר התוויה רפואית או מילדותית מקובלת
שולה זק   - ‏31/‏12/‏2013 20:54 
2.
  ניתוח קיסרי
חדווה   - ‏02/‏01/‏2014 15:48 
3.
  ניתוח קיסרי
גילי   - ‏10/‏01/‏2014 17:47 
4.
  ניתוח קיסרי
גל   - ‏09/‏01/‏2015 22:40 
5.
  ניתוח קיסרי
דלית   - ‏09/‏01/‏2015 22:40 
6.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות