בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות

הרפס

מחלת השלבקת החוגרת, סוג של הרפס, כרוכה בכאבים עזים ומתמשכים.
חיסון חדש מסייע במניעת לפחות חלק מהמקרים, אבל השפעותיו הארוכות טווח עדיין אינן ידועות.
 

ייתכן שלא שמעתם דבר על החיסון נגד שלבקת חוגרת. בארה"ב אושר החיסון, זוסטאווקס, רק במאי 2006 - ובישראל עדיין לא. ייתכן שגם אם שמעתם עליו, החלטתם לוותר. החיסון עדיין מעורר כמה סימני שאלה: ראשית, הוא מצליח להגן רק על כחצי מהמתחסנים. שנית, אף אחד עדיין אינו יודע כמה זמן נמשכת השפעתו החיובית, ולבסוף, טרם ידועים תופעות הלוואי ארוכות הטווח שעשויות להיות לו.

אולם, לפני שאתם מוותרים עליו לחלוטין, וחושבים לעצמכם כי מדובר במחלה של קשישים בלבד, כדאי לכם לשמוע את סיפורה של מרית קלאפסמית. למרות גילה הצעיר יחסית, 39, מה שעבר עליה - כולל תסמינים מבלבלים ושני אבחונים שגויים - עלול לקרות בכל גיל.

"הכל התחיל בתחושה חוזרת ונשנית של חרקים הזוחלים לי בשיער" סיפרה קלאפסמית. "שלושה שבועות אחר כך, התחלתי לחוש כאב בצד אחד של הראש, אבל שונה מכאב של מיגרנה. הכאב היה כל כך חזק שלא יכולתי לעבוד. באותו ערב, גיליתי בליטות על הקרקפת", היא מספרת. מרוב כאב, קלאפסמית לא הצליחה לישון, "לכן פניתי לחדר המיון המקומי. הרופא נתן לי עירוי של משכך כאבים, בדק אם יש לי דלקת קרום המוח או דלקת המוח (אנצפליטיס). האבחנה היתה שאני סובלת ממיגרנה ומזיהום בזקיקי השיער".

"הכאב הנורא התגבר", היא ממשיכה, "כמו גם תחושת הגירוד בעור. למחרת, לפנות בוקר, בעלי הסיע אותי לבית חולים מרכזי. הרופא הביט בחופזה על הפריחה ונתן לי טיפול למיגרנה, מבלי לתת הסבר לפריחה".

בסוף יום נורא נוסף שבו הכאב והגירוד רק התגברו, בעלה של קלאפסמית הסיע אותה למרפאת חירום מיוחדת. "שם האחות חשדה מיד שאני סובלת משלבקת חוגרת והרופא אישר את האבחנה תוך 30 שניות. קיבלתי אציקלוביר לטיפול בנגיף, וויקודין נגד הכאבים. ישנתי המון והעין שלי התנפחה. כשהשלפוחיות הגלידו, שבתי לעבודה, אבל הייתי כל כך עייפה, והעין שלי היתה כה רגישה לאור, שנאלצתי לצמצם את שעות העבודה שלי".

אחרי החוויה הקשה שעברה, קלאפסמית, מתכננת ערים מסנט-פול שבמינסוטה, עודדה את אמה, בת 71, לקבל חיסון נגד שלבקת חוגרת. אבל לא תמיד ההחלטה להתחסן פשוטה כל כך.

נגיף מקנן

שלבקת חוגרת, או הרפס זוסטר, יכולה לפגוע בכל אדם שחלה בעבר באבעבועות רוח; שתי המחלות נגרמות מהנגיף וריצלה זוסטר. לא ידוע אם שלבקת חוגרת יכולה להתפתח אצל אנשים שקיבלו את החיסון נגד אבעבועות רוח, המכיל גרסה חיה ומוחלשת של הנגיף.

הנגיף אינו עוזב את הגוף לעולם. הוא נותר רדום במשך שנים בשורשי העצבים, סמוך לחוט השדרה ויכול לחזור ולתקוף כשלבקת חוגרת, בכל עת, במיוחד בקרב אנשים שהמערכת החיסונית שלהם נחלשת כתוצאה מגיל, מתח, מחלות כמו סרטן ואיידס או טיפולים תרופתיים כמו כימותרפיה או סטרואידים. גם מצבים פיסיים רגישים, כמו הצטננות או כוויות שמש, יכולים לעורר התקף של שלבקת חוגרת.

כשהנגיף מתעורר, הוא נע במורד העצב עד אשר הוא מגיע אל העור, שם הוא גורם לתחושות עמומות של גירוי, כאב, חוסר תחושה, גירוד או דגדוג. אחרי יומיים-שלושה מתפתחת פריחה מכאיבה בצד אחד של הראש, הפנים או הגוף. ללא טיפול, הפריחה דוגרת בין שבועיים לחודש.

הכאבים עלולים להיות חמורים ועשויים להיות מלווים בכאבי ראש, חום גבוה, צמרמורות או קלקולי קיבה. במקרים נדירים, שלבקת חוגרת עלולה לגרום לדלקת ריאות, פגיעה בשמיעה, עיוורון, דלקת המוח ובמקרים נדירים עוד יותר, אף מוות.

אחרי שהפריחה נעלמת, אחד מכל חמישה חולים ממשיך לסבול מנוירלגיה פוסט-הרפטית (PHN) באזור הפריחה - כאב מתמשך, שלא בהכרח מגיב לטיפול ושעלול לגרום לפגיעה קשה בחיי היומיום, במשך חודשים ואף שנים. כדאי להתחיל את הטיפול בתרופה האנטי-ויראלית אציקלוביר מוקדם ככל האפשר - רצוי בתוך 72 שעות מהופעת סימני הפריחה הראשונים. בכך ניתן לקצר את משך המחלה, ולמנוע את התפתחות התסמינים הקשים אותם חוותה קלאפסמית. אם תרופות אנטי-ויראליות ניטלות מוקדם מספיק, הן יכולות לצמצם את חומרת הכאב העצבי. ואולם, אם מתחילים את הטיפול רק אחרי שהדלקת בעצב התפתחה, התרופות האנטי-ויראליות אינן מועילות.

מדי שנה מתגלים כמיליון מקרים של שלבקת חוגרת בארה"ב; הסיכון לסבול מהמחלה, ומהדלקת בעצב בעקבותיה, עולה עם הגיל. עד גיל 85 חצי מהאנשים יסבלו בשלב כלשהו בחייהם משלבקת חוגרת, וככל שהגיל עולה, כך גוברת התכיפות והחומרה של כאבי העצבים המתלווים למחלה. אצל כ-12% מהזקנים הסובלים מהמחלה הכאב נמשך לפחות שלושה חודשים, והוא מתואר כתחושה של כווייה, מכה, כאב עמום, דקירה או ירייה. אפילו בגד הנוגע בעור או משב רוח קריר עלולים לגרום לכאב מייסר.

החיסון - בעד ונגד

החיסון נגד שלבקת חוגרת, זוסטאווקס, המיוצר על ידי חברת מרק, קיבל אישור לשימוש ב-2006. זאת, בעקבות מחקר, בו השתתפו יותר מ-38,500 נשים וגברים בני 60 ומעלה, שהראה כי החיסון מנע כמחצית ממקרי השלבקת החוגרת וצימצם בשני שלישים את הסיכוי לסבול מדלקת בעצב אחר כך.

"בקרב מקבלי החיסון שכן סבלו משלבקת חוגרת, ההתפרצויות היו בדרך כלל חמורות הרבה פחות ממה שהן היו עלולות להיות ללא החיסון", אומר הד"ר סטיבן שטראוס, מומחה למחלות מידבקות במכון האמריקאי הלאומי לאלרגיות ומחלות מידבקות.

החיסון, שניתן בזריקה אחת, מכיל את אותו נגיף מוחלש שנמצא גם בחיסון נגד אבעבועות רוח, אולם בעוצמה חזקה פי 14. תופעות לוואי בעקבות החיסון מצומצמות וכוללות בדרך כלל אדמומיות, נפיחות, כאב או תחושת גירוד באזור הזריקה, ולעתים נדירות, גם כאבי ראש. החוקרים מעריכים כי החיסון יכול למנוע 250 אלף מקרים של שלבקת חוגרת מדי שנה ולצמצם בצורה משמעותית את חומרת הסיבוכים מהם סובלים 250 אלף בני אדם נוספים. החיסון יעיל ביותר אצל בני 60-69, ומאבד מיעילותו בגילאים מבוגרים יותר.

החיסון אושר לשימוש לבני 60 ומעלה, שחלו בעבר אבעבועות רוח. נכון להיום, זקנים רבים, להם החיסון עשוי להועיל במיוחד, אינם מסוגלים לממן את החיסון, שעלותו בארה"ב נעה בין 165 ל-300 דולר.

מכיוון שאחד מכל שבעה מקרים של שלבקת חוגרת פוגע באנשים בשנות החמישים לחייהם, ישנם רופאים שרושמים את החיסון גם למטופלים שגילם קטן מ-60, למרות שהבטיחות והיעילות שלו אצל צעירים יותר טרם הוכחה. כמו כן, עדיין לא ידועה בטיחות מתן החיסון לבני אדם שהמערכת החיסונית שלהם כבר מוחלשת. בימים אלה מתנהלים מחקרים משלימים שמטרתם לבדוק את משך יעילות החיסון - אם יתברר שעמידותו מתפוגגת, ייתכן שיוחלט כי החיסון יורכב מזריקה נוספת לחיזוק ההשפעה.

עד שלא יובהרו כל סימני השאלה הללו, החיסון אינו מומלץ לסובלים ממערכת חיסונית מוחלשת בשל מחלה או טיפול תרופתי, לנשים בהריון ולסובלים משחפת פעילה ללא טיפול. כמו כן, אין לתת את החיסון למי שסובל מתגובה אלרגית לג'לטין או לחומר האנטיביוטי נאומיצין.למאגר המידע חינם לחצו

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות
 
  תגובות  
  הרפס
אלי   - ‏15/‏01/‏2012 15:37 
1.
  זוסטאווקס
סמי   - ‏22/‏01/‏2012 11:26 
2.
  הרפס
ענב   - ‏01/‏02/‏2014 01:03 
3.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות