בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
ילדים וחינוך

אמהות לחוצות

מחקר חדש קובע, כי לחץ רגשי חמור של אישה, במשך חודשי ההיריון הראשונים והפגיעים שלה, עלול לפגום באופן קבוע בהתפתחות הנוירולוגית של העובר ...
ולהביא אותו לכדי סיכון גבוה לחלות בסכיזופרניה בהמשך החיים.

הזיקה שבין הלחץ האימהי לבין התפתחות העובר אינה חדשה: לדוגמה, מחקר שפורסם ב Lancet בשנת 2000 קובע, שלחץ של האם במהלך ההיריון עלול להגדיל את הסיכון לפגם מוחי מולד של העובר. כמו כן, כבר נקבע בברור, שללחץ אימהי חמור, יש קשר למשקל לידה נמוך, וללידה בטרם עת. עתה, מחקר חדש שנערך על-ידי חוקרים בריטים ודנים שפורסם השבוע ב Archives of General Psychiatry, בוחן את השפעת הלחץ של האם – מסוג הלחצים החריפים והמייסרים, כגון לחץ שנגרם על-ידי מוות או מחלה של קרוב משפחה מדרגה ראשונה של האימא, ולא חרדה יומיומית רגילה –על עתיד הבריאות הנפשית של הצאצא שלה.

קבוצת המחקר כללה 1.38 מיליון לידות שתועדו בדנמרק מאז 1973 ועד 1995. המעקב אחר הילדים התחיל בגיל 10 ונמשך עד פטירתם, עזיבתם את דנמרק, הופעת מחלת הסכיזופרניה אצלם או עד סוף תקופת המחקר ב- 2005.
בנוסף, החוקרים קבעו אם האמהות היולדות סבלו מלחץ קיצוני – שנגרם כתוצאה ממוות או ממחלה (התקף לב, סרטן או שבץ מוחי) של קרוב מדרגה ראשונה – 6 חודשים לפני ההיריון או בזמן כלשהו במהלך ההיריון. מתוך הנתונים עלה כי אצל נשים שחוו מוות של בן משפחה קרוב, במהלך שלושת החודשים הראשונים של ההיריון, הסיכון ללדת ילד שיפתח סכיזופרניה מאוחר יותר במהלך החיים היה גבוה ב- 67%. ללחץ לפני היריון או בשלב מאוחר של ההיריון, לא הייתה השפעה כזאת; וכמו כן לא הייתה השפעה הקשורה במחלה של בן משפחה.

באופן אינטואיטיבי, יש הגיון בכך שלמוות תהיה השפעה אחרת מאשר למחלה. "הבעיה באבחון של מחלת לב וכדומה, היא שסביר להניח שהדאגה לבריאות האדם החולה כבר הייתה קיימת במשך זמן מה", אומרת מחברת המחקר, קתרין איבל מ"המרכז לחקר בריאות האישה" באוניברסיטת מנצ'סטר. "ברגע שאדם מאושפז בגלל התקף לב, שבץ מוחי או מחלה רצינית אחרת, יש הקלה במידה מסוימת, מאחר שהוא מטופל – יכול להיות שאירוע זה אינו חריף כל-כך כמו מוות, גם אם האדם חולה במשך זמן רב. כשאדם מת, זה הסוף".

אם חומרת הלחץ האימהי משפיעה, אזי ניתן היה לצפות שמוות של ילד יגרום לפגיעה גדולה יותר מאשר מוות של הורה. באמת, אומרת איבל, הנתונים שלה מרמזים על תגובה כזאת - בהשוואה לנשים שאיבדו הורה, נראה שאלה שאיבדו ילד הן בעלות סבירות גבוהה יותר ללדת ילד שיש לו סיכון לחלות בסכיזופרניה – אבל גודל הדגימה שלה הוא קטן מדי בכדי לאשר את התיאוריה.

כיצד משפיע הלחץ הרגשי של האם על גדילת העובר, זו עדיין תעלומה. יכול להיות שעלייה ברמת הורמון הלחץ, הקורטיזול, מתערבת באופן ישיר עם התפתחות העובר. יכול להיות שהתגובה של האם ללחץ מפעילה שרשרת של שינויים כימיים אחרים – במערכת החיסונית שלה, ברמות הורמוני המין בדם, או אולי בחלבונים המאותתים לתא המכונים ציטוקינים – שעלולים להשפיע באופן עקיף על ההתפתחות המוקדמת של העובר. מה שלא יהיה המנגנון המדויק, ההשפעות שלו תורמות לתיאוריה, שמוקדם מאוד בהיריון "אימהות מעבירות מידע לעובר שלהם אודות התנאים שאליהם הוא יולד – לדוגמה, אם הוא יהיה חסכן ועל-כן הוא צריך לצפות לשרוד במצב יחסי של רעב, או שהוא יכול לצפות לשפע – יתרון אבולוציוני ברור", אומרת איבל. "אולם ייתכן שבמספר מצבים, הלחץ הרגשי יגרום לתוצאות שליליות, מאחר שהוא מגביל את גדילת העובר, וייתכן שהוא גורם להתפתחות לא תקינה של המוח, מה שגורם לו להיות רגיש יותר למחלות כגון סכיזופרניה".

על אף שהמחקר הנוכחי בוחן את הסיכון לחלות בסכיזופרניה בלבד, איבל והשותפים שלה באוניברסיטת אורהוס מאמינים שללחץ האימהי עלולות להיות השפעות דומות על הסיכון למצבים אחרים, ביניהם דיכאון והפרעות נפשיות אחרות, בנוסף לתוצאות חברתיות כגון הסיכון להרשעה פלילית או הסבירות להתחתן, "דברים שנוטים להצטבר אצל המקופחים" אומרת איבל. "אנחנו לא הראינו שדברים אלה ייחודיים דווקא לסכיזופרניה. אנחנו בחנו את הסכיזופרניה בלבד".

איבל מקווה לשכפל את ממצאיה משבדיה – עם אוכלוסיית מחקר גדולה יותר, ונתונים עשירים יותר, שכוללים את המצב הכלכלי-חברתי של האימהות. "מעמד חברתי הוא אחד המנבאים הגדולים והמתמשכים של הסיכון למחלה נפשית. ככל שהמעמד החברתי נמוך יותר, כך הסיכון גדול יותר. אתה נולד עם הסיכון" אומרת איבל.

גורם סיכון מולד גדול נוסף הוא הגנטיקה, כשהיסטוריית המשפחה מדרגה ראשונה מהווה את גורם הסיכון בעל העוצמה הגדול ביותר לחלות בסכיזופרניה. למעשה, במחקר החדש נמצא שהסיכון הנוסף הקשור בלחץ אימהי נעלם אצל ילדים שלאימהות שלהם הייתה היסטוריה משפחתית של מחלת נפש – מה שמראה פעם נוספת שהתגובה ההדדית בין סביבה וגנים היא ישירה.למאגר המידע חינם לחצו 
כתבות נוספות:
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  אמהות לחוצות
דנה   - ‏12/‏01/‏2014 23:31 
1.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות