בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
למטייל באמריקה

לוס אנג'לס
----------
לוס אנג'לס (אנגלית: Los Angeles),  היא עיר בחופה המערבי של ארצות הברית השוכנת בדרום מדינת קליפורניה. זוהי העיר הגדולה ביותר במערב ארצות הברית, והשנייה בגודלה בארצות הברית כולה אחרי ניו יורק. נכון
לשנת 2005 מנתה העיר 3.9 מיליון איש, כאשר בשטחה המטרופוליני מתגוררים כ-17.5 מיליון איש. ידועה בכינויה "עיר המלאכים" (City of Angels). לעתים קרובות מוזכרת בשמה המקוצר אל.איי. (.L.A).
 
סקירה היסטורית

העיר נוסדה ב-4 בספטמבר 178 כישוב מקסיקני בשליטה ספרדית, כאשר 44 איכרים מקסיקנים ואינדיאנים שגויסו כדי לשמור על שליטתה של ספרד על קליפורניה התחתונה התיישבו במקום. שמה של העיר במקור היה El Pueblo de Nuestra Señora Reina de los Ángeles de la Porciuncula, "העיר של גבירתנו, מלכת המלאכים, בחלק הקטן".

בשנת 1846 נפתחה מלחמת ארצות הברית מקסיקו, במהלכה נכבש שטחה של מדינת קליפורניה על ידי כוחות צבא ארצות הברית. המלחמה הסתיימה בשנת 1848 . ב-4 באפריל 1850 הוכרה לוס אנג'לס רשמית כעיר במדינת קליפורניה.

סלילתה של מסילת הברזל הדרום-פאסיפית ב 1876 וגילוי נפט בסביבות שנה 1890 עוררו את צמיחתה ש ל לוס אנג'לס, אך העיר עדיין נותרה קטנה יותר וחשובה פחות מסן פרנסיסקו. בסוף המאה ה 19 ותחילת המאה ה- 20הפכה העיר לצומת דרכים חשוב בשל הנגישות של מסילות הברזל והנמל של העיר, והעיר התחילה בתנופת צמיחה במהלכה קמו בעיר מפעלי תעשייה רבים ואוכלוסיית העיר צמחה במהירות.

בראשית המאה ה-20 קמה גם תעשייה חדשה בעיר כאשר קבוצה של מפיקי סרטים התיישבו בה והקימו אולפני קולנוע. כיום מהווה לוס אנג'לס, ובמיוחד הוליווד, את מרכז תעשיית הקולנוע העולמי.

גאוגרפיה

העיר משתרעת על שטח של 1,290.6 קמ"ר, מתוכם 75.7 קמ"ר (המהווים 5.86% משטח העיר) הם מים. שטחה הוא התשיעי בגודלו בארצות-הברית היבשתית. אורכה המרבי של העיר הוא 71 ק"מ מצפון לדרום ו-47 ק"מ ממזרח למערב. סך אורך גבול העיר הוא 550 ק"מ.

רכס הרים

לוס אנג'לס היא העיר היחידה בעולם אשר עובר בה רכס הרים אשר נקרא "הרי סנטה מוניקה". רכס ההרים משתרע ממערב למזרח, ומבדיל בין החלק העירוני של העיר לבין החלק היותר פרברי של העיר, הסן פרננדו ואלי (שגם הוא חלק מהעיר). רכס ההרים גורם לכך שיש רק שלושה כבישים מרכזיים שמקשרים בין שני חלקי העיר: ה-5 בצד המזרחי, ה-101 שעובר ליד העיר התחתית, וה-405 בצד המערבי של העיר. העובדה שישנם רק שלושה כבישים מרכזיים מאוד מכבידה על התנועה בעיר.

השלט המפורסם של הוליווד (Hollywood), אשר נראה על גבי הר, נמצא בצד הדרומי של הרכס. הרכס מפריד בין השכונה הוליווד שנמצאת דרומית לרכס, ולשכונה צפון הוליווד שנמצאת צפונית לרכס בסן פרננדו ואלי. חשוב לציין כי השכונה מערב הוליווד היא לא חלק מעיריית לוס אנג'לס, אלא עיר עצמאית.

סאות' לוס אנג'לס

סאות' לוס אנג'לס הינו אזור בלוס אנג'לס המתפרס מדרום מרכז העיר עד לעיר ווילוברוק כאשר ממערב נמצאות הערים ווסטמונט ואינגלווד וממזרח העיר וואלנאט פארק. עד לשנת 2003 נקרא האזור בשם "סאות' סנטרל לוס אנג'לס" או בקצרה "סאות' סנטרל".

סאות' לוס אנג'לס ידועה כגטו של השחורים בחוף המערבי. האזור ידוע ברמת פשיעה גבוהה. ומאז שנות השבעים החלו כנופיות הבלאדס והקריפס לקבל כוח רב כתוצאה מסחר בקוקאין. ב 1992 החלו מהומות לוס אנג'לס, כתוצאה ממשפטם של השוטרים שהיכו את האופנוען האפרו-אמריקאי רודני קינג ועל רקע מלחמת הכנופיות באזור. באזור זה התפתח בסוף שנות השמונים סגנון מוזיקלי בשם גנגסטה ראפ.

רעידות אדמה

לוס אנג'לס, כשאר קליפורניה, נתונה לרעידות אדמה תכופות על שום היותה שוכנת בקרבת שבר סן אנדראס. הפעם האחרונה בה העיר סבלה מרעידת אדמה חזקה (אשר לא הייתה קשורה לשבר הסן אנדראס) הייתה בינואר 1994, כאשר רעש בעוצמה של 6.7 שמקורו בסן פרננדו ואלי גרם למותם של 57 איש ולפציעתם קשה של 1,500. בנוסף, הרעש גרם לנזק בשווי כמה מיליארדי דולרים והיה לאחד מאסונות הטבע היקרים ביותר בהיסטוריה של ארצות הברית.

אקלים

לוס אנג'לס ידועה באקלים הים-תיכוני הנוח השורר בה ורבים מחליטים לעבור לגור באזור מסיבה זו. בשל גודלה של העיר וסביבתה המגוונת הטמפרטורות יכולות לנוע באופן ניכר באזורים שונים. בחורף הטמפרטורות הן בסביבות ה-12 מעלות. בקיץ הטמפרטורה הממוצעת היא כ-24 מעלות, אולם לא נדירים גם ימים בהם הטמפרטורה עוברת את ה-30. טמפרטורות הקיצון שנמדדו בעיר הן 44.4 מעלות (ביוני 1990) ו2.2- מעלות (בינואר 1949). האקלים עיצב במידה רבה את מראה העיר: שדרות רחבות של עצי דקל ובנייה רוחבית ומתפרסת (למרות שמרכז העיר עתיר גורדי שחקים).

מאפיינים

היותה של לוס אנג'לס העיר השנייה בגודלה בארצות הברית, אחרי ניו יורק, והיותן של שתי ערים אלו מרוחקות כל כך האחת מהשנייה, גרם להשוואות אין-סופיות בין שתי הערים; שתיהן מייצגות נאמנה היבטים רחבים של התרבות ואורח החיים האמריקני, ויחד עם זאת שתיהן שונות לחלוטין באופיין האחת מהשנייה.

אוהדים מושבעים של ניו יורק פוטרים את לוס אנג'לס בלעג כעיר שעשועים שטחית וחסרת תרבות; ובכל זאת מושכת אליה העיר אלפים בכל שנה, רבים מהם תושבי ניו יורק לשעבר. אוהדי לוס אנג'לס רואים את ניו יורק כעיר מחוספסת וקשה למחיה: החל מהחורפים המושלגים, בהם צונחת הטמפרטורה אל מתחת לאפס מעלות צלזיוס, עבור בצפיפות הבלתי-נסבלת בעיניהם במנהטן, למשל, וכלה בהרכב האתני הסבוך (דבר שרבים מתושבי ניו יורק רואים כיתרון). גם בלוס אנגל'ס הרכב אתני מיוחד, כשרוב תושבי העיר (כ-40%) אינם מוגדרים כלבנים אלא כהיספאנים (ממוצא ספרדי). בלוס אנג'לס הקהילות האסיאתיות (סינית ויפנית) הגדולות בארצות הברית.

מתוקף היותה של העיר מרכז תעשיית הקולנוע העולמי, צולמו בלוס אנג'לס יותר סרטים וסדרות טלוויזיה מאשר בכל מקום אחר בעולם; אתר הסרטים האינטרנטי IMDb סופר, נכון לשנת 2005 , כ-8,500 סרטים שצולמו בלוס אנג'לס, לעומת כ-5,600 שצולמו בניו יורק.

הקהילה היהודית

באזור המטרופוליני של לוס אנג'לס חיים כ-560,000 יהודים, כ-מחציתם בסן פרננדו ואלי. במחוז לוס אנג'לס ישנם יותר מ-200 בתי-כנסת מכל הזרמים הנפוצים בארצות-הברית. לב הקהילה היהודית הוא מחוז פרפקס. בעיר בית הכנסת הראשונה שהוקמה באזור, קהילת בני ברית, הוקמה על ידי הקהילה היהודית ב-1862 ונקראת היום בית כנסת שדרות ווילשיר.
כתבות נוספות:
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות