בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות הנפש

פסיכו-דרמטולוגיה : ההכרה בקשר שבין העור והנפש

כאשר בוחנים את ההשפעה של מחלת עור על החולה, הנטייה היא להתעלם מחשיבותם של האספקטים הפסיכולוגיים המלווים אותה.מאת: ד"ר עידית אוריון / מומחית למחלות עור ומין.
מחלות עור נחשבות פעמים רבות כ"בעיות קוסמטיות" שוליות בלבד הן ע"י רופאים והן ע"י האוכלוסייה הכללית. אלא שבשונה מהמחלות הפנימיות, מחלות עור "מראות את עצמן" כלפי חוץ, כלפי אנשים אחרים, וקשה להסתירן.

זו הסיבה שמחלות עור יכולות להשפיע על איכות החיים, ההערכה העצמית ודימוי הגוף של הלוקה בהן, ולפיכך להשפיע על הדרך שבה החולה חי את חיי היום-יום שלו. יתרה מזאת, הדרך שבה מחלת העור משפיעה על חיי החולה אינה קשורה בהכרח לחומרת המחלה, דבר המעמיד את הרופא או את האנשים הסובבים את החולה במצב של חוסר הבנה, או גרוע מזה- מצב בו הם אינם נותנים לגיטימציה למצוקה.

מעבר לכך, הקשר הפיזיולוגי שבין העור ומערכת העצבים המרכזית הוא מובהק: שניהם נוצרו מאותו מרכיב עוברי – האקטודרם. כפי שהיה בתקופה העוברית המוקדמת, גם בהמשך החיים מתקיימים קשרי גומלין רבים ביניהם, דבר המסביר כיצד מצבי רוח, מאורעות חיים ומצבי מתח משפיעים על יצירת מחלות עור או מחריפים מחלות עור קיימות. למעשה, נמצא שאצל כ-% 20-40 מהפונים לרופא העור יש מרכיב פסיכולוגי המשפיע בדרך זו או אחרת על הסימפטום העורי, או מושפע ממנו. כאשר הנתונים גבוהים כל-כך, חובה על רופא העור להכיר בקשר שבין המוח, או הנפש, ובין הסימפטום הגופני. בזכות ההבנה הזו התפתח תחום בדרמטולוגיה, השם דגש על היחסים ההדדיים הללו: הפסיכו-דרמטולוגיה.

מדע הפסיכו-דרמטולוגיה מסווג את מגוון התופעות העוריות והפסיכולוגיות השונות הנכללות בו לקטגוריות, באופן שיקל על הרופאים להבין כיצד להתייחס לכל ממצא וממצא בו הם נתקלים. למשל: נכללות בו מחלות עור הנגרמות או מוחרפות ע"י גורמים נפשיים, ומאידך גיסא, בעיות נפשיות שהתעוררו בגלל עצם קיום מחלת העור (במיוחד במקרים בהם המחלה יוצרת פגם אסתטי משמעותי וניכר לעין).

חשיבות הפסיכו-דרמטולוגיה היא בראש ובראשונה בכך שהיא מעודדת את רופא העור להכיר בעובדה, שהמטופל הדרמטולוגי שלפניו עשוי לסבול סובייקטיבית, באופן שהוא מעבר לנראה לעין או למוסבר ע"י חומרת המחלה, ושלסבל הזה עשויה להיות השפעה על מהלך חייו, כולל חיי החברה, המשפחה ואף התעסוקה שלו. כלומר,המטופל שלו הוא לא רק "מקרה עור", אלא אדם שלם. בנוסף, מדע הפסיכו-דרמטולוגיה מדגיש גם מקרים בהם לחולה יש מקור פסיכולוגי או פסיכיאטרי לבעיה העורית שלו, אך החולה כלל אינו מודע לו. בכל מקרה, חובה על רופא העור לזהות מרכיבים נפשיים, סמויים או גלויים. טיפול המתמקד אך ורק בסימפטום העורי יהיה תמיד לוקה בחסר ולא מספק, כאשר ברקע קיימת מצוקה פסיכולוגית או פסיכיאטרית.

אחת הדוגמאות הפשוטות והשכיחות ביותר לאמור לעיל היא מקרים של חולי פסוריאזיס החווים התלקחות או החמרה בפריחה העורית שלהם במצבי מתח או טראומה. הדיווח על קשר כזה מתקבל מהמטופלים לעיתים תכופות כל כך, עד שרופא העור אינו מופתע לשמוע זאת. מאידך גיסא, רק לעיתים נדירות ידגיש הדרמטולוג את חשיבות הפגת המתח כחלק מהטיפול הרפואי. מתח הוא תופעה פיזיולוגית, והמלצה על שימוש בטכניקות להפגת מתחים היא המלצה רפואית לכל דבר ועניין, העשויה להועיל מאוד לחולה ה"רגיש" למתח, זאת במקביל לטיפול הדרמטולוגי הניתן לו. כיוון שחולי פסוריאזיס מהווים בין 1-3% מאוכלוסיה, הדוגמה הזו ממחישה עד כמה יום-יומי ונפוץ הוא הקשר שבין העור והנפש, ועד כמה חשוב לברר אותו ולהתייחס אליו.

הפסיכו-דרמטולוגיה הוא תחום בהתהוות. הוא הולך ותופס תאוצה ברחבי העולם, ככל שההכרה בקשר שבין העור לבין הנפש (או המוח) מתחזקת גם בקרב רופאי העור. בארצות שונות הוקמו אגודות שמטרתן היא להעמיק את הידע בתחום. מחקרים נערכים על מנת להגביר את הבנת הקשר שבין מחלות עור לבין הנפש, ובמקומות שונים בעולם נוסדו מרפאות משולבות פסיכו-דרמטולוגיות. מטרת המרפאות המשולבות היא לאפשר עבודה צמודה וטובה יותר בין הצוות הדרמטולוגי והצוות הפסיכולוגי במרפאה, להפוך את הטיפול הפסיכולוגי לזמין יותר עבור חולי עור הזקוקים לו ונרתעים מהתיוג של "בריאות הנפש", וכמובן- לאפשר לסטודנטים ולדרמטולוגים צעירים ללמוד ולהכיר באופן טוב יותר את חשיבות הקשר עור-נפש, ולחנך אותם בגישה הוליסטית.

בהקשר זה, יש לציין כי לפני מספר חודשים נחנכה בבי"ח "קפלן" מרפאה משולבת פסיכו-דרמטולוגית, הראשונה בארץ. המרפאה פועלת כחלק אינטגראלי מיחידת העור בבית החולים ובגיבוי של המרפאה לבריאות הנפש. היא מיועדת לתת מענה למטופלים בגישה הוליסטית המשלבת את הידע הדרמטולוגי עם מענה למגוון מצוקות רגשיות ופסיכולוגיות מהן סובלים הפונים אליה. המרפאה כוללת את גב' אורית ריגל, פסיכולוגית רפואית, וכן את הח"מ, מומחית בדרמטולוגיה, העוסקת בפסיכו-דרמטולוגיה ובהיפנוזה רפואית. מתכונת העבודה תלויה במטופל עצמו ו"נתפרת" עפ"י מידותיו וצרכיו, לאחר שעבר ראיון ראשוני עם הצוות. המרפאה מביאה לידי ביטוי את התפיסה לפיה במקרים רבים העור הוא מראה של הנפש, וכי יש לטפל בשני ההיבטים כאחד.באדיבות :להיות בריא
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות
 
  תגובות  
  העור והנפש
שלי שרון   - ‏06/‏12/‏2013 14:23 
1.
  הקשר שבין העור והנפש
חנה מירון   - ‏10/‏12/‏2013 10:54 
2.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות