בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
המלצות לטיולים

בייג'ין :עיר הקיסרים החדשה

בירת סין מציעה תמהיל מרתק של עיר מערבית שוקקת חידושים וחיי לילה, בצד אתרים היסטוריים מימי שושלות הקיסרים ועד עידן מאו טסה טונג. כל מה שכדאי לעשות בבייג'ין 2008, פרט לאולימפיאדה.

לטייל ולתייר הממוצע, בייגי'ן של היום היא אחת הערים המרתקות והמדהימות בעולם, בזכות השילוב של היסטוריה ומסורת אסייתית-אוריינטלית עתיקת יומין, בת 2,000 שנה, ותנופת פיתוח מערבית אדירה של השנים האחרונות. יהיו שיאמרו שהבנייה החדשה, של קומפלקסים ראוותניים ואוטוסטרדות תחבורה רחבות, בין היתר לטובת הפרויקט הלאומי - אירוח האולימפיאדה - מחריבה שכונות אותנטיות רבות של העיר הישנה. הבנייה, יטענו, משנה לחלוטין את פניה ההיסטוריים של עיר הבירה הענקית הזו שבצפון מזרח סין, המשתרעת על פני כ-17 ק"מ רבועים, ואוכלוסייתה מונה כ-13 מיליון איש.

אבל דומה שגם היום, מרביתן המכריע של האטרקציות התיירותיות ההיסטוריות, שמעניקות לעיר את צביונה הייחודי, נותרו על מכונן. הסינים טרחו לוודא שהאלמנטים של ההתפתחות, המודרניזציה חסרת התקדים והבנייה המאסיבית בעיר, לא יפגעו באופייה ובצביונה של בייג'ין העתיקה, על שלל המונומנטים שלה. הקמת מבנים גבוהים, למשל, נאסרה בחלקים רבים של העיר, כדי שקו הרקיע הנמוך שלה יישמר, בניגוד לשנחאי, שם מתרוממים חדשות לבקרים כמעט, גורדי שחקים ומגדלים חדשים.

ולפני שנדבר על אטרקציות התיירות המרכזיות והפיקנטיות בבייג'ין, כמה טיפים שיסייעו למטייל המגיע לשם בעונה זו. האקלים בעיר, המשמשת כבירת האימפריות הסיניות כבר 700 שנה, קיצוני מאוד. בינואר הטמפרטורות עלולות לצנוח עד למינוס 15, ואילו כעת, בחודשים יולי-אוגוסט, הן יכולות להגיע ל-38 מעלות צלסיוס. חודשים אלה הם גם הגשומים ביותר בשנה בעיר. לכך צריך להוסיף את בעיות זיהום האוויר החמורות של בייג'ין, שגורמות למטייל לחוש כאילו הוא נע בתוך ענן אובך הביל ולח. הסינים אמנם מבטיחים להגביל בתקופת המשחקים האולימפיים את פעולת בתי החרושת ומתקני התעשייה הענקיים שבפאתי בייג'ין, אבל ספק אם יצליחו לטהר את האוויר בעיר.
וכעת למוקדי ביקור מומלצים.

כיכר טיאן-אן-מן

הכיכר המרכזית של בייג'ין, הממוקמת בלב ליבה של העיר העתיקה, משתרעת על פני 880 מטר מצפון לדרום ו-500 מטר ממזרח למערב ונחשבת לגדולה בעולם (שנייה לה הכיכר האדומה במוסקבה). פירוש שמה הוא 'שער השלום השמימי', והיא קרויה כך על שם השער הנמצא בצפונה, עליו ניצב דיוקנו של הדיקטטור הקומוניסטי מאו טסה טונג. שער זה מפריד בין הכיכר לבין העיר האסורה, הקיסרית האקזוטית. במזרח הכיכר נמצאים מוזיאון ההיסטוריה הסינית ומוזיאון המהפכה הסינית, ובמרכזה ניצב המוזוליאום של מאו, שהוקם ב-1977.

הכיכר נבנתה ב-1417, בזמן שושלת מינג, על ידי הקיסר יונג-לה, ולאורך השנים שימשה בין היתר כמוקד לפעילות פוליטית וחברתית מגוונת. במקום זה הוכרזה הרפובליקה העממית של סין ב-1 באוקטובר 1949, ובמרוצת השנים נהג היו"ר מאו לערוך בה מצעדי ענק, בהשתתפות מאות אלפי חיילים, עליהם היה משקיף. בדרום הכיכר הוצבה ב-1958 אנדרטה לגיבורי העם. הכיכר מוקפת מכל צדדיה במבנים מרכזיים, ביניהם בית המפלגה, שעליו מתנוסס סמל סין.

ב-1989 הפכה הכיכר לזירת מחאה עממית גדולה של סטודנטים וסקטורים רבים נוספים בסין, בהשראת קריסת הקומוניזם בברית המועצות ובמזרח אירופה. בין 15 באפריל ל-4 ביוני נערכו במקום הפגנות סוערות, הולכות ומתעצמות, בתביעה לרפורמות ליברליות ובמחאה נגד השחיתות השלטונית, שבשיאן גדשו את המקום ואת האזורים הסמוכים לו כמיליון איש. ניסיונות ההידברות בין המפגינים ואנשי השלטון לא עלו יפה וב-20 במאי הוכרז שלטון צבאי בסין. ב-4 ביוני התקבלה החלטה לפנות את המפגינים מהכיכר בכוח, ולמרות שבכיכר עצמה לא נרשמו אבידות בנפש, ברחובות הסמוכים לה התנהלו קרבות מרים בין השובתים לאנשי הצבא, שעל פי הערכות הצלב האדום גרמו למות 2,600 איש ולפציעת עשרת אלפים. כיום הכיכר היא מקום מפגש ובילוי לסינים חובבי אנגלית, למעיפי עפיפונים, קבוצות דיון נוסח "הייד פארק" שבלונדון, ואלפי תיירים. בשעות אחר הצהריים והערב המקום הומה.

העיר האסורה

מסמליה ההיסטוריים המוכרים והמרהיבים של בייג'ין. קומפלקס המונה קרוב ל-9,000 חדרים, ומהווה מודל לאורח החיים המפואר שניהלו הקיסרים בני שושלות מינג (1368-1644) וצ'ינג (1644-1912) במשך יותר מ-500 שנה בתוך המתחם הסגור והמבודד, ממנו ניהלו את ענייני המדינה. מדובר בשטח בן 720 מ"ר שבו 800 מבנים (הסיור מתבצע בהליכה, לאורך כק"מ). המקום נקרא 'העיר האסורה' משום שפשוטי העם לא הורשו להיכנס לאזור ארמונות המלוכה. ב-1912 הסתיים עידן הקיסרות והקיסר האחרון פו-יי הושאר תחילה במקום, אך בתחילת שנות ה-20 אולץ לעזוב. אירוע זה והתקופה האחרונה של שלטון הקיסרים בסין, תוארו באורח נפלא על ידי ברנרדו ברטולוצ'י בסרטו 'הקיסר האחרון'.

רוב תכולתם הפנימית של המבנים נלקחה מהמקום והועברה בעיקר לטייוואן, וכיום האטרקציות התיירותיות במקום כוללות בעיקר את המבנים עצמם. גגות הרעפים המעטרים את מרבית המבנים מצופים בשכבת צבע צהובה, צבע שייצג את המשפחה הקיסרית. העיר מוקפת תעלה בעומק 6 מטר ורוחב 52 מטר, וחומה בגובה 8 מטר, שבה ממוקמים מספר שערים. בדרום נמצא השער העיקרי - שער מרידיאן, והנגדי, הצפוני, הוא שער בצפו. במזרח ובמערב ממוקמים שני שערים נוספים. החצר החיצונית שימשה בעיקר לאירועים וטקסים והחצר הפנימית הייתה מקום משכן הקיסר וניהול המדינה על ידו.

מהחצר החיצונית נכנסים דרך שער וו מד לכיכר גדולה, שער ההרמוניה השמימית, חוצים את 'נהר המים הזהובים', שעליו חמישה גשרים, ומגיעים לשלושה מבנים מרשימים, בעלי גגות רעפים צהובים כשעל הגדרות מצוירים דרקונים וציפורים, סמלים קיסריים. אולם ההרמוניה השמימית, המבנה החשוב ביותר, מתנשא לגובה 30 מטר. מבנה זה שימש לטקסים שערך הקיסר או שערכו לכבודו. אולם ההרמוניה המרכזית, המבנה הקטן יותר שמאחוריו, שימש את הקיסר לפני שיצא להופיע בפני הקהל, ואולם שימור ההרמוניה, המבנה השלישי, שימש לחזרות לטקסים ולבחינות גמר של בני משפחת הקיסר.

בחצר הפנימית, המופרדת מהחיצונית, התגוררו הקיסר ובני משפחתו. גם כאן שלושה אולמות. אולם הזיכוך השמימי: בעל תשעה חדרים, עם 27 מיטות (שמטעמי ביטחון היה הקיסר נודד ביניהן). בתקופה מאוחרת יותר הועתקו משם מגורי הקיסר והמקום שימש כאולם קבלת פנים דיפלומטי, אתר נשפים ומקום לעריכת משפטים. ארמון השלווה הארצית שימש אף הוא תחילה כמקום מגורים לקיסר, אך הוסב בהמשך למקום ניהול טקסי תפילה. ארמון האיחוד הוא בעל גג בצורת פירמידה, שבו נשמרים 25 חותמות קיסריות מתקופת שושלת צ'ין.

מקדש הרקיע

אתר הנמצא בתוך פארק טיאנטן הענק, ומהווה את היצירה הארכיטקטונית האחרונה של שושלת מינג. המקדש מורכב משני מבנים עגולים, בדומה לכיפת השמיים, ומחופים באריחים כחולים תואמים. במקדש זה נהג השליט להתפלל פעמיים בשנה, להצלחת גידולי השדה בסין. מול המבנה המרכזי מצויה חצר מעגלית בעלת שערי אבן, מעין מזבח הבנוי על בסיס מאובן ומורכב מכפולות של הספרה האלוהית 9. כן תמצאו במקום כותל הדים קעור, לאורכו ניתן להעביר מסר קולי, שיתגלגל לאורך עשרות מטרים. האתר משמש בשעות המוקדמות של הבוקר כמקום שבו המונים מאזרחי העיר מתרגלים תנועות טאי-צ'י.

 
 

ארמון הקיץ

שוכן על שפת קונמינג, אגם במבואות הצפון-מערביים של העיר, בעל שלושה איים קטנים. מיקומו האסטרטגי מאפשר תצפית על אתרים מקסימים נוספים באזור. את הארמון הקים במאה ה-18 הקיסר צ'יאנגלונג משושלת צ'ינג. המקום מכונה 'גן ההרמוניה המטופח', וכתובת זו רשומה על שלט בפתח הכניסה הראשית לאתר, מהשער המזרחי. לארמון מסדרון ענק, שבצדו האחד קיר והשני פתוח, הנמתח לאורך 728 מ'. המסדרון מעוטר ביצירות של אמני החצר. המבנה המרכזי של האתר שימש לקבלות פנים רשמיות לאורחים ומשלחות מחו"ל. המבנה נקרא 'היכל טוב הלב ואריכות החיים'. אחת האטרקציות המרהיבות באתר זהו מגדל ארכיטקטוני נהדר שגובהו 41 מ' , יצירה אמנות בשם 'הניחוח הבודהיסטי'.

החומה הסינית

צפונית ל (מרחק שעה נסיעה ממרכז העיר) ממוקמות באדלינג ומוטיאו, שתי הנקודות המעניינות ביותר לאורך החומה הסינית הגדולה המשרעת על פני יותר מ-6,000 ק"מ. באדלינג היא הנקודה המתוירת ביותר, שממוקמת 800 מ' מעל פני הים (ניתן לעלות ברגל או ברכבל, ובירידה ניתן לבחור באופציה של מגלשות). חלק זה של החומה נבנה ברובו בתחילת המאה ה-16, ושוחזר ב-1957. מקום זה משמש כעמדת תצפית נהדרת לפיתוליה של החומה במעלה הגבעות ובירידה לעמקים. הדרך המרוצפת אבן בין מגדלי השמירה, מאפשרת למבקרים במקום להעריך את הפלא הנדיר הזה, עליו עמלו רבבות פועלים, שמטרתו היתה לגונן על הסינים מפני פלישה מונגולית אפשרית, ומה שאפשר לה, בסופו של דבר, לשמור על אופיה של המדינה ומניעת כניסת השפעות זרות לתוכה במשך מאות בשנים.כדי ללמוד משהו על אורח החיים האופייני של רבבות סינים בסביבות אורבניות, שווה להיכנס לחוטונג, שכונות העוני הטיפוסיות של בייג'ין, ההולכות ונעלמות מנופה של העיר (חלקן הועתקו על ידי דחפורים כדי לפנות מקום לבניית מתקנים שונים לזרים הרבים שיפקדו את הכפר האולימפי). במשך מאות שנים גרו תושבי בייג'ין בבתים בני קומה אחת עם חצרות מלבניות, המוקפים בסמטאות צרות מקבילות זו לזו. כשמסתובבים בסמטאות הצרות והרעועות מגלים שכלי התחבורה השכיח שם הוא אופניים או ריקשות (מכוניות יתקשו להיכנס). תמצאו אותם שם בהמוניהם. על אדני חלונות מונחים עציצים, ובגדים רטובים לייבוש מונחים על חוטי כביסה שנמתחים מקיר לקיר. דופק חיים אותנטי.

מגדל הטלוויזיה (Towe Center TV)

המבנה הגבוה ביותר בסין: מתנשא לגובה 405 מ', כשמרפסת התצפית שלו ממוקמת בגובה של 238 מ'. מגדל זה, שנבנה ב-1992, מספק נקודת תצפית מעולה על כל חלקי העיר. בשוטף משמש המגדל כמחסן אכסון גדול של תפאורות, אביזרים ושאר צורכי הפקות שונות של הטלוויזיה הסינית. הפיקנטריה: במקום מתקיימת תחרות שנתית של טיפוס במעלה המגדל על פני 1484 מדרגות, עד מרפסת התצפית. תירגעו, אתם תוכלו להגיע לשם במעלית.

מקדש חמש הפגודות

עוד פלא ארכיטקטוני, הממוקם על הגבעה המזרחית, מול נהר בייג'ין. זהו מקדש בודהיסטי, בעל ארכיטקטורה מעוררת השראה, שבנייתו החלה ב-1403, בתקופת הקיסר יונגלה משושלת מינג, והסתיימה ב-1472. דפי ההיסטוריה מספרים שנזיר הודי שהגיע לסין הציג בפני הקיסר צ'נגזו, השלישי בשושלת מינג, חמישה פסלי בודהה עשויים זהב וכן תרשים לפגודה, על פיו התבססו בבניית מקדש חמש הפגודות. מדובר בפאר היצירה הבודהיסטית: גילופים סנסקריטים המעידים על עושרם היצירתי והאמנותי של הודו וטיבט הבודהיסטית בתקופה העתיקה.

מקדש למה

המנזר הבודהיסטי הטיבטי הגדול ביותר שהשתמר בבייג'ין. הוא נבנה ב-1694, בתקופת שלטונה של שושלת קווינג (1644-1911). תחילה שימש המנזר כמעונו וכמקום מושבו של הרוזן יין דז'ן, ועם עזיבתו הוסב למנזר טיבטי טיפוסי, ואוכלס בנזירים רבים. בסוף שנות ה-70 שופץ המנזר והושקע בו ממון רב כדי לשוות לו מחדש את חזותו המיוחדת.

גן החיות והאקווריום

לא רק גן החיות הגדול ביותר בסין עד היום, אלא הראשון שנפתח לציבור הרחב. אם אתם מחפשים דובי פנדה, תמצאו אותם שם כמובן, אם כי לא במספרים כל כך גדולים כפי שאתם אולי מצפים. הגן מכיל יותר מ-600 זנים שונים של בעלי חיים, ובסך הכול יותר מ-5,000 בעלי חיים. מתחמים מיוחדים נבנו במקום לדובי הפנדה, להיפופוטמים, לקרנפים, לג'ירפות, לפילים, לדו-חיים, לזוחלים ולקופים. צפונית לגן החיות, במרחק הליכה, נמצא האקווריום המקומי, המציג את עולם המים המקומי.

חיי לילה

עד לפני כ-20 שנה חיי הלילה של בייג'ין היו דלים למדי, אבל בתחום מתרחשת התפתחות מתמדת וכעת יש בעיר מגוון רחב של מקומות בילוי ליליים. למען האמת, אפילו כעת הסיני הממוצע אינו בליין גדול וגם אם הוא מנצל את אחד המקומות שמציעים מגוון חיי תרבות וקולינריה, הוא מעדיף לחזור הביתה מוקדם. אבל דפוסים אלה הולכים ומשתנים במהירות, בעיקר אצל הדור הצעיר שמושפע מתרבות המערב ומאמץ אותה. בעיר תמצאו מגוון של בתי תה, מסעדות, פאבים, בארים ואף מופעי תיאטרון, אקרובטיקה ואופרה.

לפניכם כמה הצעות:
Poachers Inn: בר אנגלי טיפוסי הממוקם באזור הבארים המוכר של העיר. תיירים רבים פוקדים את המקום, שבסופי שבוע עמוס מאוד. ביום חמישי תוכלו ליהנות שם מהופעה של הרכב ג'אז איכותי ובשישי-שבת הופך המקום למועדון ריקודים.

Arie Jazz and Wine Bar: שילוב של בר ומסעדה, שהמקומיים אוהבים מאוד. הבר ממוקם בקומת הקרקע והמסעדה בקומה העליונה. אוכל מקומי משובח ומשקאות מסוגים שונים מזומנים לכם שם, כשברקע מוסיקה שחוזרת אחורה, לשנות ה-50 בניו-יורק.

Big easy Bar: מסעדה טיפוסית שהארוחות המוגשות בה משקפות את המאכלים האותנטיים של בייג'ין. מנות ייחודיות בעלות ארומה מיוחדת ותבלינים אסייתיים אותנטיים, במחירים סבירים.

אקרובטיקה: בעיר תוכלו למצוא בכמה מוקדים מופעים המשלבים אקרובטיקה מרהיבה ואמנים מיומנים המבצעים פעלולים פיזיים עוצרי נשימה, שמקורם בתרבות העתיקה של סין. אמנם שנחאי היא בירת האקרובטיקה של סין, אבל גם בבייג'ין תמצאו לא מעט מופעים כאלה, בין היתר בתיאטרון צ'או יאנג. מופעים מקצועיים מלהיבים, לחובבי הקרקס והלוליינות.

אופרה: האופרה הסינית נחשבת לפנינת התרבות הסינית. המופעים אמנם עכשוויים, אך עדיין אותנטיים, פולקלוריסטיים-מקומיים ומקורם נעוץ בשורשי תחילת התפתחות אמנות זו בסין. ב-1790 הגיעו לבייג'ין ארבעה זמרים כדי להופיע בפני הקיסר, וכך החל להתפתח ענף זה. קולות זמרי וזמרות האופרה הסינים גבוהים במיוחד וההרכבים המוסיקליים המלווים אותם מנגנים בכלי הקשה אותנטיים, כינורות וגונגים. חוויה שונה לחלוטין מזו שמספקת האופרה המערבית.
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות